Tipsbladet i Qatar
Christian Eriksens ulykke ved EM sidste år er måske gemt, men på ingen måde glemt.
Derfor var det også et tema på mandagens pressemøde i Doha, at den danske 10'er er kommet stærkt tilbage efter sit hjertestop, og at han ventes at spille en nøglerolle under VM, som for Danmarks vedkommende starter tirsdag mod Tunesien.
– Før EM sagde jeg, at han var hjertet i holdet. Når han spiller, har han en fantastisk evne til at tage kampens rytme til sig og kontrollere opgøret med sine afleveringer, visioner og arbejdsindsats. Først og fremmest er det fantastisk at have Christian tilbage. Også som person. Han er en fantastisk spiller, men en endnu bedre person.
– Jeg husker, da han kom tilbage i marts og scorede mod Holland – fra det øjeblik havde vi ham tilbage. Det er bare en fornøjelse at arbejde med Christian. Ved gårsdagens træning besluttede vi os for ikke at gøre så meget og ikke øge intensiteten for voldsomt, men Christian kan ikke lade være. Man skal nærmest trække ham fra banen. Kærligheden til spillet er det vigtigste for Christian, fastslår landstræner Kasper Hjulmand.
Han bakkes op af landsholdsanfører Simon Kjær.
– Vi er alle glade og taknemmelige for, at Christian er her efter det, der skete. Som fodboldspiller er han nok en af de bedste, jeg nogensinde har set i forhold til kvalitet og kærlighed til spillet, og han nyder bare at være her. Han sætter måske endnu mere pris på det end os andre. Vi elsker at have Christian med, og hvert minut, han spiller, er et plus for Danmark, fastslår Kjær.
Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han har fået masser af spilletid på Old Trafford – kort før VM-afrejsen lykkedes det ham også at score sit første mål for storklubben.
Tirsdag spiller Christian Eriksen sin landskamp nummer 118 for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AVIS
De vil have Jelert
John Stones tager sydpå
TOPNYHED