Australsk kaos på sidelinien: De troede han jokede

Frankrig sparede en masse stjerner mod Tunesien, og det var tæt på at koste Australien dyrt.



Australien fik ingen hjælp af Frankrig onsdag eftermiddag, da de to sidste kampe i gruppe D skulle afvikles. 

Et enkelt point mod Danmark ville være nok for Australien, hvis Frankrig samtidig undgik at tabe til Tunesien. 

Et kvarter inde i anden halvleg lykkedes det dog Wahbi Khazri at bringe Tunesien foran mod verdensmestrene, men det var ikke en besked, som den australske assistenttræner Rene Meulensteen i første omgang kommunikerede videre til cheftræner Graham Arnold. 

– Det ville have føltes som en utrolig uretfærdighed (hvis Frankrigs nederlag havde kostet Australiens avancement, red.). Vi havde lavet én udskiftning, da jeg fik hvisket i øret: ‘Tunesien har scoret, de er foran med 1-0.’ På det tidspunkt sagde jeg ikke noget til Graham. To minutter senere scorede vi så, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Rene Meulensteen. 

Den 58-årige Meulensteeen, der har en fortid som cheftræner i Brøndby og assistenttræner i Manchester United, tog herefter fat i en anden assistent, den tidligere Aston Villa-spiller Mile Jedinak. 

– Jeg sagde til Mile: ‘Få samlet alle spillerne og sig til dem, at Tunesien er ved at vinde.’ Det sjove var at, fordi Mile er lidt af en klovn nogle gange, så tog spillerne ham ikke seriøst. De troede, at han jokede. Han var virkelig nødt til at overbevise dem, og i sidste ende kastede de sig også ind i alt, lyder det således fra Meulensteen. 

Efter 1-0-sejren over Danmark er Austarlien nu klar til en ottendelsfinale på lørdag, hvor Argentina er modstanderen. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’