Andreas Cornelius giver Wozniacki hovedbrud

Patrik Wozniacki har svært ved at forstå, hvordan Andreas Cornelius ikke bragte Danmark foran mod Tunesien.



Danmark måtte nøjes med et enkelt point i åbningskampen mod Tunesien.

Resultatet er stort for den afrikanske nation, mens Danmark var kommet for at få alle tre point. Det kunne også godt være sket, da indskiftede Andreas Cornelius havde alletiders mulighed i anden halvleg.

Få centimeter fra stregen headede han på mirakuløs vis bolden på stangen, og dermed endte det hele i en nulløsning. Afbrænderen er gået hele verden rundt, og den er også nået til Polen.

Her har man fået Patrik Wozniacki, Caroline Wozniackis storebror, til at sætte ord på afbrænderen. Danskeren med de polske rødder har også meget svært ved at begribe, at kuglen ikke havnede i netmaskerne.

– Jeg ved ikke, hvordan Cornelius ikke scorer på den. Med hovedet, knæet eller noget andet. Uafgjort, 0-0. Ok, vi tabte ikke og er stadig med, men du kan se på spillerne, at de ikke er 100 procent tilfredse, siger Patrik Wozniacki til polsatsport.pl.

Patrik Wozniacki, der selv har været professionel fodboldspiller primært i divisionerne, giver også en grundigere analyse af kampen overfor mediet.

– Den første kamp ved et VM er altid præget af nervøsitet, men det lignede alligevel, at Tunesien kom ud med en anden energi, hvor de ville vise, at de kunne spille fodbold. De spillede hårdt, og jeg ved ikke, om danskerne var bange, nervøse eller måske begge dele. Når du så tilføjer presset på Danmark, så bliver det ikke nemt, lyder det fra Wozniacki.

Tunesien havde sågar en gylden mulighed ved OB's Issam Jebali til at bringe sig foran med 1-0 i første halvleg, men Kasper Schmeichel sørgede for at holde Danmark inde i kampen.

Nu venter der en benhård opgave for Danmark på lørdag mod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, som uden for alvor at imponere vandt med 4-1 over Australien i deres åbningskamp.

I videoen ovenfor kan du se og høre Tipsbladets analyse af Danmarks kamp mod Tunesien. 





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmper om det samme trænerjob

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen