Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.
Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.
Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.
Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.
Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.
Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.
Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.
Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.
Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.
Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.
Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.
Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.
Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.
Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.
Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.
Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.
/ritzau/
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
