Danmark er med i bowlen, når der fredag aften trækkes lod om puljerne til VM i Qatar i november og december.
Kasper Hjulmands tropper kan risikere en skrækkelig gruppe, men det er også muligt med et regulært drømmescenarie.
Det siger Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff i et interview til Tipsbladet:
– New Zealand, Qatar og Tunesien det vil være en dødssyg pulje, men det vil samtidig være en pulje vi sportsligt stensikkert vil vinde. Det vil være det bedste scenarie og en klar drømmepulje for Danmark, siger han.
Med Kasper Hjulmand ved roret nåede Danmark semifinalen ved EM sidste sommer, og derfor er forventningerne høje til Danmark uanset hvem de skal op imod:
– Jeg tror næsten, at Danmark kan spille lige kampe mod de fleste på en god dag. Der er selvfølgelig hold som har et topniveau, der er bedre end vores. Danmark er bare et meget svært hold at spille mod, og på en god dag kan vi spille op mod alle.
Qatar, Brasilien, Belgien, Frankrig, Argentina, England, Spanien og Portugal er alle placeret i første seedningslag. Flere af dem må Danmark gerne styre uden om i lodtrækningen:
– Frankrig vil man gerne undgå. De er både et godt turneringshold, så har de den bedste trup og er velsagtens favoritter til at vinde det hele. Jeg synes også, at Spanien begynder at se farlige ud under Luis Enrique, så dem vil jeg gerne undgå, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:
– De sydamerikanske (Brasilien og Argentina, red.) er også hårde modstandere, men det vil være sjove modstandere. Vi ser Danmark spille i Nations League, i forskellige kvalifikationsspil og EM mod de bedste hold fra Europa, men vi ser dem meget sjældent målt op imod de bedste hold fra Sydamerika.
Er der nogen fra første seedningslag udover Qatar, som er et godt match for Danmark?
– Portugal er et godt hold, og har sindssygt mange gode spillere frem ad banen. Næsten alle deres gode spillere tænker fremad i banen. Så Portugal tror jeg godt, at vi vil kunne måle os med. Så tror jeg også, at vi med vores spillestil og struktur kan spille nogle gode kampe mod de sydamerikanske hold. Udover Qatar vil jeg helst trække et af de sydamerikanske hold eller Portugal.
Du kan følge lodtrækningen i aften på Tispbaldet.dk fra klokken 18.00. Her kan du se alle de forskellige modstandere, som Danmark kan trække.
Sidste gang Danmark var med til VM var i 2018 i Rusland, hvor Kroatien blev endestationen i 1/8-delsfinalerne efter straffesparkskonkurrence.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Svimlende løn: Han overgår Lukas Lerager
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
‘Tæt på et rædselskabinet’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
