Hjulmand parat til at satse: Det har noget at sige

De danske muligheder for at blive topseedet til VM-lodtrækningen kan komme til at spille ind på landstræner Kasper Hjulmands ageren under aftenens landskamp.



Det danske landshold lever fortsat i forhold til at blive topseedet til VM-lodtrækningen 1. april. Hvis Nordmakedonien igen kan skabe sensationen, som det skete mod Italien – og sende Portugal ud tirsdag aften, kan Danmark ende i det bedste seedningslag til selve lodtrækningen.

Det vil dog blandt andet også kræve, at Danmark ikke taber til Holland lørdag, da det vil sende hollænderne frem foran Danmark på ranglisten, hvorfra seedningerne også tager udgangspunkt.

Kasper Hjulmand er helt klar over situationen, men som udgangspunkt er han mere interesseret i at se sit hold og de mange udskiftninger i formationerne lykkes i aftenens kamp mod Holland.

Men selv om den danske landstræner altså holder fokus på sit eget – så kan tanken om topseedningen alligevel godt snige sig ind i forhold til beslutningerne undervejs i kampen mod Holland.

– Det kan have noget at sige til sidst i kampen. Hvor meget spytter man i det til sidst, hvis nu det står 2-1 til Holland og vi skal frem og skabe noget. Eller hvis den er lige, og vi kan nøjes med uafgjort. Så kan det være, at vi skifter ind efter det, så det sidste kvarter eller 20 minutter.

– Så det har helt sikkert noget at sige – det har det

Hør hele interviewet med Kasper Hjulmand øverst i videoen – og få det store overblik i forhold til Danmarks chancer for topseedning her





Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’




LIVE

TransferLIVE: Han er færdig i Liverpool

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’