Mens det internationale fodboldforbund FIFA har nok at se til for tiden med de ændringer, man forsøger at få lavet i fodboldsæsonen, så de nationale ligaer kan spilles til ende, hev det amerikanske justitsministerium mandag aften dansk tid i det tæppe, som FIFA står på. Og den næste tid vil vise, om tæppet helt forsvinder under FIFA.
Efter mange års efterforskning siger justitsministeriet i USA nu, at der er bevis fra FBI for, at både Rusland og Qatar har bestukket FIFA-ansatte for at sikre sig rettighederne til at afholde VM-slutrunderne i 2018 og 2022.
Det fremgår af et 70 siders lang anklageskrift, som de amerikanske myndigheder har fremlagt. Her fremgår det, at flere er blevet tiltalt for ulovlige pengeoverførsler og hvidvask.
Tidligere er flere blevet dømt i sager om bestikkelse, men aldrig før har det været så tydeligt forklaret, hvordan både Rusland og Qatar har købt sig til stemmer, så de kunne få lov til at afholde VM-slutrunderne.
Læs også:Dansk dommer: Jeg synes, det er hårdt
Anklagemyndigheden i USA offentliggjorde mandag detaljer om, hvordan fem personer i FIFA i 2010 blev betalt for at sikre, at Rusland og Qatar fik VM-slutrunderne.
Ifølge det 70 siders lange skriv, der ligger online her, fik tre sydamerikanske officials penge for at stemme på Qatar. Julian Grondona fra Argentina døde i 2014, Nicolas Leoz døde sidste år, og Ricardo Teixeira bor i Brasilien, hvor der ikke er en udleveringsaftale med USA.
Rafael Salguero fra Guatemala fik ifølge anklageskriftet omkring seks millioner danske kroner for at stemme på Rusland. Han erklærede sig i 2016 skyldig.
I anklageskriftet kan man også læse, at Rusland gennem skuffeselskaber og med hjælp fra en indtil videre anonym tiltalt i den amerikanske sag betalte i alt fem millioner dollar til Jack Warner, der var en af de mest magtfulde fodboldpolitikere i verden, i forbindelse med tildelingen af VM-værtskabet til Rusland. De fem millioner dollars svarer til mere end 30 millioner danske kroner.
Af nye oplysninger kom det også frem, at Hernan Lopez og Carlos Martinez er blevet tiltalt. De har arbejdet for datterselskaber af 21st Century Fox – det selskab, der vandt rettighederne til at vise VM i 2018 og 2022.
De to skal have deltaget i at betale millioner af dollars i bestikkelse til sydamerikanske fodboldforbund for at sikre, at de vandt rettighederne til til at vise Copa Libertadores, og så skal de have brugt insiderinformationer for at sikre, at Fox kunne vinde rettighederne til at vise slutrunden i USA. De to afviser ifølge NY Times afvist anklagerne.
FIFA, Qatar og Rusland har endnu ikke svaret på anklagerne.
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
