Fransk tvivl om dansk stjerne: Spiller han?

Efter den anonyme indsats mod Tunesien spekulerer det franske medie RMC Sport i, at Kasper Dolberg ikke starter på banen i aftenens brag mellem Danmark og Frankrig.



I optakten til aftenens VM-brag mellem Danmark og Frankrig er Kasper Dolberg en af de danskere, der fylder lidt mere i den franske presse. 

Dolberg er stadig ejet af Nice, og derfor er der særligt fransk fokus på Sevilla-lejesvenden, der har haft et svært efterår i Andalusien. 

Og ifølge det franske medie RMC Sport er det meget muligt, at Kasper Hjulmand efter Tunesien-kampen vælger at vrage Kasper Dolberg fra startopstillingen. 

– Han var meget skuffende mod Tunesien, da Danmark indledte VM, og Kasper Dolberg kan ryge på bænken til opgøret mod Les Bleus denne lørdag, skriver RMC Sport således. 

RMC Sport peger på, at Kasper Hjulmand valgte at vise tillid til Dolberg efter angriberens pauvre efterår i det sydspanske, men at den beslutning ikke ligefrem gav gevinst for den danske landstræner, idet Dolberg leverede en ‘dårlig præstation’ med mange tabte dueller og dårlige beslutninger. 

RMC Sport peger endvidere på, at Sevillas tilhængere næppe var overraskede over Dolbergs indsats, idet danskeren er gået igennem første halvdel af sæsonen ‘som et spøgelse’. 

Det er først omkring klokken 16.00, at vi får Kasper Hjulmands startellever at se. Allerede nu kan du dog læse Tipsbladets optakt til Danmark-Frankrig, hvor vi også kommer med et bud på Danmarks startopstilling. 

Kampen mellem Danmark og Frankrig sparkes i gang klokken 17.00 og kan ses på TV 2. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde