Danmark er med i bowlen, når der fredag aften trækkes lod om puljerne til VM i Qatar i november og december.
Kasper Hjulmands tropper kan risikere en skrækkelig gruppe, men det er også muligt med et regulært drømmescenarie.
Det siger Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff i et interview til Tipsbladet:
– New Zealand, Qatar og Tunesien det vil være en dødssyg pulje, men det vil samtidig være en pulje vi sportsligt stensikkert vil vinde. Det vil være det bedste scenarie og en klar drømmepulje for Danmark, siger han.
Med Kasper Hjulmand ved roret nåede Danmark semifinalen ved EM sidste sommer, og derfor er forventningerne høje til Danmark uanset hvem de skal op imod:
– Jeg tror næsten, at Danmark kan spille lige kampe mod de fleste på en god dag. Der er selvfølgelig hold som har et topniveau, der er bedre end vores. Danmark er bare et meget svært hold at spille mod, og på en god dag kan vi spille op mod alle.
Qatar, Brasilien, Belgien, Frankrig, Argentina, England, Spanien og Portugal er alle placeret i første seedningslag. Flere af dem må Danmark gerne styre uden om i lodtrækningen:
– Frankrig vil man gerne undgå. De er både et godt turneringshold, så har de den bedste trup og er velsagtens favoritter til at vinde det hele. Jeg synes også, at Spanien begynder at se farlige ud under Luis Enrique, så dem vil jeg gerne undgå, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:
– De sydamerikanske (Brasilien og Argentina, red.) er også hårde modstandere, men det vil være sjove modstandere. Vi ser Danmark spille i Nations League, i forskellige kvalifikationsspil og EM mod de bedste hold fra Europa, men vi ser dem meget sjældent målt op imod de bedste hold fra Sydamerika.
Er der nogen fra første seedningslag udover Qatar, som er et godt match for Danmark?
– Portugal er et godt hold, og har sindssygt mange gode spillere frem ad banen. Næsten alle deres gode spillere tænker fremad i banen. Så Portugal tror jeg godt, at vi vil kunne måle os med. Så tror jeg også, at vi med vores spillestil og struktur kan spille nogle gode kampe mod de sydamerikanske hold. Udover Qatar vil jeg helst trække et af de sydamerikanske hold eller Portugal.
Du kan følge lodtrækningen i aften på Tispbaldet.dk fra klokken 18.00. Her kan du se alle de forskellige modstandere, som Danmark kan trække.
Sidste gang Danmark var med til VM var i 2018 i Rusland, hvor Kroatien blev endestationen i 1/8-delsfinalerne efter straffesparkskonkurrence.
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
