Australsk kaos på sidelinien: De troede han jokede

Frankrig sparede en masse stjerner mod Tunesien, og det var tæt på at koste Australien dyrt.



Australien fik ingen hjælp af Frankrig onsdag eftermiddag, da de to sidste kampe i gruppe D skulle afvikles. 

Et enkelt point mod Danmark ville være nok for Australien, hvis Frankrig samtidig undgik at tabe til Tunesien. 

Et kvarter inde i anden halvleg lykkedes det dog Wahbi Khazri at bringe Tunesien foran mod verdensmestrene, men det var ikke en besked, som den australske assistenttræner Rene Meulensteen i første omgang kommunikerede videre til cheftræner Graham Arnold. 

– Det ville have føltes som en utrolig uretfærdighed (hvis Frankrigs nederlag havde kostet Australiens avancement, red.). Vi havde lavet én udskiftning, da jeg fik hvisket i øret: ‘Tunesien har scoret, de er foran med 1-0.’ På det tidspunkt sagde jeg ikke noget til Graham. To minutter senere scorede vi så, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Rene Meulensteen. 

Den 58-årige Meulensteeen, der har en fortid som cheftræner i Brøndby og assistenttræner i Manchester United, tog herefter fat i en anden assistent, den tidligere Aston Villa-spiller Mile Jedinak. 

– Jeg sagde til Mile: ‘Få samlet alle spillerne og sig til dem, at Tunesien er ved at vinde.’ Det sjove var at, fordi Mile er lidt af en klovn nogle gange, så tog spillerne ham ikke seriøst. De troede, at han jokede. Han var virkelig nødt til at overbevise dem, og i sidste ende kastede de sig også ind i alt, lyder det således fra Meulensteen. 

Efter 1-0-sejren over Danmark er Austarlien nu klar til en ottendelsfinale på lørdag, hvor Argentina er modstanderen. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København