Enorm Eriksen-hyldest på pressemøde i Doha

Der var store roser til Christian Eriksen på landsholdets afsluttende pressemøde før VM-premieren.



Tipsbladet i Qatar

Christian Eriksens ulykke ved EM sidste år er måske gemt, men på ingen måde glemt.

Derfor var det også et tema på mandagens pressemøde i Doha, at den danske 10'er er kommet stærkt tilbage efter sit hjertestop, og at han ventes at spille en nøglerolle under VM, som for Danmarks vedkommende starter tirsdag mod Tunesien.

– Før EM sagde jeg, at han var hjertet i holdet. Når han spiller, har han en fantastisk evne til at tage kampens rytme til sig og kontrollere opgøret med sine afleveringer, visioner og arbejdsindsats. Først og fremmest er det fantastisk at have Christian tilbage. Også som person. Han er en fantastisk spiller, men en endnu bedre person.

– Jeg husker, da han kom tilbage i marts og scorede mod Holland – fra det øjeblik havde vi ham tilbage. Det er bare en fornøjelse at arbejde med Christian. Ved gårsdagens træning besluttede vi os for ikke at gøre så meget og ikke øge intensiteten for voldsomt, men Christian kan ikke lade være. Man skal nærmest trække ham fra banen. Kærligheden til spillet er det vigtigste for Christian, fastslår landstræner Kasper Hjulmand.

Han bakkes op af landsholdsanfører Simon Kjær.

– Vi er alle glade og taknemmelige for, at Christian er her efter det, der skete. Som fodboldspiller er han nok en af de bedste, jeg nogensinde har set i forhold til kvalitet og kærlighed til spillet, og han nyder bare at være her. Han sætter måske endnu mere pris på det end os andre. Vi elsker at have Christian med, og hvert minut, han spiller, er et plus for Danmark, fastslår Kjær.

Christian Eriksen skiftede til Manchester United forud for denne sæson, og han har fået masser af spilletid på Old Trafford – kort før VM-afrejsen lykkedes det ham også at score sit første mål for storklubben.

Tirsdag spiller Christian Eriksen sin landskamp nummer 118 for Danmark. 





Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’




LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Brøndby tæt på ny forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Messi sætter ord på vildt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Begejstret for Jacob Neestrup

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne