Onsdag bliver dagen, hvor enten Danmark eller Australiens videre færd ved VM slutter.
De to nationer krydser klinger klokken 16.00, hvor danskerne er pisket til sejr efter en hakkende indledning på turneringen, som blot har kastet et enkelt point af sig.
TV2’s fodboldekspert David Nielsen har tilmed sagt, at de danske spillere er i dårlig form efter et efterår, hvor mange af dem har døjet med skader og manglende spilletid.
Ifølge den tidligere danske landsholdsspiller og nuværende fodboldagent Mikkel Beck er det også en af forklaringerne på de svingende præstationer i Qatar.
– Mange af deres spillere er ikke en del af det på klubplan eller også er de lige kommet retur fra skader, og det kan man indtil videre se i deres præstationer. Det er ikke det danske landshold, som vi kender. Det er også derfor, at de ikke har opnået deres højeste niveau endnu ved VM-slutrunden, siger Mikkel Beck til det australske medie FTBL.
Mikkel Beck, der har en stærk tilknytning til Australien, da han har flere australske klienter tilknyttet sit agentfirma – herunder Mathew Ryan og Danny Vukovic – tror alligevel på en dansk sejr.
– Jeg føler mig lidt splittet på nogle områder. Det er svært for mig at vælge, men jeg er selvfølgelig dansk og jeg håber på, at de kan gå videre, siger den tidligere Middlesbrough-spiller, som også mener, at Danmark har det bedste hold spiller for spiller.
Klokken 16.00 bliver det afgjort, hvem der trækker sig sejrsrigt ud af opgøret og kan gøre sig forhåbninger om videre avancement. Danmark skal samtidig med en sejr håbe på, at Frankrig besejrer Tunesien.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER