Præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino, forsvarer mandag sin plan om at ville afholde VM hvert andet år.
Det sker under et besøg i Argentina.
Planen om VM hvert andet år har mødt stor modstand fra blandt andet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol) samt fra flere trænere og fodboldeksperter.
Men kritikken afvises af Infantino, der siger, at planerne blandt andet vil kunne hjælpe med at fordele pengene i fodboldverdenen mere ligeligt og tage den økonomiske magt væk fra en håndfuld kæmpeklubber.
– I dag findes der mange fodboldturneringer, der laver mange flere penge end VM, og disse penge bliver fordelt mellem et meget lille antal superklubber, siger Infantino på et pressemøde i Buenos Aires.
Ifølge Fifa-præsidenten kan dette problem løses ved at holde flere VM-turneringer på flere kontinenter og med flere værter, der deler arrangørtjansen imellem sig.
– Hvis vi forestiller os et VM hvert andet år for mænd og kvinder, hvor fem nabolande sammen står for at arrangere det, så vil VM på 20 år kunne blive holdt i næsten 100 lande og give fodbolden der et rygstød, siger han.
Gianni Infantino er i disse dage på rundtur i Sydamerika. Fredag var han i Venezuela, hvor han også forsvarede de udskældte VM-planer.
– Fifa-præsidenten er præsident for 111 lande, og alle de lande har lov til at drømme. At drømme lige som Vinotinto (Venezuelas landshold, red.) drømmer.
– De skal også have muligheden for at opnå de drømme, fordi hvis du er tvunget til at drømme for evigt, så foretrækker du til sidst at lave noget andet, sagde han fredag på et pressemøde i Caracas.
Her argumenterede Fifa-præsidenten også for, at de europæiske lande længe har haft en unfair fordel, fordi Europa historisk set har arrangeret over dobbelt så mange VM-slutrunder som Sydamerika på andenpladsen, hvilket et VM hvert andet år ifølge Infantino vil kunne være med til at rette op på.
Tirsdag og torsdag i denne uge er fodboldlandstrænere verden over inviteret til digitale møder med Fifa, hvor de får mulighed for at ytre, hvad de mener om planerne for et VM hvert andet år.
/ritzau/
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
Viborg er klar til pokalsemifinale
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER
Fans går amok under Messi-besøg
NYHEDER
Thomas Frank vil handle i transfervinduet
NYHEDER
Harder lyste op i Leipzig-skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i lokalderby i Rhinland
Conrad Harder assisterer i nederlag
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
