Australien fik ingen hjælp af Frankrig onsdag eftermiddag, da de to sidste kampe i gruppe D skulle afvikles.
Et enkelt point mod Danmark ville være nok for Australien, hvis Frankrig samtidig undgik at tabe til Tunesien.
Et kvarter inde i anden halvleg lykkedes det dog Wahbi Khazri at bringe Tunesien foran mod verdensmestrene, men det var ikke en besked, som den australske assistenttræner Rene Meulensteen i første omgang kommunikerede videre til cheftræner Graham Arnold.
– Det ville have føltes som en utrolig uretfærdighed (hvis Frankrigs nederlag havde kostet Australiens avancement, red.). Vi havde lavet én udskiftning, da jeg fik hvisket i øret: ‘Tunesien har scoret, de er foran med 1-0.’ På det tidspunkt sagde jeg ikke noget til Graham. To minutter senere scorede vi så, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Rene Meulensteen.
Den 58-årige Meulensteeen, der har en fortid som cheftræner i Brøndby og assistenttræner i Manchester United, tog herefter fat i en anden assistent, den tidligere Aston Villa-spiller Mile Jedinak.
– Jeg sagde til Mile: ‘Få samlet alle spillerne og sig til dem, at Tunesien er ved at vinde.’ Det sjove var at, fordi Mile er lidt af en klovn nogle gange, så tog spillerne ham ikke seriøst. De troede, at han jokede. Han var virkelig nødt til at overbevise dem, og i sidste ende kastede de sig også ind i alt, lyder det således fra Meulensteen.
Efter 1-0-sejren over Danmark er Austarlien nu klar til en ottendelsfinale på lørdag, hvor Argentina er modstanderen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TRANSFER
