Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark blev placeret i gruppe D sammen med Frankrig, Tunesien og enten Peru, Australien eller De Forenede Arabiske Emirater.
Det var en lodtrækning, som Kasper Hjulmand beskrev som ‘ikke fantastisk’, men hvor mange nok vil forvente, at Danmark bør sikre sig andenpladsen. Og selvom der stadig er over et halvt år til VM-slutrunden, så er det selvfølgelig interessant at se, hvem Danmark kan møde i knockoutfasen, hvis Christian Eriksen og kompagni formår at komme videre fra gruppen.
1/8-finale mod Messi?
Det er selvfølgelig meget hypotetisk, men det er bestemt ikke usandsynligt, at Danmark lørdag den 3. december skal møde Lionel Messi og Argentina i en VM-ottendedelsfinale på Ahmed bin Ali Stadium i Al Rayyan.
Danmark skal således møde vinderen af gruppe C, hvis man slutter på en andenplads i gruppen. Og her er Argentina nok favoritter foran Mexico, Polen og Saudi Arabien.
Holland i kvartfinalen?
Såfremt Danmark skulle klare sig videre fra ottendedelsfinalen, vil der vente en kvartfinale mod vinderen af gruppe A og andenpladsen fra gruppe B. Gruppe A består af Holland, Senegal, Ecuador og Qatar, mens gruppe B består af England, USA, Iran og enten Wales, Skotland eller Ukraine.
Holland og England ligner umiddelbart favoritterne til at vinde disse grupper, og dermed kunne Holland meget vel blive modstanderen i kvartfinalen, hvis Danmark skulle blive toer i deres gruppe og derefter klare sig videre fra ottendedelsfinalen.
Spanien i semifinalen?
I en eventuel semifinale vil der vente et opgør mod enten en af vinderne af gruppe E og G, eller toerne fra F og H. Der er tale om hold som Spanien, Tyskland, Brasilien, Kroatien, Portugal og Uruguay.
Nationer som Belgien, Frankrig og England vil være at finde i den anden halvdel af turneringstræet, hvis de vinder deres grupper, mens Danmark bliver toer. I dette scenarie vil Danmark først kunne møde disse hold i en eventuel finale.
Hvis Danmark imod forventning skulle ende på førstepladsen i gruppe D vil det åbne for en helt anden vej til finalen, idet man ville ryge over i den anden halvdel af turneringstræet. I så fald ville man skulle møde toeren fra gruppe C, der altså består af Argentina, Mexico, Polen og Saudi Arabien.
(Kilde: FIFA.com)
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
