Tipsbladet i Qatar
Christian Eriksens ulykke ved EM sidste år er måske gemt, men på ingen måde glemt.
Derfor var det også et tema på mandagens pressemøde i Doha, at den danske 10'er er kommet stærkt tilbage efter sit hjertestop, og at han ventes at spille en nøglerolle under VM, som for Danmarks vedkommende starter tirsdag mod Tunesien.
– Før EM sagde jeg, at han var hjertet i holdet. Når han spiller, har han en fantastisk evne til at tage kampens rytme til sig og kontrollere opgøret med sine afleveringer, visioner og arbejdsindsats. Først og fremmest er det fantastisk at have Christian tilbage. Også som person. Han er en fantastisk spiller, men en endnu bedre person.
– Jeg husker, da han kom tilbage i marts og scorede mod Holland – fra det øjeblik havde vi ham tilbage. Det er bare en fornøjelse at arbejde med Christian. Ved gårsdagens træning besluttede vi os for ikke at gøre så meget og ikke øge intensiteten for voldsomt, men Christian kan ikke lade være. Man skal nærmest trække ham fra banen. Kærligheden til spillet er det vigtigste for Christian, fastslår landstræner Kasper Hjulmand.
Han bakkes op af landsholdsanfører Simon Kjær.
– Vi er alle glade og taknemmelige for, at Christian er her efter det, der skete. Som fodboldspiller er han nok en af de bedste, jeg nogensinde har set i forhold til kvalitet og kærlighed til spillet, og han nyder bare at være her. Han sætter måske endnu mere pris på det end os andre. Vi elsker at have Christian med, og hvert minut, han spiller, er et plus for Danmark, fastslår Kjær.
Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han har fået masser af spilletid på Old Trafford – kort før VM-afrejsen lykkedes det ham også at score sit første mål for storklubben.
Tirsdag spiller Christian Eriksen sin landskamp nummer 118 for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’