Danmark er færdige ved VM efter et overraskende 1-0-nederlag til Australien, og efter slutfløjtet reagerede Christian Eriksen på det katastrofale resultat.
– Det er en kæmpe skuffelse. Det er en meget bitter følelse. Det er skuffende. Jeg tror, at det er det, der er det altoverskyggende nu. Der er en trykket stemning, udtalte Christian Eriksen til DR Sporten.
Christian Eriksen følte ellers egentlig, at Danmark var på vej i den rigtige retning efter kampene mod Tunesien og Frankrig.
– Jeg synes egentlig også, at vi var bygget godt op efter de første to kampe. Men vi rammer ikke vores topniveau. Vi får masser af muligheder, og vi flytter os også godt. Det er bittert, at vi ikke får scoret. Jeg synes, at vi ser lidt trætte ud i slutningen af første halvleg. Og så scorer de på den eneste chance, de har.
Christian Eriksen blev herefter spurgt, om den manglende energi i det danske spil kan forklares med, at spillerne er udbrændte efter en lang og intens sæson.
– Nej, jeg tror, at det var træthed efter den første halvleg, hvor der var høj intensitet. Og når man så ikke får hul på ballonen, så fuser den ud. Det er vores fodboldmæssige niveau, vi ikke rammer, lød svaret fra Christian Eriksen.
– Vi ville gerne have givet et bedre indtryk. Ét point efter tre kampe, så må vi jo sige, at ingen af os har skabt det store.
Christian Eriksen blev herefter spurgt, hvad der blev sagt i omklædningsrummet efter det skuffende exit.
– Hjulmand og Simon (Kjær, red.) har sagt lidt ting, men det holder vi for os selv. Vi må op på hesten igen, lød svaret fra Christian Eriksen.
Tunesien slog Frankrig i den anden kamp i gruppe D, men det var ikke nok for tuneserne, der ligesom Danmark er færdige ved VM.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER