Danmark tager i næste uge imod Frankrig i Parken, og her venter der et opgør mod et mandskab, der kæmper en smule med at finde melodien.
Sådan lyder det nu fra verdensmestrenes anfører, Hugo Lloris, efter at det franske landshold på det seneste har været plaget af nogle mindre heldige sager.
I kølvandet på rygterne om, at Paul Pogba skulle have brugt en heksedoktor til at kaste en forbandelse over Kylian Mbappé, er det franske fodboldforbund således nu blevet ramt af en potentiel skandale i ledelsen.
Ifølge mediet Get French Football News er præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, således blevet anklaget for at sende upassende beskeder til kvindelige medarbejdere i fodboldforbundet, hvorfor Le Graët angiveligt overvejer at trække sig.
Og forud for Frankrigs kommende Nations League-kampe mod Østrig og Danmark har Hugo Lloris altså erkendt, at verdensmestrene nu er nødt til at rette fokus mod spillet på banen.
– Jeg kender ikke alle detaljerne [i rygterne om forbundspræsidenten, red.], så jeg ved ikke, om det er underbygget. Uanset hvad, så er der få måneder til VM, og det er vigtigt, at vi nu bliver ved med at stå sammen, så vi kan fokusere på vores mål. Vi får brug for al vores styrke og energi. Vi er nødt til at være fokuserede på banen. Der er lidt for mange ting, der spreder sig lige nu, lød det således, ifølge L'Equipe, fra Hugo Lloris efter Tottenhams 2-0-nederlag til Sporting CP tirsdag aften.
– Jeg tror, at den her landsholdssamling bliver god for os. Selvom der ikke er noget på spil, og selvom der er mange fraværende, så bliver det stadig godt at ses igen. Især fordi, at der var lidt negative følelser, da vi i juni forlod landsholdslejren.
Frankrig fik i juni en skidt start på Nations League, idet Didier Deschamps' mandskab blot hentede to point i fire kampe. Verdensmestrene tabte blandt andet med 2-1 til Danmark i den første kamp.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale