Danmark måtte nøjes med et enkelt point i åbningskampen mod Tunesien.
Resultatet er stort for den afrikanske nation, mens Danmark var kommet for at få alle tre point. Det kunne også godt være sket, da indskiftede Andreas Cornelius havde alletiders mulighed i anden halvleg.
Få centimeter fra stregen headede han på mirakuløs vis bolden på stangen, og dermed endte det hele i en nulløsning. Afbrænderen er gået hele verden rundt, og den er også nået til Polen.
Her har man fået Patrik Wozniacki, Caroline Wozniackis storebror, til at sætte ord på afbrænderen. Danskeren med de polske rødder har også meget svært ved at begribe, at kuglen ikke havnede i netmaskerne.
– Jeg ved ikke, hvordan Cornelius ikke scorer på den. Med hovedet, knæet eller noget andet. Uafgjort, 0-0. Ok, vi tabte ikke og er stadig med, men du kan se på spillerne, at de ikke er 100 procent tilfredse, siger Patrik Wozniacki til polsatsport.pl.
Patrik Wozniacki, der selv har været professionel fodboldspiller primært i divisionerne, giver også en grundigere analyse af kampen overfor mediet.
– Den første kamp ved et VM er altid præget af nervøsitet, men det lignede alligevel, at Tunesien kom ud med en anden energi, hvor de ville vise, at de kunne spille fodbold. De spillede hårdt, og jeg ved ikke, om danskerne var bange, nervøse eller måske begge dele. Når du så tilføjer presset på Danmark, så bliver det ikke nemt, lyder det fra Wozniacki.
Tunesien havde sågar en gylden mulighed ved OB's Issam Jebali til at bringe sig foran med 1-0 i første halvleg, men Kasper Schmeichel sørgede for at holde Danmark inde i kampen.
Nu venter der en benhård opgave for Danmark på lørdag mod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, som uden for alvor at imponere vandt med 4-1 over Australien i deres åbningskamp.
I videoen ovenfor kan du se og høre Tipsbladets analyse af Danmarks kamp mod Tunesien.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE: FC København er videre i Conference League
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT