Portugal er klar til VM-kvartfinalen, og billetten dertil blev indløst med en af holdets bedste præstationer længe.
I en kamp, der på forhånd så jævnbyrdig ud på papiret, holdt portugiserne til tider legestue med Schweiz og vandt 6-1.
Det skete på en aften, hvor landstræner Fernando Santos helt usædvanligt havde sat Cristiano Ronaldo af holdet. Fra udskiftningsbænken kunne den aldrende superstjerne se sine holdkammerater spille som forvandlet.
Hans direkte afløser, Benfica-angriberen Goncalo Ramos, fik et VM-gennembrud med tre mål og en enorm præstation. Også angrebsmakkeren Joao Felix sprudlede på en stor portugisisk aften.
Ramos sparkede kampen i gang med et kanonmål efter 12 minutter. Fra en spids vinkel drejede han en halv omgang og tordnede bolden op i det nærmeste målhjørne.
Schweiz havde Yann Sommer tilbage i målet, men sprællemanden fra Mönchengladbach kunne intet stille op mod Ramos' kanonkugle.
Efter lidt over en halv time blev det 2-0, da den fremskudte stopper Pepe pandede bolden i nettet efter hjørnespark.
Med sine 39 år gjorde Pepe sig dermed til den næstældste målskytte i VM's historie. Kun Roger Milla fra Cameroun var med sine 42 år ældre, da han scorede ved VM i 1994.
Gode råd var dyre for Schweiz i pausen, hvor landstræner Murat Yakin forsøgte sig med en udskiftning og en formationsændring. Men lige meget hjalp det.
Ti minutter inde i anden halvleg var to mål blevet til fire, og schweizerne var på vej mod en sjælden øretæve.
Først øgede Ramos til 3-0 på Diogo Dalots indlæg. Og kort efter bankede Raphael Guerreiro bolden op i nettaget.
At Manuel Akanji fik reduceret til 1-4 efter hjørnespark, fik ingen betydning – heller ikke for de mange Portugal-fans på stadion, der begyndte at råbe på Ronaldo.
Inden den bænkede anfører fik lov at deltage i festen, fuldendte Gonacalo Ramos sin festaften ved at score til 5-1 på Joao Felix' oplæg.
Ramos er den første spiller, der scorer tre mål i samme kamp ved VM i Qatar. Kort efter var han del af en tredobbelt hyldestudskiftning, hvor Cristiano Ronaldo blev sendt på banen.
Mod slutningen fik Ronaldo også sendt bolden i nettet. Det skete dog fra en klar offsideposition, og målet blev straks annulleret.
Det gjorde Rafael Leaos 6-1-scoring i overtiden til gengæld ikke. Fra venstre side af feltet drejede Leao bolden elegant over i modsatte side af målet.
Portugal står i kvartfinalen på lørdag over for overraskelsen Marokko.
/ritzau/
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER