Onsdag bliver dagen, hvor enten Danmark eller Australiens videre færd ved VM slutter.
De to nationer krydser klinger klokken 16.00, hvor danskerne er pisket til sejr efter en hakkende indledning på turneringen, som blot har kastet et enkelt point af sig.
TV2’s fodboldekspert David Nielsen har tilmed sagt, at de danske spillere er i dårlig form efter et efterår, hvor mange af dem har døjet med skader og manglende spilletid.
Ifølge den tidligere danske landsholdsspiller og nuværende fodboldagent Mikkel Beck er det også en af forklaringerne på de svingende præstationer i Qatar.
– Mange af deres spillere er ikke en del af det på klubplan eller også er de lige kommet retur fra skader, og det kan man indtil videre se i deres præstationer. Det er ikke det danske landshold, som vi kender. Det er også derfor, at de ikke har opnået deres højeste niveau endnu ved VM-slutrunden, siger Mikkel Beck til det australske medie FTBL.
Mikkel Beck, der har en stærk tilknytning til Australien, da han har flere australske klienter tilknyttet sit agentfirma – herunder Mathew Ryan og Danny Vukovic – tror alligevel på en dansk sejr.
– Jeg føler mig lidt splittet på nogle områder. Det er svært for mig at vælge, men jeg er selvfølgelig dansk og jeg håber på, at de kan gå videre, siger den tidligere Middlesbrough-spiller, som også mener, at Danmark har det bedste hold spiller for spiller.
Klokken 16.00 bliver det afgjort, hvem der trækker sig sejrsrigt ud af opgøret og kan gøre sig forhåbninger om videre avancement. Danmark skal samtidig med en sejr håbe på, at Frankrig besejrer Tunesien.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
OPTATK
PSG – Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TIPSBLADET SPECIAL