Danmark måtte nøjes med et enkelt point i åbningskampen mod Tunesien.
Resultatet er stort for den afrikanske nation, mens Danmark var kommet for at få alle tre point. Det kunne også godt være sket, da indskiftede Andreas Cornelius havde alletiders mulighed i anden halvleg.
Få centimeter fra stregen headede han på mirakuløs vis bolden på stangen, og dermed endte det hele i en nulløsning. Afbrænderen er gået hele verden rundt, og den er også nået til Polen.
Her har man fået Patrik Wozniacki, Caroline Wozniackis storebror, til at sætte ord på afbrænderen. Danskeren med de polske rødder har også meget svært ved at begribe, at kuglen ikke havnede i netmaskerne.
– Jeg ved ikke, hvordan Cornelius ikke scorer på den. Med hovedet, knæet eller noget andet. Uafgjort, 0-0. Ok, vi tabte ikke og er stadig med, men du kan se på spillerne, at de ikke er 100 procent tilfredse, siger Patrik Wozniacki til polsatsport.pl.
Patrik Wozniacki, der selv har været professionel fodboldspiller primært i divisionerne, giver også en grundigere analyse af kampen overfor mediet.
– Den første kamp ved et VM er altid præget af nervøsitet, men det lignede alligevel, at Tunesien kom ud med en anden energi, hvor de ville vise, at de kunne spille fodbold. De spillede hårdt, og jeg ved ikke, om danskerne var bange, nervøse eller måske begge dele. Når du så tilføjer presset på Danmark, så bliver det ikke nemt, lyder det fra Wozniacki.
Tunesien havde sågar en gylden mulighed ved OB's Issam Jebali til at bringe sig foran med 1-0 i første halvleg, men Kasper Schmeichel sørgede for at holde Danmark inde i kampen.
Nu venter der en benhård opgave for Danmark på lørdag mod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, som uden for alvor at imponere vandt med 4-1 over Australien i deres åbningskamp.
I videoen ovenfor kan du se og høre Tipsbladets analyse af Danmarks kamp mod Tunesien.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT