Danmark er ude af VM allerede efter gruppespillet, hvor det kun lykkedes dem at få et enkelt point. Den tidlige exit fra turneringen mener træneren og fodboldekspert David Nielsen må handle om, at der må være noget galt.
Det fortæller han i TV 2's VM-studie.
– Jeg kan ikke lade være med at tænke på, at der er et eller andet, der må være sket med det hold her, fordi vi har været så gode. Og når der er et eller andet, der er sket, så tænker jeg jo tilbage på, hvordan har optakten været, fortæller den tidligere AGF-træner.
Han peger desuden på, at en af grundene skal findes i, at man ikke har nogen fans med dernede, ligesom det er blevet gjort til skamme, at man skulle derned.
– Spillerne har sikkert skammet sig over, at de skulle derned. De har fået spørgsmål om det i den sidste halvanden måned. Det kaster vi allesammen ned over, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, at spillerne har fået nok. Og jeg tror heller ikke, at spillerne er 100 procent tilfreds med den måde, som Kasper Hjulmand fortsatte med at udtale sig om de ting her, der ledte op til de første kampe i Qatar, lyder det fra David Nielsen.
Dernæst gentages det, at der må være gjort noget galt, når det fodboldhold, som han mente kunne være outsider til at vinde VM-slutrunde kan ende op med at blive sidst i deres gruppe efter tre forfærdelige kampe.
I den sidste danske kamp blev det til 0-1 mod Australien. Læs karaktererne til de danske spillere plus landstræner Kasper Hjulmand her.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS