Australsk kaos på sidelinien: De troede han jokede

Frankrig sparede en masse stjerner mod Tunesien, og det var tæt på at koste Australien dyrt.



Australien fik ingen hjælp af Frankrig onsdag eftermiddag, da de to sidste kampe i gruppe D skulle afvikles. 

Et enkelt point mod Danmark ville være nok for Australien, hvis Frankrig samtidig undgik at tabe til Tunesien. 

Et kvarter inde i anden halvleg lykkedes det dog Wahbi Khazri at bringe Tunesien foran mod verdensmestrene, men det var ikke en besked, som den australske assistenttræner Rene Meulensteen i første omgang kommunikerede videre til cheftræner Graham Arnold. 

– Det ville have føltes som en utrolig uretfærdighed (hvis Frankrigs nederlag havde kostet Australiens avancement, red.). Vi havde lavet én udskiftning, da jeg fik hvisket i øret: ‘Tunesien har scoret, de er foran med 1-0.’ På det tidspunkt sagde jeg ikke noget til Graham. To minutter senere scorede vi så, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Rene Meulensteen. 

Den 58-årige Meulensteeen, der har en fortid som cheftræner i Brøndby og assistenttræner i Manchester United, tog herefter fat i en anden assistent, den tidligere Aston Villa-spiller Mile Jedinak. 

– Jeg sagde til Mile: ‘Få samlet alle spillerne og sig til dem, at Tunesien er ved at vinde.’ Det sjove var at, fordi Mile er lidt af en klovn nogle gange, så tog spillerne ham ikke seriøst. De troede, at han jokede. Han var virkelig nødt til at overbevise dem, og i sidste ende kastede de sig også ind i alt, lyder det således fra Meulensteen. 

Efter 1-0-sejren over Danmark er Austarlien nu klar til en ottendelsfinale på lørdag, hvor Argentina er modstanderen. 







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!