Hjulmand: Derfor udtog jeg ikke en ekstra stopper

Efter Simon Kjærs kamp på bænken for AC Milan søndag aften fuldendte Kasper Hjulmand sin trup til VM i Qatar.



Det var langtfra utænkeligt, at enten Mathias “Zanka” Jørgensen eller Jannik Vestergaard ville få en VM-billet, men sådan gik det ikke.

Søndag aften afslørede landstræner Kasper Hjulmand de sidste fem navne i VM-truppen, og selv om han havde flirtet med idéen om at udtage i alt fem spillere til det centrale forsvar, så undlod han at gøre det.

I stedet nøjes han med fire.

– I den forbindelse har det været vigtigt at få alle fire spillere godt igennem de sidste kampe, så da Simon Kjær efter AC Milans kamp i aften skrev, at han var klar, fordi han ikke havde spillet, kunne jeg træffe min beslutning, siger Kasper Hjulmand søndag aften.

Kasper Hjulmand endte med at pege på Christian Nørgaard, Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Alexander Bah og Robert Skov til de sidste fem pladser.

Særligt Christian Nørgaard, der har været skadet i flere måneder, inden han i denne uge fik comeback, var vigtig i forhold til forsvarskabalen.

– Vi har fire rigtig, rigtig gode stoppere, som har været med i lang tid, og som vi stoler på. Samtidig har vi flere spillere, der kan gå ned at spille der.

– Det var en af årsagerne til, at Nørgaard skulle godt igennem de her sidste kampe, fordi han kan godt gå ned at spille i midterforsvaret, hvis vi har brug for det, siger Kasper Hjulmand.

Alexander Bah er den spiller med mindst landsholdserfaring blandt de fem sidste udtagne. Den 24-årige back tørner ud for Benfica, og han har imponeret Kasper Hjulmand.

– Alexander har været helt outstanding. Han spiller på et af de bedste hold i Europa i efteråret, og jeg er meget imponeret over de skridt, han har taget, siden han skiftede derned.

– Han har udviklet sig utrolig godt, og jeg er meget glad på hans vegne, siger landstræneren.

Yussuf Poulsen har i modsætning til Bah haft et svært efterår. Hos RB Leipzig har han hovedsageligt ageret indskifter.

– Han er på et hold, hvor det har været svært at komme ind, men vi har helt styr på hans tilstand, siger Hjulmand, som stoler blindt på Poulsen, der har 68 landskampe på bagen.

– Han kender vores måder at gøre tingene på. Han er en fantastisk presspiller, og han adskiller sig med sine specialer fra de andre angribere. Han er så indgroet i holdet, at vi stoler på, at han gør et godt stykke arbejde, hvis han bliver peget på, siger Hjulmand.

Robert Skov fik meget af sidste sæson ødelagt på grund af en skade, men i denne sæson har han genvundet sin faste plads i Hoffenheim.

– Robert har haft et rigtig godt efterår. Jeg har ikke set ham fysisk stærkere i rigtig lang tid, siger landstræneren.

– Han er alsidig og kan dække flere pladser. Han har et venstreben, der gør, at han kan spille i begge sider af banen. Han kan give os et bredt punkt til venstre, hvorfra han slår rigtig gode indlæg, og han kan fortolke højresiden på en lidt anden måde end Andreas Skov Olsen.

– Og så har han et specielt våben i sit spark, som er en signatur i topkvalitet, siger Hjulmand.

Målmandsreserven Frederik Rønnow er på vej tilbage fra en muskelskade og skal skånes en smule i de første dage. Men Hjulmand forventer, at han snart er på toppen igen.

– Vi havde ikke taget ham med, hvis vi ikke troede, at han kunne blive helt klar, forklarer landstræneren.

Flere spillere har søndag været gennem fysiske test. Resten skal gennem møllen mandag. Hvis nogen falder igennem, kan der skiftes ud i truppen.

– Ingen sætter sig i flyet, uden at de er blevet tjekket, og at vi ved, at de er klar, siger Kasper Hjulmand, der senest klokken 19.00 mandag skal indsende VM-truppen til Fifa.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’