Frankrigs fodboldlandstræner, Didier Deschamps, peger på Danmark som den største forhindring i jagten på fransk succes ved VM i Qatar.
De franske verdensmestre skal ud over Danmark også møde Tunesien og Australien i den indledende gruppe, hvorfra to hold går videre.
– Danmark har et meget stærkt hold og er en smule undervurderet. Det er ikke et hold, folk plejer at snakke så meget om, men Danmark har stor individuel kvalitet og et unikt sammenhold.
– Man kan bare kigge på Danmarks præstation ved EM sidste år eller på verdensranglisten (Danmark er nummer ti, red.) for at se, hvad man bør anerkende det danske hold for. På papiret er det helt sikkert vores hårdeste modstander, siger Didier Deschamps.
Han ved, hvad han taler om. I juni og september mødtes Danmark og Frankrig i Nations League, og i begge tilfælde blev det til en dansk sejr. I juni vandt Danmark 2-1 på Stade de France, og i september blev det til en 2-0-sejr i Parken.
En VM-gruppesejr kan være vigtig, da man i så fald med størst sandsynlighed undgår at møde formstærke Argentina i ottendedelsfinalen.
Deschamps sparer på de positive vendinger, når han sætter lup på VM-gruppens to andre hold.
– Vi kender en del mere til Tunesien end Australien, fordi mange tunesere spiller i den franske liga. Vi er opmærksomme på, at ingen af kampene bliver nemme, for det er den hårdeste turnering i verden, og vi skal gå efter at overstråle alle vores modstandere, siger Deschamps.
Ud over de to nederlag til Danmark i de seneste måneder formåede franskmændene kun at få ét point i to kampe mod Kroatien og fire point i dobbeltopgøret mod Østrig.
Deschamps mener ikke, at de uvant sløje franske resultater får advarselslamperne til at blinke før VM.
– Vi er stadig forsvarende verdensmestre. Og når man er på toppen, så er det svært at gøre det bedre end det.
– Det er fuldstændig normalt for et hold at have knap så succesfulde perioder, men vi er stadigvæk et af de stærkeste hold i Europa og verden, siger han.
Frankrig åbner VM mod Australien. Siden venter Danmark i den anden gruppekamp, før Frankrig runder gruppespillet af mod Tunesien. Kampene spilles 22., 26. og 30. november.
/ritzau/Reuters
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Vild Diant Ramaj-historie
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Intet aftryk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
I chok over Nicolai Poulsen
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER