Australsk helt inden DK-kamp: Det ønsker man ikke

Australien tør ikke stole på hjælp fra Frankrig, lyder det fra Mitchell Duke, der derfor blæser til angreb i sidste gruppekamp mod Danmark.



Mens Danmarks sidste gruppekamp under VM 2018 var dræbende kedelig, så tegner onsdagens opgør mod Australien til at blive en ganske intens affære. 

Danmark er således pisket til sejr, og forud for opgøret har den australske angriber, Mitchell Duke, nu meldt ud, at australierne også kommer til at gå hårdt efter sejren, selvom de sandsynligvis kan nøjes med uafgjort. 

– Jeg tror ikke, at der er nogen af os, der går ind til den kamp og forsøger at hvile på laurbærrene, og går efter at skrabe et enkelt point hjem. Vi kommer til at gå ind til den præcis på samme måde, som vi har gjort i de seneste to kampe, og det er at gå efter de tre point, lyder det således, ifølge Fox Sports, fra Mitchell Duke. 

Uafgjort mod Danmark vil ikke være nok for Australien, hvis Tunesien slår et Frankrig-hold, der formentlig hviler flere stjerner, og ifølge Mitchell Duke er det derfor meningsløst at gå efter en pointdeling mod Danmark. 

– Man ønsker virkelig ikke, at være afhængig af, at andre skal gøre arbejdet færdigt for en. Vi har bare fuldstændigt fokus på den næste kamp og på at levere endnu en solid indsats. Og forhåbentligt vil det sikre os tre point. 

Mitchell Duke, der til dagligt tørner ud for Fagiano Okayama i den næstbedste japanske række, blev matchvinder, da Australien lørdag slog Tunesien med 1-0. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Smider Salah-bombe

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller