DBU til danske fans: Sæt jer ind i Qatar-forhold

DBU har udarbejdet en guide til, hvad Qatar er, så fans er forberedt på, hvad der møder dem, hvis de tager afsted til november.



Danmark er fredag aften med i bowlen, når der skal trækkes lod til VM-grupperne. Det betyder også, at der bliver sat datoer på både hvem og hvornår det danske landshold skal i kamp.

Dermed kan fans også indrette sig efter, hvornår de skal være i landet, hvis de vil overvære kampene. I den forbindelse er DBU nu kommet med en guide til, hvad man skal være opmærksom på i landet. Det melder kommunikationschef i DBU Jakob Høyer på forbundets hjemmeside.

– Qatar er et kontroversielt valg som VM-vært, som DBU er imod. Det kan også være dilemma-fyldt for fodboldfans, og det må være op til den enkelte at beslutte, om hun eller han vil følge landsholdet til en fodboldfest i Danmark eller på stadion i Qatar, siger Jakob Høyer og fortsætter:

– Vi er glade og stolte over, at vi skal til VM og over opbakningen til holdet. Vi håber, at fans vil vise de danske farver og værdier men også, at de vil sætte sig ind forholdene i Qatar, hvis de beslutter sig for at rejse til Qatar. Derfor har vi sammen med Amnesty udarbejdet materiale, som interesserede fans kan have med i deres overvejelser, fortæller Høyer.

Amnesty International i Danmark bakker op om, og de peger på, at det er vigtigt, at man oplyser fansene om menneskerettighedssituationen i landet og de kritisable forhold, som er til stede.

Oversigten over de råd, som DBU er kommet med kan ses her.

Endvidere oplyses det, at DBU har planer om at lave store fodboldfester hjemme i Danmark under den kommende VM-slutrunde.

Der er stor forskel på, hvad der kan vente Danmark i fredagens lodtrækning. Læs mere om det her.





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027