DBU til danske fans: Sæt jer ind i Qatar-forhold

DBU har udarbejdet en guide til, hvad Qatar er, så fans er forberedt på, hvad der møder dem, hvis de tager afsted til november.



Danmark er fredag aften med i bowlen, når der skal trækkes lod til VM-grupperne. Det betyder også, at der bliver sat datoer på både hvem og hvornår det danske landshold skal i kamp.

Dermed kan fans også indrette sig efter, hvornår de skal være i landet, hvis de vil overvære kampene. I den forbindelse er DBU nu kommet med en guide til, hvad man skal være opmærksom på i landet. Det melder kommunikationschef i DBU Jakob Høyer på forbundets hjemmeside.

– Qatar er et kontroversielt valg som VM-vært, som DBU er imod. Det kan også være dilemma-fyldt for fodboldfans, og det må være op til den enkelte at beslutte, om hun eller han vil følge landsholdet til en fodboldfest i Danmark eller på stadion i Qatar, siger Jakob Høyer og fortsætter:

– Vi er glade og stolte over, at vi skal til VM og over opbakningen til holdet. Vi håber, at fans vil vise de danske farver og værdier men også, at de vil sætte sig ind forholdene i Qatar, hvis de beslutter sig for at rejse til Qatar. Derfor har vi sammen med Amnesty udarbejdet materiale, som interesserede fans kan have med i deres overvejelser, fortæller Høyer.

Amnesty International i Danmark bakker op om, og de peger på, at det er vigtigt, at man oplyser fansene om menneskerettighedssituationen i landet og de kritisable forhold, som er til stede.

Oversigten over de råd, som DBU er kommet med kan ses her.

Endvidere oplyses det, at DBU har planer om at lave store fodboldfester hjemme i Danmark under den kommende VM-slutrunde.

Der er stor forskel på, hvad der kan vente Danmark i fredagens lodtrækning. Læs mere om det her.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Her er Tunesiens nye VM-træner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Argentina – Algeriet

Ghana – Panama



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig