Danmark forbavser: Vi anede ikke, det kunne ske

I Tunesien ærgrer man sig stadig over, at det ikke blev til et videre avancement.



Tunesien var tæt på at overraske alt og alle ved VM-slutrunden i Qatar.

Man endte på fire point i gruppen, hvilket er det højeste antal siden 1978, men det var stadig ikke nok til at gå videre. Tunesien blev treer i puljen bag Australien og Frankrig, mens Danmark sluttede sidst.

Tunesien og Danmark krydsede klinger i første spillerunde, hvor begge mandskaber havde muligheder for at snuppe alle tre point. Andreas Cornelius brændte fra tæt hold i anden halvleg, mens OB-spilleren Issam Jebali missede en friløber i første.

Selvom Tunesiens assistenttræner, Ali Boumnijel, er stolt over præstationerne, så fyldes han også med frustration, da et videre avancement var så tæt på. Særligt mod Kasper Hjulmands tropper havde man muligheder.

– Mod Danmark leverede vi en stor defensiv præstation, og vi kunne have scoret, hvis ikke det var for en ekstraordinær aktion af Schmeichel, siger Ali Boumnijel til Vosges Matin.

Forud for sidste spillerunde var en sejr påkrævet over Frankrig, mens man skulle håbe på uafgjort mellem Australien og Danmark. En storsejr over Frankrig kunne også have hjulpet tuneserne.

– Vi gik ind til kampen mod Australien med en masse selvtillid og ydmydghed, men vi faldt lidt sammen. Vi kunne ikke udligne, og det var det, vi manglede til sidst. Derudover anede vi ikke, at Danmark også kunne tabe til Australien. Det var en kombination af omstændigheder og det høje niveau.

Danmark tabte med 1-0 til Australien, hvilket slukkede alle drømme om et videre avancement for Tunesien, der ligesom Danmark måtte rejse hjem efter gruppespillet.

Mens gruppevinderne fra Frankrig onsdag spiller VM-semifinale mod Marokko, så måtte Australien allerede se sig slået i 1/8-deslfinalen mod Argentina, der iøvrigt bliver Frankrig eller Marokkos finalemodstader.

Nedturen i Qatar har også fået Kasper Hjulmand til at sætte spørgsmålstegn ved sin egen fremtid som landstræner. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Transferfri stjerne i København