Kritikken har haglet ned over den kommende VM-slutrunde i Qatar, men hvis det står til Amnesty International Denmark, så går det faktisk i den rigtige retning for det omdiskuterede land, når det handler om forandringer for migrantarbejdere.
Det fortæller Annette Stubkjær Rimmer, der er politisk rådgiver i menneskerettighedsorganisationen i et interview med DR.
Her handler det blandt andet om, at arbejderne er sikret en minimumsløn, og at de har mulighed for at holde pauser i løbet af arbejdsdagen, ligesom de kan skifte arbejdsgiver uden at spørge om lov, hvis de føler, at de bliver misbrugt eller udnyttet.
Sidstnævnte har særligt været umuligt tidligere grundet den såkaldte Kafala-lovgivning, som betød, at migrantarbejdere var bundet til en sponsor, som ofte har taget arbejderens pas.
Dog er forbedringerne kun rettet folk, som arbejder med VM, forklarer Anette Stubkjær Rimmer.
– Vi er stadigvæk kritiske i Amnesty, fordi vi kan se, at fremgangen kun er nået ud til få procent af migrantarbejderne i Qatar, siger hun og fortsætter:
– Der er omkring to millioner migrantarbejdere, og det er mest dem, som har arbejdet direkte på stadionbyggeri, som er underlagt Fifa’s (Det Internationale Fodboldforbund, red.) kontrol og som er blevet vist frem, der har fået bedre bolig- og arbejdsforhold, lyder det fra Stubkjær Rimmer.
Derfor er det stadig muligt at møde forskellige migrantarbejdere i Qatar, som fortsat arbejder under de arbejdsforhold, som har været belyst, og dermed er der stadig lang vej, påpeges det.
I forbindelse med slutrunden vil DBU forsøge at skærme spillerne for spørgsmål om de kritisable emner om Qatar. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer på plads
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København henter Diant Ramaj
LIVE
Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
TOPNYHED
‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
NYHEDER
FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
INTERVIEW
‘Han kan tage store skridt i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
Arsenal udstiller Manchester City
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner