Forundret Thomas Müller: Stadig lidt chokeret

Det gav ikke mening for Thomas Müller, at Tyskland kunne tabe til Japan.



Det var nok ikke den start på VM, som tyskerne fik på turneringen, da de onsdag tabte overraskende med 1-2 mod Japan, selvom vores naboer mod syd var foran med 1-0 ved pausen.

Det var da også et resultat, som Bayern München-profilen Thomas Müller havde meget svært ved at sluge. Det slog han fast kort efter i et interview med den tyske tv-station ARD.

– Jeg er stadig lidt tabt, fordi den her kamp – den måde den er spillet på – der er det meget ofte os, der vinder. Men det kan hverken jeg eller holdet bruge til noget, lyder det fra offensivspilleren.

Det var da også med en skudstatistik og meget andet, som var til tysk fordel, og han peger da også på, at de gjorde, som de skulle både med og uden bolden, og derfor undrer det ham, hvordan det gik sådan.

– Vi spiller en god kamp og spiller intensivt og overlod intet til tilfældighederne, siger han og fortsætter:

– Det er svært (at vinde) med den effektivitet oppe foran, og når man nede bagerst lukker mål ind i det 76. og 83. minut. Lige nu er jeg stadig lidt chokeret, fortæller Thomas Müller.

Situationen for Tyskland er nu meget alvorlig, og de risikerer at ryge ud allerede efter deres næste kamp, hvor de møder Spanien. Her er det nemlig sådan, at Japan skal møde Costa Rica inden samme dag – og hvis det bliver til en japansk sejr, så skal tyskerne formentlig ud og slå Spanien for at gå videre.

Spanien selv slog Costa Rica med 7-0 onsdag. Læs mere om den kamp her.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Her kan man se La Liga fremover

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Argentina – Kap Verde

Australien – Egypten

Colombia – Ghana

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Jagter stor Liverpool-stjerne