FBI: Rusland og Qatar købte VM 2018 og 2022

Det amerikanske justitsministerium siger nu, at både Rusland og Qatar betalte millioner i bestikkelse for at blive VM-værter.



Mens det internationale fodboldforbund FIFA har nok at se til for tiden med de ændringer, man forsøger at få lavet i fodboldsæsonen, så de nationale ligaer kan spilles til ende, hev det amerikanske justitsministerium mandag aften dansk tid i det tæppe, som FIFA står på. Og den næste tid vil vise, om tæppet helt forsvinder under FIFA.

Efter mange års efterforskning siger justitsministeriet i USA nu, at der er bevis fra FBI for, at både Rusland og Qatar har bestukket FIFA-ansatte for at sikre sig rettighederne til at afholde VM-slutrunderne i 2018 og 2022.

Det fremgår af et 70 siders lang anklageskrift, som de amerikanske myndigheder har fremlagt. Her fremgår det, at flere er blevet tiltalt for ulovlige pengeoverførsler og hvidvask.

Tidligere er flere blevet dømt i sager om bestikkelse, men aldrig før har det været så tydeligt forklaret, hvordan både Rusland og Qatar har købt sig til stemmer, så de kunne få lov til at afholde VM-slutrunderne.

Læs også:Dansk dommer: Jeg synes, det er hårdt

Anklagemyndigheden i USA offentliggjorde mandag detaljer om, hvordan fem personer i FIFA i 2010 blev betalt for at sikre, at Rusland og Qatar fik VM-slutrunderne.

Ifølge det 70 siders lange skriv, der ligger online her, fik tre sydamerikanske officials penge for at stemme på Qatar. Julian Grondona fra Argentina døde i 2014, Nicolas Leoz døde sidste år, og Ricardo Teixeira bor i Brasilien, hvor der ikke er en udleveringsaftale med USA.

Rafael Salguero fra Guatemala fik ifølge anklageskriftet omkring seks millioner danske kroner for at stemme på Rusland. Han erklærede sig i 2016 skyldig.

I anklageskriftet kan man også læse, at Rusland gennem skuffeselskaber og med hjælp fra en indtil videre anonym tiltalt i den amerikanske sag betalte i alt fem millioner dollar til Jack Warner, der var en af de mest magtfulde fodboldpolitikere i verden, i forbindelse med tildelingen af VM-værtskabet til Rusland. De fem millioner dollars svarer til mere end 30 millioner danske kroner.

Af nye oplysninger kom det også frem, at Hernan Lopez og Carlos Martinez er blevet tiltalt. De har arbejdet for datterselskaber af 21st Century Fox – det selskab, der vandt rettighederne til at vise VM i 2018 og 2022.

De to skal have deltaget i at betale millioner af dollars i bestikkelse til sydamerikanske fodboldforbund for at sikre, at de vandt rettighederne til til at vise Copa Libertadores, og så skal de have brugt insiderinformationer for at sikre, at Fox kunne vinde rettighederne til at vise slutrunden i USA. De to afviser ifølge NY Times afvist anklagerne.

FIFA, Qatar og Rusland har endnu ikke svaret på anklagerne.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Store spørgsmålstegn inden FCK

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

FCK bød på landsholdsmålmand

‘Hvem fanden ringer man til?’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Brøndby med opløftende nyt om profil

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

En historisk katastrofe for Danmark

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?