Her er Danmarks vej til VM-finalen

Der kan meget vel vente en ottendedelsfinale mod Argentina, hvis Danmark bliver toer i gruppe D ved VM i Qatar.



Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark blev placeret i gruppe D sammen med Frankrig, Tunesien og enten Peru, Australien eller De Forenede Arabiske Emirater. 

Det var en lodtrækning, som Kasper Hjulmand beskrev som ‘ikke fantastisk’, men hvor mange nok vil forvente, at Danmark bør sikre sig andenpladsen. Og selvom der stadig er over et halvt år til VM-slutrunden, så er det selvfølgelig interessant at se, hvem Danmark kan møde i knockoutfasen, hvis Christian Eriksen og kompagni formår at komme videre fra gruppen. 

1/8-finale mod Messi?
Det er selvfølgelig meget hypotetisk, men det er bestemt ikke usandsynligt, at Danmark lørdag den 3. december skal møde Lionel Messi og Argentina i en VM-ottendedelsfinale på Ahmed bin Ali Stadium i Al Rayyan. 

Danmark skal således møde vinderen af gruppe C, hvis man slutter på en andenplads i gruppen. Og her er Argentina nok favoritter foran Mexico, Polen og Saudi Arabien. 

Holland i kvartfinalen?
Såfremt Danmark skulle klare sig videre fra ottendedelsfinalen, vil der vente en kvartfinale mod vinderen af gruppe A og andenpladsen fra gruppe B. Gruppe A består af Holland, Senegal, Ecuador og Qatar, mens gruppe B består af England, USA, Iran og enten Wales, Skotland eller Ukraine. 

Holland og England ligner umiddelbart favoritterne til at vinde disse grupper, og dermed kunne Holland meget vel blive modstanderen i kvartfinalen, hvis Danmark skulle blive toer i deres gruppe og derefter klare sig videre fra ottendedelsfinalen.

Spanien i semifinalen?
I en eventuel semifinale vil der vente et opgør mod enten en af vinderne af gruppe E og G, eller toerne fra F og H. Der er tale om hold som Spanien, Tyskland, Brasilien, Kroatien, Portugal og Uruguay. 

Nationer som Belgien, Frankrig og England vil være at finde i den anden halvdel af turneringstræet, hvis de vinder deres grupper, mens Danmark bliver toer. I dette scenarie vil Danmark først kunne møde disse hold i en eventuel finale. 

Hvis Danmark imod forventning skulle ende på førstepladsen i gruppe D vil det åbne for en helt anden vej til finalen, idet man ville ryge over i den anden halvdel af turneringstræet. I så fald ville man skulle møde toeren fra gruppe C, der altså består af Argentina, Mexico, Polen og Saudi Arabien. 

(Kilde: FIFA.com)





Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!


Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Aflyser pressemøde i Parken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

AGF straffet med stor bøde

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Clement Bischoff på tavlen

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

– Han er uden tvivl utilfreds

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Landstræner uenig med Ronaldo

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Landsholdsprofil misser træning

Brøndby-stjerne skadet

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice