Fransk stjerne frygter intern uro inden DK-kamp

Hugo Lloris erkender, at der er lidt for meget uro omkring det franske landshold i øjeblikket, og verdensmestrenes anfører håber derfor, at den kommende landsholdssamling kan forbedre stemningen og sammenholdet.



Danmark tager i næste uge imod Frankrig i Parken, og her venter der et opgør mod et mandskab, der kæmper en smule med at finde melodien. 

Sådan lyder det nu fra verdensmestrenes anfører, Hugo Lloris, efter at det franske landshold på det seneste har været plaget af nogle mindre heldige sager. 

I kølvandet på rygterne om, at Paul Pogba skulle have brugt en heksedoktor til at kaste en forbandelse over Kylian Mbappé, er det franske fodboldforbund således nu blevet ramt af en potentiel skandale i ledelsen.

Ifølge mediet Get French Football News er præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, således blevet anklaget for at sende upassende beskeder til kvindelige medarbejdere i fodboldforbundet, hvorfor Le Graët angiveligt overvejer at trække sig. 

Og forud for Frankrigs kommende Nations League-kampe mod Østrig og Danmark har Hugo Lloris altså erkendt, at verdensmestrene nu er nødt til at rette fokus mod spillet på banen.

– Jeg kender ikke alle detaljerne [i rygterne om forbundspræsidenten, red.], så jeg ved ikke, om det er underbygget. Uanset hvad, så er der få måneder til VM, og det er vigtigt, at vi nu bliver ved med at stå sammen, så vi kan fokusere på vores mål. Vi får brug for al vores styrke og energi. Vi er nødt til at være fokuserede på banen. Der er lidt for mange ting, der spreder sig lige nu, lød det således, ifølge L'Equipe, fra Hugo Lloris efter Tottenhams 2-0-nederlag til Sporting CP tirsdag aften. 

– Jeg tror, at den her landsholdssamling bliver god for os. Selvom der ikke er noget på spil, og selvom der er mange fraværende, så bliver det stadig godt at ses igen. Især fordi, at der var lidt negative følelser, da vi i juni forlod landsholdslejren. 

Frankrig fik i juni en skidt start på Nations League, idet Didier Deschamps' mandskab blot hentede to point i fire kampe. Verdensmestrene tabte blandt andet med 2-1 til Danmark i den første kamp. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’