Mens det internationale fodboldforbund FIFA har nok at se til for tiden med de ændringer, man forsøger at få lavet i fodboldsæsonen, så de nationale ligaer kan spilles til ende, hev det amerikanske justitsministerium mandag aften dansk tid i det tæppe, som FIFA står på. Og den næste tid vil vise, om tæppet helt forsvinder under FIFA.
Efter mange års efterforskning siger justitsministeriet i USA nu, at der er bevis fra FBI for, at både Rusland og Qatar har bestukket FIFA-ansatte for at sikre sig rettighederne til at afholde VM-slutrunderne i 2018 og 2022.
Det fremgår af et 70 siders lang anklageskrift, som de amerikanske myndigheder har fremlagt. Her fremgår det, at flere er blevet tiltalt for ulovlige pengeoverførsler og hvidvask.
Tidligere er flere blevet dømt i sager om bestikkelse, men aldrig før har det været så tydeligt forklaret, hvordan både Rusland og Qatar har købt sig til stemmer, så de kunne få lov til at afholde VM-slutrunderne.
Læs også:Dansk dommer: Jeg synes, det er hårdt
Anklagemyndigheden i USA offentliggjorde mandag detaljer om, hvordan fem personer i FIFA i 2010 blev betalt for at sikre, at Rusland og Qatar fik VM-slutrunderne.
Ifølge det 70 siders lange skriv, der ligger online her, fik tre sydamerikanske officials penge for at stemme på Qatar. Julian Grondona fra Argentina døde i 2014, Nicolas Leoz døde sidste år, og Ricardo Teixeira bor i Brasilien, hvor der ikke er en udleveringsaftale med USA.
Rafael Salguero fra Guatemala fik ifølge anklageskriftet omkring seks millioner danske kroner for at stemme på Rusland. Han erklærede sig i 2016 skyldig.
I anklageskriftet kan man også læse, at Rusland gennem skuffeselskaber og med hjælp fra en indtil videre anonym tiltalt i den amerikanske sag betalte i alt fem millioner dollar til Jack Warner, der var en af de mest magtfulde fodboldpolitikere i verden, i forbindelse med tildelingen af VM-værtskabet til Rusland. De fem millioner dollars svarer til mere end 30 millioner danske kroner.
Af nye oplysninger kom det også frem, at Hernan Lopez og Carlos Martinez er blevet tiltalt. De har arbejdet for datterselskaber af 21st Century Fox – det selskab, der vandt rettighederne til at vise VM i 2018 og 2022.
De to skal have deltaget i at betale millioner af dollars i bestikkelse til sydamerikanske fodboldforbund for at sikre, at de vandt rettighederne til til at vise Copa Libertadores, og så skal de have brugt insiderinformationer for at sikre, at Fox kunne vinde rettighederne til at vise slutrunden i USA. De to afviser ifølge NY Times afvist anklagerne.
FIFA, Qatar og Rusland har endnu ikke svaret på anklagerne.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
NYHEDER
