Fatter intet: Cornelius-afbrænder går verden rundt

Andreas Cornelius kan være sikker på, at stort set alle fodboldinteresserede i verden har fået muligheden for at se hans afbrænder mod Tunesien.



Det var bestemt ikke den mest sindsoprivende kamp med dansk deltagelse til en slutrunde, da Danmark og Tunesien spillede 0-0 tirsdag eftermiddag ved VM i Qatar. 

Dog var der nok en hel del, som kom op ad stolen, da Andreas Cornelius fik muligheden for at heade bolden i kassen fra kort afstand. I stedet brændte han muligheden, og det er blevet bemærket i stor stil ude i verden.

Det gælder blandt andet det store, internationale fodboldsite Goal, som stiller spørgsmålet i deres overskrift til kampen ‘Hvordan kunne han brænde?”, hvor der også bliver nævnt, at Cornelius nok kommer til at få mareridt om afbrænderen.

Den spanske sportsavis AS var ligeledes i chok.

– Cornelius løb ind i stolpen, da det så ud til at være umuligt at brænde, lyder det blandt andet om FCK-angriberens indsats.

Samtidig er det på de sociale medier også blevet bemærket på de sociale medier, hvor den mest bemærkelsesværdige profil er SportBible med over 1,8 millioner følgere hev misseren frem, som hev en række likes og delinger.

Selv har Cornelius været ude og sætte ord på det i et interivew med Ritzau.

– Jeg kan heller ikke forstå, at jeg ikke scorede, men det var en mærkelig måde, chancen opstod på. Bolden gik igennem hele feltet. Det var en blød bold, og jeg var overrasket over, at den kom over til mig, men det var mærkeligt, at jeg ikke kunne få den i mål fra den afstand, lød det fra Cornelius, som dog slår fast, at han ikke græder over den brændte chance.

Der er dog en del at være bekymret for, hvis man er Kasper Hjulmand. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Rayo holder skansen i Alsace

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Millionregn over ‘PC’

Premier League-klub går all-in

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Freiburg – Braga