Danmark måtte nøjes med et enkelt point i åbningskampen mod Tunesien.
Resultatet er stort for den afrikanske nation, mens Danmark var kommet for at få alle tre point. Det kunne også godt være sket, da indskiftede Andreas Cornelius havde alletiders mulighed i anden halvleg.
Få centimeter fra stregen headede han på mirakuløs vis bolden på stangen, og dermed endte det hele i en nulløsning. Afbrænderen er gået hele verden rundt, og den er også nået til Polen.
Her har man fået Patrik Wozniacki, Caroline Wozniackis storebror, til at sætte ord på afbrænderen. Danskeren med de polske rødder har også meget svært ved at begribe, at kuglen ikke havnede i netmaskerne.
– Jeg ved ikke, hvordan Cornelius ikke scorer på den. Med hovedet, knæet eller noget andet. Uafgjort, 0-0. Ok, vi tabte ikke og er stadig med, men du kan se på spillerne, at de ikke er 100 procent tilfredse, siger Patrik Wozniacki til polsatsport.pl.
Patrik Wozniacki, der selv har været professionel fodboldspiller primært i divisionerne, giver også en grundigere analyse af kampen overfor mediet.
– Den første kamp ved et VM er altid præget af nervøsitet, men det lignede alligevel, at Tunesien kom ud med en anden energi, hvor de ville vise, at de kunne spille fodbold. De spillede hårdt, og jeg ved ikke, om danskerne var bange, nervøse eller måske begge dele. Når du så tilføjer presset på Danmark, så bliver det ikke nemt, lyder det fra Wozniacki.
Tunesien havde sågar en gylden mulighed ved OB's Issam Jebali til at bringe sig foran med 1-0 i første halvleg, men Kasper Schmeichel sørgede for at holde Danmark inde i kampen.
Nu venter der en benhård opgave for Danmark på lørdag mod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, som uden for alvor at imponere vandt med 4-1 over Australien i deres åbningskamp.
I videoen ovenfor kan du se og høre Tipsbladets analyse af Danmarks kamp mod Tunesien.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER