Fransk stjerne frygter intern uro inden DK-kamp

Hugo Lloris erkender, at der er lidt for meget uro omkring det franske landshold i øjeblikket, og verdensmestrenes anfører håber derfor, at den kommende landsholdssamling kan forbedre stemningen og sammenholdet.



Danmark tager i næste uge imod Frankrig i Parken, og her venter der et opgør mod et mandskab, der kæmper en smule med at finde melodien. 

Sådan lyder det nu fra verdensmestrenes anfører, Hugo Lloris, efter at det franske landshold på det seneste har været plaget af nogle mindre heldige sager. 

I kølvandet på rygterne om, at Paul Pogba skulle have brugt en heksedoktor til at kaste en forbandelse over Kylian Mbappé, er det franske fodboldforbund således nu blevet ramt af en potentiel skandale i ledelsen.

Ifølge mediet Get French Football News er præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, således blevet anklaget for at sende upassende beskeder til kvindelige medarbejdere i fodboldforbundet, hvorfor Le Graët angiveligt overvejer at trække sig. 

Og forud for Frankrigs kommende Nations League-kampe mod Østrig og Danmark har Hugo Lloris altså erkendt, at verdensmestrene nu er nødt til at rette fokus mod spillet på banen.

– Jeg kender ikke alle detaljerne [i rygterne om forbundspræsidenten, red.], så jeg ved ikke, om det er underbygget. Uanset hvad, så er der få måneder til VM, og det er vigtigt, at vi nu bliver ved med at stå sammen, så vi kan fokusere på vores mål. Vi får brug for al vores styrke og energi. Vi er nødt til at være fokuserede på banen. Der er lidt for mange ting, der spreder sig lige nu, lød det således, ifølge L'Equipe, fra Hugo Lloris efter Tottenhams 2-0-nederlag til Sporting CP tirsdag aften. 

– Jeg tror, at den her landsholdssamling bliver god for os. Selvom der ikke er noget på spil, og selvom der er mange fraværende, så bliver det stadig godt at ses igen. Især fordi, at der var lidt negative følelser, da vi i juni forlod landsholdslejren. 

Frankrig fik i juni en skidt start på Nations League, idet Didier Deschamps' mandskab blot hentede to point i fire kampe. Verdensmestrene tabte blandt andet med 2-1 til Danmark i den første kamp. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

631 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Burde have lukket langt tidligere!

Arne Slot sukker efter mål-rekord



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Bo Henriksen lander TV-job

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på