DBU til danske fans: Sæt jer ind i Qatar-forhold

DBU har udarbejdet en guide til, hvad Qatar er, så fans er forberedt på, hvad der møder dem, hvis de tager afsted til november.



Danmark er fredag aften med i bowlen, når der skal trækkes lod til VM-grupperne. Det betyder også, at der bliver sat datoer på både hvem og hvornår det danske landshold skal i kamp.

Dermed kan fans også indrette sig efter, hvornår de skal være i landet, hvis de vil overvære kampene. I den forbindelse er DBU nu kommet med en guide til, hvad man skal være opmærksom på i landet. Det melder kommunikationschef i DBU Jakob Høyer på forbundets hjemmeside.

– Qatar er et kontroversielt valg som VM-vært, som DBU er imod. Det kan også være dilemma-fyldt for fodboldfans, og det må være op til den enkelte at beslutte, om hun eller han vil følge landsholdet til en fodboldfest i Danmark eller på stadion i Qatar, siger Jakob Høyer og fortsætter:

– Vi er glade og stolte over, at vi skal til VM og over opbakningen til holdet. Vi håber, at fans vil vise de danske farver og værdier men også, at de vil sætte sig ind forholdene i Qatar, hvis de beslutter sig for at rejse til Qatar. Derfor har vi sammen med Amnesty udarbejdet materiale, som interesserede fans kan have med i deres overvejelser, fortæller Høyer.

Amnesty International i Danmark bakker op om, og de peger på, at det er vigtigt, at man oplyser fansene om menneskerettighedssituationen i landet og de kritisable forhold, som er til stede.

Oversigten over de råd, som DBU er kommet med kan ses her.

Endvidere oplyses det, at DBU har planer om at lave store fodboldfester hjemme i Danmark under den kommende VM-slutrunde.

Der er stor forskel på, hvad der kan vente Danmark i fredagens lodtrækning. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil