Mens det internationale fodboldforbund FIFA har nok at se til for tiden med de ændringer, man forsøger at få lavet i fodboldsæsonen, så de nationale ligaer kan spilles til ende, hev det amerikanske justitsministerium mandag aften dansk tid i det tæppe, som FIFA står på. Og den næste tid vil vise, om tæppet helt forsvinder under FIFA.
Efter mange års efterforskning siger justitsministeriet i USA nu, at der er bevis fra FBI for, at både Rusland og Qatar har bestukket FIFA-ansatte for at sikre sig rettighederne til at afholde VM-slutrunderne i 2018 og 2022.
Det fremgår af et 70 siders lang anklageskrift, som de amerikanske myndigheder har fremlagt. Her fremgår det, at flere er blevet tiltalt for ulovlige pengeoverførsler og hvidvask.
Tidligere er flere blevet dømt i sager om bestikkelse, men aldrig før har det været så tydeligt forklaret, hvordan både Rusland og Qatar har købt sig til stemmer, så de kunne få lov til at afholde VM-slutrunderne.
Læs også:Dansk dommer: Jeg synes, det er hårdt
Anklagemyndigheden i USA offentliggjorde mandag detaljer om, hvordan fem personer i FIFA i 2010 blev betalt for at sikre, at Rusland og Qatar fik VM-slutrunderne.
Ifølge det 70 siders lange skriv, der ligger online her, fik tre sydamerikanske officials penge for at stemme på Qatar. Julian Grondona fra Argentina døde i 2014, Nicolas Leoz døde sidste år, og Ricardo Teixeira bor i Brasilien, hvor der ikke er en udleveringsaftale med USA.
Rafael Salguero fra Guatemala fik ifølge anklageskriftet omkring seks millioner danske kroner for at stemme på Rusland. Han erklærede sig i 2016 skyldig.
I anklageskriftet kan man også læse, at Rusland gennem skuffeselskaber og med hjælp fra en indtil videre anonym tiltalt i den amerikanske sag betalte i alt fem millioner dollar til Jack Warner, der var en af de mest magtfulde fodboldpolitikere i verden, i forbindelse med tildelingen af VM-værtskabet til Rusland. De fem millioner dollars svarer til mere end 30 millioner danske kroner.
Af nye oplysninger kom det også frem, at Hernan Lopez og Carlos Martinez er blevet tiltalt. De har arbejdet for datterselskaber af 21st Century Fox – det selskab, der vandt rettighederne til at vise VM i 2018 og 2022.
De to skal have deltaget i at betale millioner af dollars i bestikkelse til sydamerikanske fodboldforbund for at sikre, at de vandt rettighederne til til at vise Copa Libertadores, og så skal de have brugt insiderinformationer for at sikre, at Fox kunne vinde rettighederne til at vise slutrunden i USA. De to afviser ifølge NY Times afvist anklagerne.
FIFA, Qatar og Rusland har endnu ikke svaret på anklagerne.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FC København-boss reagerer på tilråb
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Bayern München videre i pokalturneringen
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
