Danmark kunne have mødt Japan i VM-testkamp

Kasper Hjulmand fik ikke mulighed for at blive klogere af Tunesiens 2-0-sejr over Iran onsdag eftermiddag.



På tirsdag mødes Danmark og Tunesien i den første kamp ved VM-slutrunden i Qatar, men seks dage før den kamp var Danmarks første gruppemodstander også i aktion.

Onsdag vandt Tunesien 2-0 over Iran i en testkamp i Qatar, men kampen var lukket for offentligheden, så landstræner Kasper Hjulmand kunne ikke sende en scout til opgøret.

– Vi må ikke se kampen. Den er helt lukket af, desværre, sagde landstræneren, inden Tunesien havde spillet opgøret mod Iran.

Danmark spiller ingen testkampe før VM, for landstræneren havde ikke forstået det som en reel mulighed, selv om flere lande til sidst har valgt at gøre det.

Danmark og Japan har tidligere været i dialog om en potentiel kamp inden slutrunden.

– Vi havde fået at vide, at vi ikke måtte spille kampe hernede. Jeg ved ikke, om jeg ville have spillet en testkamp, hvis vi måtte – måske under nogle særlige betingelser, for der er både fordele og ulemper ved at gøre det.

– Men nu spiller vi træningskamp internt i stedet. Vi kommer til at lave relativt meget 11 mod 11-spil i den første del af træningslejren, lød det fra Kasper Hjulmand.

Samtidig med Tunesiens VM-generalprøve havde Kasper Hjulmand onsdag eftermiddag sine spillere på træningsbanen i Qatar for første gang.

Her lavede Mikkel Damsgaard, Pierre-Emile Højbjerg og Andreas Cornelius andre øvelser end resten af holdet.

I tunesernes sejr på 2-0 over Iran scorede Naïm Sliti på et straffespark efter 62 minutter, mens forsvarsspilleren Ali Abedi fordoblede føringen syv minutter senere.

Tunesien råder i truppen over Brøndbys midtbanespiller Anis Ben Slimane og OB-angriberen Issam Jebali. Ingen af de to spillere fra Superligaen var med i startopstillingen mod Iran.

/ritzau/





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Frankrig – Sverige

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM