Danmark er med i bowlen, når der fredag aften trækkes lod om puljerne til VM i Qatar i november og december.
Kasper Hjulmands tropper kan risikere en skrækkelig gruppe, men det er også muligt med et regulært drømmescenarie.
Det siger Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff i et interview til Tipsbladet:
– New Zealand, Qatar og Tunesien det vil være en dødssyg pulje, men det vil samtidig være en pulje vi sportsligt stensikkert vil vinde. Det vil være det bedste scenarie og en klar drømmepulje for Danmark, siger han.
Med Kasper Hjulmand ved roret nåede Danmark semifinalen ved EM sidste sommer, og derfor er forventningerne høje til Danmark uanset hvem de skal op imod:
– Jeg tror næsten, at Danmark kan spille lige kampe mod de fleste på en god dag. Der er selvfølgelig hold som har et topniveau, der er bedre end vores. Danmark er bare et meget svært hold at spille mod, og på en god dag kan vi spille op mod alle.
Qatar, Brasilien, Belgien, Frankrig, Argentina, England, Spanien og Portugal er alle placeret i første seedningslag. Flere af dem må Danmark gerne styre uden om i lodtrækningen:
– Frankrig vil man gerne undgå. De er både et godt turneringshold, så har de den bedste trup og er velsagtens favoritter til at vinde det hele. Jeg synes også, at Spanien begynder at se farlige ud under Luis Enrique, så dem vil jeg gerne undgå, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:
– De sydamerikanske (Brasilien og Argentina, red.) er også hårde modstandere, men det vil være sjove modstandere. Vi ser Danmark spille i Nations League, i forskellige kvalifikationsspil og EM mod de bedste hold fra Europa, men vi ser dem meget sjældent målt op imod de bedste hold fra Sydamerika.
Er der nogen fra første seedningslag udover Qatar, som er et godt match for Danmark?
– Portugal er et godt hold, og har sindssygt mange gode spillere frem ad banen. Næsten alle deres gode spillere tænker fremad i banen. Så Portugal tror jeg godt, at vi vil kunne måle os med. Så tror jeg også, at vi med vores spillestil og struktur kan spille nogle gode kampe mod de sydamerikanske hold. Udover Qatar vil jeg helst trække et af de sydamerikanske hold eller Portugal.
Du kan følge lodtrækningen i aften på Tispbaldet.dk fra klokken 18.00. Her kan du se alle de forskellige modstandere, som Danmark kan trække.
Sidste gang Danmark var med til VM var i 2018 i Rusland, hvor Kroatien blev endestationen i 1/8-delsfinalerne efter straffesparkskonkurrence.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Ståle Solbakken overvejede at sige op
OPTAKT
