Tipsbladet i Qatar.
Det danske landsholds VM slutter med en gigantisk fiasko. Tre kampe, et mål, et point og en fjerdeplads i en pulje med Frankrig, Australien og Tunesien er det grimme facit efter to uger i Qatar.
Hos de danske spillere pakkes det heller ikke ind, at VM-slutrunden har været en stor rød-hvid skuffelse.
– Fodbold går altid op og ned. Vi havde større tanker om os selv. Nu er vi tilbage på jorden. Der er en masse arbejde foran os. Heldigvis er vi et ungt hold, og der er mange slutrunde endnu, siger Andreas Christensen til den skrevne presse efter kampen.
Undervurderede I modstanderne?
– Nej, det synes jeg ikke. Jeg synes, vi har været utrolig professionelle. Tilgangen til kampene har været fremragende. Det er også derfor, vi er fyldt med en masse, der ikke rigtig giver mening endnu. Det, der fylder mest, er skuffelse og vrede. Vrede over, at vi ikke gør det bedre. Vi ved, vi kan gøre det bedre. Vi har arbejdet utrolig hårdt for at være her.
– Der er en masse undren, skuffelse og vrede. Der er nogle ting, vi skal hjem og kigge på. Ja, vi skal have revanche over det her.
Hvad har I snakket om i omklædningsrummet?
– Vi har selvfølgelig snakket om, at det ikke er godt nok, og at vi havde højere tanker om os selv. Men det skal ikke knække os. Vi kommer igen. Vi er klar til at tage tæskene, der nu kommer fra jer og udefra. Det er fair. Vi ved, hvor gode vi kan være, og nu ved vi desværre, hvor vi også kan være. Vi er bedre end det, vi viser hernede.
Kan du sige, hvad der sker i forhold til EM, hvor I rammer den vildt godt?
– Det er svært… Nej, ikke lige nu. Det er utrolig svært at tænke. Det gør lidt ondt. Men ja… Vi må prøve at tage det, som det kommer. Jeg har virkelig ingen forklaring. Jeg kan ikke tænke lige nu, siger “AC”.
Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, kalder Danmarks præstation for den største danske VM-fiasko nogensinde. Læs kommentaren her.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE