• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
VM Lars Gram-Hanssen

David Beckham forsvarer Qatar-rolle

Foto: Getty Images

David Beckham fortryder bestemt ikke sin rolle som ambassadør for VM-slutrunden i Qatar.

Af Lars Gram-Hanssen

I forbindelse med VM i Qatar var der mange stjerner, der mødte stor kritik for deres roller som ambassadører for den kontroversielle slutrunde. 

Blandt dem var den tidligere engelske landsholdsstjerne David Beckham, der blev kritiseret for at tage sig betalt for at støtte en begivenhed, der blev arrangeret af et land, hvor det blandt andet er forbudt at være homoseksuel. 

I et interview med The Athletic sætter David Beckham nu ord på sin ambassadørrolle. 

- Hver gang, jeg går ind i noget, tjekker jeg det på enhver tænkelig måde, for at sikre, at det er det rigtige for mig, for min forretning og for mig moralsk. Jeg var ambassadør for VM i Qatar, for jeg elsker den her sport, lyder det fra Beckham i interviewet. 

- Jeg kender også, og var en del af, Qatar - ikke forretningsmæssigt - siden jeg skrev under med PSG. De spurgte mig, om jeg ønskede at være involveret i VM-slutrunden. Jeg ønskede at være involveret i VM-slutrunden, da jeg altid har sagt, den her sport kan ændre folks liv. Den kan ændre opfattelser, og når du bringer en VM-slutrunde til et land, så bringer det et kæmpe spotlys på tingene. 

I interviewet fremhæver David Beckham desuden slutrunden i Qatar som en af de tryggeste VM-slutrunder.