Danmark tager i næste uge imod Frankrig i Parken, og her venter der et opgør mod et mandskab, der kæmper en smule med at finde melodien.
Sådan lyder det nu fra verdensmestrenes anfører, Hugo Lloris, efter at det franske landshold på det seneste har været plaget af nogle mindre heldige sager.
I kølvandet på rygterne om, at Paul Pogba skulle have brugt en heksedoktor til at kaste en forbandelse over Kylian Mbappé, er det franske fodboldforbund således nu blevet ramt af en potentiel skandale i ledelsen.
Ifølge mediet Get French Football News er præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, således blevet anklaget for at sende upassende beskeder til kvindelige medarbejdere i fodboldforbundet, hvorfor Le Graët angiveligt overvejer at trække sig.
Og forud for Frankrigs kommende Nations League-kampe mod Østrig og Danmark har Hugo Lloris altså erkendt, at verdensmestrene nu er nødt til at rette fokus mod spillet på banen.
– Jeg kender ikke alle detaljerne [i rygterne om forbundspræsidenten, red.], så jeg ved ikke, om det er underbygget. Uanset hvad, så er der få måneder til VM, og det er vigtigt, at vi nu bliver ved med at stå sammen, så vi kan fokusere på vores mål. Vi får brug for al vores styrke og energi. Vi er nødt til at være fokuserede på banen. Der er lidt for mange ting, der spreder sig lige nu, lød det således, ifølge L'Equipe, fra Hugo Lloris efter Tottenhams 2-0-nederlag til Sporting CP tirsdag aften.
– Jeg tror, at den her landsholdssamling bliver god for os. Selvom der ikke er noget på spil, og selvom der er mange fraværende, så bliver det stadig godt at ses igen. Især fordi, at der var lidt negative følelser, da vi i juni forlod landsholdslejren.
Frankrig fik i juni en skidt start på Nations League, idet Didier Deschamps' mandskab blot hentede to point i fire kampe. Verdensmestrene tabte blandt andet med 2-1 til Danmark i den første kamp.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Historien taler for norsk triumf
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER