Australsk helt inden DK-kamp: Det ønsker man ikke

Australien tør ikke stole på hjælp fra Frankrig, lyder det fra Mitchell Duke, der derfor blæser til angreb i sidste gruppekamp mod Danmark.



Mens Danmarks sidste gruppekamp under VM 2018 var dræbende kedelig, så tegner onsdagens opgør mod Australien til at blive en ganske intens affære. 

Danmark er således pisket til sejr, og forud for opgøret har den australske angriber, Mitchell Duke, nu meldt ud, at australierne også kommer til at gå hårdt efter sejren, selvom de sandsynligvis kan nøjes med uafgjort. 

– Jeg tror ikke, at der er nogen af os, der går ind til den kamp og forsøger at hvile på laurbærrene, og går efter at skrabe et enkelt point hjem. Vi kommer til at gå ind til den præcis på samme måde, som vi har gjort i de seneste to kampe, og det er at gå efter de tre point, lyder det således, ifølge Fox Sports, fra Mitchell Duke. 

Uafgjort mod Danmark vil ikke være nok for Australien, hvis Tunesien slår et Frankrig-hold, der formentlig hviler flere stjerner, og ifølge Mitchell Duke er det derfor meningsløst at gå efter en pointdeling mod Danmark. 

– Man ønsker virkelig ikke, at være afhængig af, at andre skal gøre arbejdet færdigt for en. Vi har bare fuldstændigt fokus på den næste kamp og på at levere endnu en solid indsats. Og forhåbentligt vil det sikre os tre point. 

Mitchell Duke, der til dagligt tørner ud for Fagiano Okayama i den næstbedste japanske række, blev matchvinder, da Australien lørdag slog Tunesien med 1-0. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Fortsætter vild målform

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester City vinder FA Cup