Eriksens besked til Tunesien-spiller: Husk dette

Christian Eriksen har sendt en lille hilsen til den tunesiske landsholdsspiller Hannibal Mejbri, der er ejet af Manchester United. Den danske stjernespiller opfordrer således teenageren til at nyde øjeblikket, da VM er noget meget særligt.



Der vil sandsynligvis være to Manchester United-spillere på banen, når Danmark og Tunesien på tirsdag mødes ved VM. 

Den 19-årige Hannibal Mejbri er ganske vist udlejet til Birmingham i denne sæson, men den offensive midtbanespiller er ejet af Manchester United, som han har spillet tre førsteholdskampe for. Tilbage i maj startede Mejbri på banen i Premier League-kampen mellem Crystal Palace og Manchester United. 

Og forud for VM-slutrunden har Mejbri fået en hilsen fra Christian Eriksen, der i et interview med Manchester Uniteds egen mediekanal har sendt en hilsen til Hannibal Mejbri, der trods sin unge alder har spillet 18 landskampe for Tunesien. 

– Nyd det. Det er ikke ofte, at der kommer et VM. Så bare det at være der er specielt. Og så handler det om at få så mange minutter på banen, som man kan. Det er meget anderledes, når man faktisk spiller ved et VM. Så det handler virkelig om at nyde øjeblikket, lyder det fra Christian Eriksen. 

Den i dag 30-årige Christian Eriksen deltog selv i sin første VM-slutrunde som 18-årig, da han i 2010 fik spilletid mod både Holland og Japan under VM i Sydafrika. 

Det står endnu ikke klart, om Hannibal Mejbri er tiltænkt en plads i startopstillingen i tirsdagens kamp mod Danmark. Teenageren spillede dog onsdag 90 minutter, da Tunesien slog Iran med 2-0 i generalprøven. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

OB henter finsk landsholdsspiller

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Argentina – Schweiz