FIFA-boss forsvarer omstridt plan

Ifølge Gianni Infantino vil VM i fodbold hvert andet år gøre fodbolden mere fair og fjerne europæisk fordel.



Præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino, forsvarer mandag sin plan om at ville afholde VM hvert andet år.

Det sker under et besøg i Argentina.

Planen om VM hvert andet år har mødt stor modstand fra blandt andet Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol) samt fra flere trænere og fodboldeksperter.

Men kritikken afvises af Infantino, der siger, at planerne blandt andet vil kunne hjælpe med at fordele pengene i fodboldverdenen mere ligeligt og tage den økonomiske magt væk fra en håndfuld kæmpeklubber.

– I dag findes der mange fodboldturneringer, der laver mange flere penge end VM, og disse penge bliver fordelt mellem et meget lille antal superklubber, siger Infantino på et pressemøde i Buenos Aires.

Ifølge Fifa-præsidenten kan dette problem løses ved at holde flere VM-turneringer på flere kontinenter og med flere værter, der deler arrangørtjansen imellem sig.

– Hvis vi forestiller os et VM hvert andet år for mænd og kvinder, hvor fem nabolande sammen står for at arrangere det, så vil VM på 20 år kunne blive holdt i næsten 100 lande og give fodbolden der et rygstød, siger han.

Gianni Infantino er i disse dage på rundtur i Sydamerika. Fredag var han i Venezuela, hvor han også forsvarede de udskældte VM-planer.

– Fifa-præsidenten er præsident for 111 lande, og alle de lande har lov til at drømme. At drømme lige som Vinotinto (Venezuelas landshold, red.) drømmer.

– De skal også have muligheden for at opnå de drømme, fordi hvis du er tvunget til at drømme for evigt, så foretrækker du til sidst at lave noget andet, sagde han fredag på et pressemøde i Caracas.

Her argumenterede Fifa-præsidenten også for, at de europæiske lande længe har haft en unfair fordel, fordi Europa historisk set har arrangeret over dobbelt så mange VM-slutrunder som Sydamerika på andenpladsen, hvilket et VM hvert andet år ifølge Infantino vil kunne være med til at rette op på.

Tirsdag og torsdag i denne uge er fodboldlandstrænere verden over inviteret til digitale møder med Fifa, hvor de får mulighed for at ytre, hvad de mener om planerne for et VM hvert andet år.

/ritzau/





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Går i kødet på Rasmus Højlund

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

Angriber er færdig i Randers FC

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

To trænere færdige i Superliga-klub

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Et slag fra førstepladsen

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Højbjerg med kæmpe ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

FC København-stjerne frifundet

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp