Tipsbladet i Qatar.
Yussuf Poulsen har mange gode minder i landsholdstrøjen. Det, der i skrivende stund er hans seneste oplevelse i den rød-hvide trøje, er imidlertid på ingen måde et af dem.
Det var tilbage i juni mod Kroatien i Parken. Her startede han på bænken og blev skiftet ind efter 83 minutter. RB Leipzig-danskeren holdt til gengæld kun en håndfuld på banen, inden han måtte lade sig udskifte med det, som var han sjette muskelskade på godt 13 måneder. Lidt senere på aftenen forlod han Parken uden at tale med pressen.
– Jeg var ikke trist. Jeg var ekstremt rasende, siger Yussuf Poulsen i et interview med den skrevne presse på landsholdets hotel i Qatar.
– Jeg var rasende, fordi de her muskelskader vendte tilbage og ikke nødvendigvis viste sig inden. Nogle gange føler man sig overspændt eller træt, og så kommer der en muskelskade, som man kunne regne med. Under EM vidste jeg for eksempel, at jeg ville få en muskelskade, fordi mit baglår var presset fra start.
– Men på det her tidspunkt følte jeg mig fit. Jeg følte mig godt tilpas i min krop. Og så sker der sådan noget. Det var det, jeg var rasende over.
Men nogle gange kan der også være held i uheld, som ordsproget lyder. Sådan var det blandt andet med den skade, Poulsen fik mod Kroatien. Muskelskader var som nævnt ikke noget nyt, og skaden mod Kroatien blev på sin vis en lille åbenbaring.
– Nærmest siden EM har det været hårdt for mig. Jeg har genoptrænet, så er jeg blevet klar, så er jeg kommet ind og spille, og så er jeg blevet skadet igen. Og sådan har det bare været i mere eller mindre halvandet år.
– Jeg vidste, der skulle noget større til, og jeg tror ikke, at det var helt dumt for min fremtidige karriere, at jeg fik en pause på fire måneder (efter skaden). Det har jeg ikke prøvet før, fordi jeg næsten altid har været fit.
– Nogle gange er det godt at få et reality check for at se, at der er nogle ting, der skal ændres. Jeg bliver jo ikke yngre. Det var godt for mig. At det så kom lige op til et VM er selvfølgelig noget andet, men heldigvis er genoptræningen gået så godt og nu er jeg tilbage, siger Yussuf Poulsen.
Og det skortede ikke på ting, der så kunne ændres, da først hele rutinen blev endevendt.
Yussuf Poulsen opremser i hvert fald fem fysiske trænere, som han har været i kontakt med i løbet af efteråret. Landsholdets, Leipzigs, Leipzigs tidligere fysiske træner og så videre. Hver især er de kommet med deres inputs til, hvad der kunne gøres anderledes.
– Jeg har virkelig gjort alt. Jeg har ikke brugt tiden på andet end at blive fit og klar. Jeg har lavet nogle lidt drastiske ændringer.
– Jeg har ændret på kost og søvn, og hvad jeg gør før træning, og hvad jeg gør efter træning. Jeg har fået hevet visdomstænder ud. Jeg har vendt hver en sten, der kunne vendes for at udelukke de ting, der kunne være en faktor til skaderne, siger RB Leipzig-spilleren.
Yussuf Poulsen, 28 år, er derfor også fit og klar, meddeler han, selvom han for et par uger siden sad en RB Leipzig-kamp over med "muskelproblemer" og blot har spillet 11 kampe i efteråret.
Danmark indleder VM mod Tunesien tirsdag den 22. november.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED