Efter skandaler: Frygter for fodbolds fremtid

Qatar er gået fri af korruptionssager, selvom en stor del af FIFA’s top røg i årene efter tildelingen af VM 2022. Den manglende vilje til at efterforske sig selv og et ærligt opgør med usunde processer i sportens store organisationer forklarer ifølge en ekspert, hvorfor Qatar ikke er kommet i nævneværdige problemer, og hvordan det…



DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 18. NOVEMBER 2022

Hvordan kan man overleve politisk, at seks af de mænd, der stemte om tildelingen af VM i fodbold til Qatar, ifølge vidner fik bestikkelse for at stemme på Qatar?

Og hvordan overlever man uden større problemer, at den mest kendte mand overhovedet i fodbold i Qatar falder pladask på at have fået sine folk til at betale bestikkelse afleveret i dollarsedler i konvolutter på et hotelværelse i en tåkrummende parodi, få måneder efter man har vundet værtsretten til VM 2022, og korruptionsrygterne allerede stormer i fodboldverdenen og medierne?

Et flertal af de mænd, der stemte slutrunden i 2018 til Rusland og til Qatar i 2022 er faldet på korruptions- og embedsmisbrugs-anklager eller har været kraftigt under lup.

Nogle af de få, der er sluppet for at blive ramt, er VM-værterne, der på søndag kan se deres landshold få slutrundedebut mod Ecuador.

”Korruption er jo årsagen til, at migrantarbejdere er endt med at blive misbrugt og dårligt behandlet i forberedelserne til VM. Uden korruption var det VM jo ikke endt i Qatar,” siger Jesper Olsen, formand for Transparency Internationals danske afdeling.

”Vi skal nok kunne finde lande som VM-arrangør, hvor der ikke er korruption indblandet. Men vi er simpelthen nødt til at få løst de store problemer i sportens organisationer med håndteringen af de store milliardbeløb og de politiske processer. Indtil da er der ikke noget, der for alvor vil gøre en forskel.


Man får jo ikke en kvittering

Tipsbladet har på disse sider opridset nogle af de mest markante sager, hvor der er mistanke om urent trav i forbindelse med Qatars VM-slutrunde.

Der er mange flere sager at beskrive, men fælles for de fleste af de udvalgte sager er, at de i mange andre organisationer og virksomheder ville få meget store konsekvenser for de involverede personer og organisationerne sammensætning, fremtid og handlemåde.

I FIFA og mange fodboldforbund, herunder i mange henseender også DBU, følger man præsident Gianni Infantinos udsagn om, at der er kommet ordentlighed i FIFA og styr på processerne, og at beslutningen om VM-slutrunder er lagt ud til alle medlemslande i stedet for den 24 mand store eksekutivkomite (der var reduceret til 22 på grund af to mands frafald før afstemningen på grund, yes, rigtigt, korruption) og dermed går langt mere ordentligt til.

Men så længe tidligere års korruption ikke er blevet ordentligt efterforsket og nok konsekvenser er draget af den, sker der ikke grundlæggende forandringer, mener Jesper Olsen.

”Det er jo ikke sådan, at der i de brune kuverter fulgte en kvittering med, hvor der stod, hvad bestikkelsen var for. I tilfældet med Mohammed Bin Hammam har der jo ikke stået, om det var bestikkelse for at stemme på ham til præsidentvalget eller for at vælge Qatar som VM-vært,” siger Jesper Olsen.

”Korruption på dette niveau er også et magtspil. Det er penge, men det er også et middel, hvor man gensidigt får noget på hinanden.”

”Når vi i Transparency International arbejder mod korruption, er det vores mål, at der ikke skal være korruption overhovedet. Når præsident Xi og hans magtapparat fører antikorruptions-kampagner i Kina, er det for at få ryddet potentielle modstandere af vejen. Når man bruger korruption til at rydde op ét sted for samtidig at sige, at det ikke eksisterer et andet, får man ikke ryddet op i problemerne.”

”Det kan sagtens være, at Bin Hammam kun betalte den bestikkelse for at blive FIFA-præsident. Det kan også være, at målet samtidig var at få Qatar valgt som VM-vært. Vi ved det ikke, fordi FIFA ikke har gjort noget ved de økonomiske incitamenter til, at det kunne finde sted,” siger Jesper Olsen.

”Det kan sagtens være, at Mohammed Bin Hammam tog en for holdet og for FIFA og Qatar. Vi ved det ikke. Men bare mistanken om, at det var for at købe VM, er ødelæggende for fodboldspillet,” siger Jesper Olsen.


Få styr på pengene

Det samme gælder i Jesper Olsens optik i bund og grund også i de øvrige sager og mistanker.

De er ikke blevet efterforsket ordentligt eller i tide, og det handler ikke kun, eller måske endda kun i mindre grad, om Qatar, mens det til gengæld siger meget om FIFA.

”Det ville koste organisationer som FIFA så meget politisk og mange af topfolkenes karrierer, hvis de for alvor kom til bunds i de bagvedliggende systemfejl og drog konsekvenser af dem. Det har forbundene ikke lyst til. Og hvem har hjemlen og magten til at tvinge dem eller til at efterforske dem? Selv Schweiz er i sidste ende for lille til at gå op imod FIFA, UEFA og IOC, fordi de her organisationer har så meget indflydelse på grund af sports popularitet,” siger Jesper Olsen.

”Det er også årsagen til, at jeg siger, at jeg faktisk godt kan forstå, at DBU ikke går hårdere til FIFA i forhold til korruption. De kan ikke tillade sig at gå hårdere til FIFA, fordi så mange af pengene i sporten bliver uddelt gennem FIFA, og der er det ikke populært at tale om korruption, manglende og uigennemskuelige økonomiske mekanismer,” siger Jesper Olsen.


Oprør?

TI-formanden foreslår, at de store beslutninger om fordelingen af midler og selve pengestrømmene flyttes væk fra FIFA og direkte ud til nationale eller regionale forbund.

For FIFA vil det svare til ligningen om at få gåsen og grisen til at stemme for jul, og med FIFA-præsident Gianni Infantinos snarlige genvalg til fire nye år i spidsen for verdensforbundet og indædte flirt med Saudi-Arabien og Kina er der ikke lagt op til nogen form for selvransagelse eller ændringer i jagten på endnu flere milliarder. Også selvom man skal spørge sig selv, hvorfor FIFA skal have alle de milliarder mellem hænderne, og pngerigelighed i sig selv kan være en faktor, når korruption opstår.

”Jeg har lige siddet og ledt efter divisionskampe, og jeg ender måske med at tage et smut forbi AB eller Frem for at se en kamp i 2. Division,” siger Jesper Olsen.

”For mange fans er det jo ikke det at se de allerstørste spillere og dem, der har kostet flest penge, der tæller, det er noget helt andet. Lidt højstemt, det er det der er en del af noget større, og ikke det pengecirkus som VM er blevet.”

”Qatar ser ikke ud til at være slutningen, der er snarere begyndelsen på en kamp om fodbolds fremtid. Det er også i det lys, at jeg ikke er videre tryg ved de signaler, der kommer fra de forskellige aktører her op til VM-start. Det ser ikke ud til, at man har forstået alvoren.”





Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama



Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse



Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned