– Det er ikke det danske landshold vi kender

Et hav af skader til flere nøglespillere på det danske landshold har indtil videre ladet meget tilbage at ønske, lyder vurderingen.



Onsdag bliver dagen, hvor enten Danmark eller Australiens videre færd ved VM slutter.

De to nationer krydser klinger klokken 16.00, hvor danskerne er pisket til sejr efter en hakkende indledning på turneringen, som blot har kastet et enkelt point af sig.

TV2’s fodboldekspert David Nielsen har tilmed sagt, at de danske spillere er i dårlig form efter et efterår, hvor mange af dem har døjet med skader og manglende spilletid.

Ifølge den tidligere danske landsholdsspiller og nuværende fodboldagent Mikkel Beck er det også en af forklaringerne på de svingende præstationer i Qatar.

– Mange af deres spillere er ikke en del af det på klubplan eller også er de lige kommet retur fra skader, og det kan man indtil videre se i deres præstationer. Det er ikke det danske landshold, som vi kender. Det er også derfor, at de ikke har opnået deres højeste niveau endnu ved VM-slutrunden, siger Mikkel Beck til det australske medie FTBL.

Mikkel Beck, der har en stærk tilknytning til Australien, da han har flere australske klienter tilknyttet sit agentfirma – herunder Mathew Ryan og Danny Vukovic – tror alligevel på en dansk sejr.

– Jeg føler mig lidt splittet på nogle områder. Det er svært for mig at vælge, men jeg er selvfølgelig dansk og jeg håber på, at de kan gå videre, siger den tidligere Middlesbrough-spiller, som også mener, at Danmark har det bedste hold spiller for spiller.

Klokken 16.00 bliver det afgjort, hvem der trækker sig sejrsrigt ud af opgøret og kan gøre sig forhåbninger om videre avancement. Danmark skal samtidig med en sejr håbe på, at Frankrig besejrer Tunesien.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

FC Midtjylland – AGF

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt