– En dødssyg VM-pulje, men en drøm for Danmark

Fredag aften bliver der trukket lod om puljerne til det kommende verdensmesterskab i Qatar.



Danmark er med i bowlen, når der fredag aften trækkes lod om puljerne til VM i Qatar i november og december.

Kasper Hjulmands tropper kan risikere en skrækkelig gruppe, men det er også muligt med et regulært drømmescenarie.

Det siger Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff i et interview til Tipsbladet:

– New Zealand, Qatar og Tunesien det vil være en dødssyg pulje, men det vil samtidig være en pulje vi sportsligt stensikkert vil vinde. Det vil være det bedste scenarie og en klar drømmepulje for Danmark, siger han.

Med Kasper Hjulmand ved roret nåede Danmark semifinalen ved EM sidste sommer, og derfor er forventningerne høje til Danmark uanset hvem de skal op imod:

– Jeg tror næsten, at Danmark kan spille lige kampe mod de fleste på en god dag. Der er selvfølgelig hold som har et topniveau, der er bedre end vores. Danmark er bare et meget svært hold at spille mod, og på en god dag kan vi spille op mod alle.

Qatar, Brasilien, Belgien, Frankrig, Argentina, England, Spanien og Portugal er alle placeret i første seedningslag. Flere af dem må Danmark gerne styre uden om i lodtrækningen:

– Frankrig vil man gerne undgå. De er både et godt turneringshold, så har de den bedste trup og er velsagtens favoritter til at vinde det hele. Jeg synes også, at Spanien begynder at se farlige ud under Luis Enrique, så dem vil jeg gerne undgå, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:

– De sydamerikanske (Brasilien og Argentina, red.) er også hårde modstandere, men det vil være sjove modstandere. Vi ser Danmark spille i Nations League, i forskellige kvalifikationsspil og EM mod de bedste hold fra Europa, men vi ser dem meget sjældent målt op imod de bedste hold fra Sydamerika.

Er der nogen fra første seedningslag udover Qatar, som er et godt match for Danmark?

– Portugal er et godt hold, og har sindssygt mange gode spillere frem ad banen. Næsten alle deres gode spillere tænker fremad i banen. Så Portugal tror jeg godt, at vi vil kunne måle os med. Så tror jeg også, at vi med vores spillestil og struktur kan spille nogle gode kampe mod de sydamerikanske hold. Udover Qatar vil jeg helst trække et af de sydamerikanske hold eller Portugal.

Du kan følge lodtrækningen i aften på Tispbaldet.dk fra klokken 18.00. Her kan du se alle de forskellige modstandere, som Danmark kan trække.

Sidste gang Danmark var med til VM var i 2018 i Rusland, hvor Kroatien blev endestationen i 1/8-delsfinalerne efter straffesparkskonkurrence.



Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Andreas Christensen skriver snart under

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Wrexham slår Premier League-klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brentford har gjort det igen

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

– Lange forhandlinger med FC København

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United