Her er Danmarks vej til VM-finalen

Der kan meget vel vente en ottendedelsfinale mod Argentina, hvis Danmark bliver toer i gruppe D ved VM i Qatar.



Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark blev placeret i gruppe D sammen med Frankrig, Tunesien og enten Peru, Australien eller De Forenede Arabiske Emirater. 

Det var en lodtrækning, som Kasper Hjulmand beskrev som ‘ikke fantastisk’, men hvor mange nok vil forvente, at Danmark bør sikre sig andenpladsen. Og selvom der stadig er over et halvt år til VM-slutrunden, så er det selvfølgelig interessant at se, hvem Danmark kan møde i knockoutfasen, hvis Christian Eriksen og kompagni formår at komme videre fra gruppen. 

1/8-finale mod Messi?
Det er selvfølgelig meget hypotetisk, men det er bestemt ikke usandsynligt, at Danmark lørdag den 3. december skal møde Lionel Messi og Argentina i en VM-ottendedelsfinale på Ahmed bin Ali Stadium i Al Rayyan. 

Danmark skal således møde vinderen af gruppe C, hvis man slutter på en andenplads i gruppen. Og her er Argentina nok favoritter foran Mexico, Polen og Saudi Arabien. 

Holland i kvartfinalen?
Såfremt Danmark skulle klare sig videre fra ottendedelsfinalen, vil der vente en kvartfinale mod vinderen af gruppe A og andenpladsen fra gruppe B. Gruppe A består af Holland, Senegal, Ecuador og Qatar, mens gruppe B består af England, USA, Iran og enten Wales, Skotland eller Ukraine. 

Holland og England ligner umiddelbart favoritterne til at vinde disse grupper, og dermed kunne Holland meget vel blive modstanderen i kvartfinalen, hvis Danmark skulle blive toer i deres gruppe og derefter klare sig videre fra ottendedelsfinalen.

Spanien i semifinalen?
I en eventuel semifinale vil der vente et opgør mod enten en af vinderne af gruppe E og G, eller toerne fra F og H. Der er tale om hold som Spanien, Tyskland, Brasilien, Kroatien, Portugal og Uruguay. 

Nationer som Belgien, Frankrig og England vil være at finde i den anden halvdel af turneringstræet, hvis de vinder deres grupper, mens Danmark bliver toer. I dette scenarie vil Danmark først kunne møde disse hold i en eventuel finale. 

Hvis Danmark imod forventning skulle ende på førstepladsen i gruppe D vil det åbne for en helt anden vej til finalen, idet man ville ryge over i den anden halvdel af turneringstræet. I så fald ville man skulle møde toeren fra gruppe C, der altså består af Argentina, Mexico, Polen og Saudi Arabien. 

(Kilde: FIFA.com)





– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Langt hen ad vejen har det været forrygende

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

I svime over Froholdt – får ny hæder



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League