Her er Danmarks sidste 5 VM-spillere

Kasper Hjulmand har nu sat navn på de sidste fem spillere i VM-truppen.



Landstræner Kasper Hjulmand har nu udtaget de sidste fem spillere til den danske VM-trup. Og Hjulmand holder sig overvejende til velkendte navne.

Valget er faldet på Frederik Rønnow, Christian Nørgaard, Yussuf Poulsen, Robert Skov og Alexander Bah.

Landstræneren skulle egentlig have udtaget sin fulde 26-mandstrup i mandags. Men på grund af skader hos flere spillere, nøjedes han da med at udstede billetter til 21 spillere.

Det gav ham en lille uge mere til at spore sig ind på, hvem der er friske nok til at klare strabadserne ved VM.

– I weekenden har jeg fået den afklaring, jeg manglede tidligere på ugen. Jeg er glad for, at VM-truppen nu er fuldendt, siger Kasper Hjulmand i en pressemeddelelse fra DBU.

– Når der er tilvalg, er der også fravalg, og det har været svært at skulle meddele andre spillere, at de ikke er med i VM-truppen. Nu glæder vi os til at samles og komme afsted til en uges træning før første VM-kamp, siger landstræneren.

Blandt de udvalgte er altså midtbanemanden Christian Nørgaard, der har spillet 17 landskampe og været en fast del af truppen i de senere år.

I slutningen af august fik han problemer med sin akillessene, som kostede mere end to måneders pause.

Tidligere på ugen gjorde Nørgaard comeback i en pokalkamp for Brentford, og lørdag fik han en halv time på banen i den overraskende sejr over Manchester City.

Også Yussuf Poulsen kommer til VM trods et lidt forsømt efterår. Angriberen med 68 landskampe på cv’et var muskelskadet ved sæsonstarten og kom aldrig ind i en rytme med kontinuerlig spilletid i Leipzig.

Han har været i aktion i 11 kampe, men kun én gang i 90 minutter. I Leipzigs tre seneste ligakampe måtte den 28-årige dansker hver gang nøjes med ganske få minutter på banen.

Man bemærker, at Hjulmand har undladt at tage en ekstra midtstopper med til at supplere allerede udtagne Andreas Christensen, Simon Kjær, Joachim Andersen og Victor Nelsson.

I stedet er backen Alexander Bah blevet indlemmet efter et godt efterår i Benfica, mens kantspilleren Robert Skov fra Hoffenheim har fået karrieren på ret køl igen efter at have fået sidste sæson spoleret af skader.

Endelig kan Frederik Rønnow indtage sin vante plads som reserve for målmand Kasper Schmeichel. Rønnow blev ramt af en muskelskade i kamp for Union Berlin 3. november og har ikke været i kamp siden.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/

Se hele Danmarks VM-trup herunder: 

Målmænd
Kasper Schmeichel (Nice)
Oliver Christensen (Hertha Berlin)
Frederik Rønnow (Union Berlin)

Forsvarere
Simon Kjær (AC Milan)
Andreas Christensen (FC Barcelona)
Joachim Andersen (Crystal Palace)
Victor Nelsson (Galatasaray)
Joakim Mæhle (Atalanta)
Jens Stryger Larsen (Trabzonspor)
Rasmus Nissen Kristensen (Leeds United)
Daniel Wass (Brøndby IF)
Alexander Bah (Benfica)

Midtbanespillere:
Christian Eriksen (Manchester United)
Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham)
Thomas Delaney (Sevilla)
Mathias Jensen (Brentford)
Christian Nørgaard (Brentford)

Angribere:
Andreas Skov Olsen (Club Brügge)
Martin Braithwaite (Espanyol)
Jesper Lindstrøm (Eintracht Frankfurt)
Mikkel Damsgaard (Brentford)
Andreas Cornelius (FC København)
Kasper Dolberg (Sevilla)
Jonas Wind (Wolfsburg)
Robert Skov (Hofffenheim)
Yussuf Poulsen (RB Leipzig)





Dialog med Brøndby – er dette prisen? 




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Frankrig – Sverige

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil