Australsk helt inden DK-kamp: Det ønsker man ikke

Australien tør ikke stole på hjælp fra Frankrig, lyder det fra Mitchell Duke, der derfor blæser til angreb i sidste gruppekamp mod Danmark.



Mens Danmarks sidste gruppekamp under VM 2018 var dræbende kedelig, så tegner onsdagens opgør mod Australien til at blive en ganske intens affære. 

Danmark er således pisket til sejr, og forud for opgøret har den australske angriber, Mitchell Duke, nu meldt ud, at australierne også kommer til at gå hårdt efter sejren, selvom de sandsynligvis kan nøjes med uafgjort. 

– Jeg tror ikke, at der er nogen af os, der går ind til den kamp og forsøger at hvile på laurbærrene, og går efter at skrabe et enkelt point hjem. Vi kommer til at gå ind til den præcis på samme måde, som vi har gjort i de seneste to kampe, og det er at gå efter de tre point, lyder det således, ifølge Fox Sports, fra Mitchell Duke. 

Uafgjort mod Danmark vil ikke være nok for Australien, hvis Tunesien slår et Frankrig-hold, der formentlig hviler flere stjerner, og ifølge Mitchell Duke er det derfor meningsløst at gå efter en pointdeling mod Danmark. 

– Man ønsker virkelig ikke, at være afhængig af, at andre skal gøre arbejdet færdigt for en. Vi har bare fuldstændigt fokus på den næste kamp og på at levere endnu en solid indsats. Og forhåbentligt vil det sikre os tre point. 

Mitchell Duke, der til dagligt tørner ud for Fagiano Okayama i den næstbedste japanske række, blev matchvinder, da Australien lørdag slog Tunesien med 1-0. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Han er færdig i Brøndby