FBI: Rusland og Qatar købte VM 2018 og 2022

Det amerikanske justitsministerium siger nu, at både Rusland og Qatar betalte millioner i bestikkelse for at blive VM-værter.



Mens det internationale fodboldforbund FIFA har nok at se til for tiden med de ændringer, man forsøger at få lavet i fodboldsæsonen, så de nationale ligaer kan spilles til ende, hev det amerikanske justitsministerium mandag aften dansk tid i det tæppe, som FIFA står på. Og den næste tid vil vise, om tæppet helt forsvinder under FIFA.

Efter mange års efterforskning siger justitsministeriet i USA nu, at der er bevis fra FBI for, at både Rusland og Qatar har bestukket FIFA-ansatte for at sikre sig rettighederne til at afholde VM-slutrunderne i 2018 og 2022.

Det fremgår af et 70 siders lang anklageskrift, som de amerikanske myndigheder har fremlagt. Her fremgår det, at flere er blevet tiltalt for ulovlige pengeoverførsler og hvidvask.

Tidligere er flere blevet dømt i sager om bestikkelse, men aldrig før har det været så tydeligt forklaret, hvordan både Rusland og Qatar har købt sig til stemmer, så de kunne få lov til at afholde VM-slutrunderne.

Læs også:Dansk dommer: Jeg synes, det er hårdt

Anklagemyndigheden i USA offentliggjorde mandag detaljer om, hvordan fem personer i FIFA i 2010 blev betalt for at sikre, at Rusland og Qatar fik VM-slutrunderne.

Ifølge det 70 siders lange skriv, der ligger online her, fik tre sydamerikanske officials penge for at stemme på Qatar. Julian Grondona fra Argentina døde i 2014, Nicolas Leoz døde sidste år, og Ricardo Teixeira bor i Brasilien, hvor der ikke er en udleveringsaftale med USA.

Rafael Salguero fra Guatemala fik ifølge anklageskriftet omkring seks millioner danske kroner for at stemme på Rusland. Han erklærede sig i 2016 skyldig.

I anklageskriftet kan man også læse, at Rusland gennem skuffeselskaber og med hjælp fra en indtil videre anonym tiltalt i den amerikanske sag betalte i alt fem millioner dollar til Jack Warner, der var en af de mest magtfulde fodboldpolitikere i verden, i forbindelse med tildelingen af VM-værtskabet til Rusland. De fem millioner dollars svarer til mere end 30 millioner danske kroner.

Af nye oplysninger kom det også frem, at Hernan Lopez og Carlos Martinez er blevet tiltalt. De har arbejdet for datterselskaber af 21st Century Fox – det selskab, der vandt rettighederne til at vise VM i 2018 og 2022.

De to skal have deltaget i at betale millioner af dollars i bestikkelse til sydamerikanske fodboldforbund for at sikre, at de vandt rettighederne til til at vise Copa Libertadores, og så skal de have brugt insiderinformationer for at sikre, at Fox kunne vinde rettighederne til at vise slutrunden i USA. De to afviser ifølge NY Times afvist anklagerne.

FIFA, Qatar og Rusland har endnu ikke svaret på anklagerne.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Aldrig nogensinde FCK

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

‘Han skal ingen steder’

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Dansker trukket ind i skandalesag

To danskere færdige i norsk klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Intet aftryk!

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Drømmer om VM 2026 med Danmark

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Jages af FCK – nu blander storklub sig

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Vild Diant Ramaj-historie

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FC København nærmer sig Ilyas Houira

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Storklubber følger FCN-juvel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil