Hjulmand parat til at satse: Det har noget at sige

De danske muligheder for at blive topseedet til VM-lodtrækningen kan komme til at spille ind på landstræner Kasper Hjulmands ageren under aftenens landskamp.



Det danske landshold lever fortsat i forhold til at blive topseedet til VM-lodtrækningen 1. april. Hvis Nordmakedonien igen kan skabe sensationen, som det skete mod Italien – og sende Portugal ud tirsdag aften, kan Danmark ende i det bedste seedningslag til selve lodtrækningen.

Det vil dog blandt andet også kræve, at Danmark ikke taber til Holland lørdag, da det vil sende hollænderne frem foran Danmark på ranglisten, hvorfra seedningerne også tager udgangspunkt.

Kasper Hjulmand er helt klar over situationen, men som udgangspunkt er han mere interesseret i at se sit hold og de mange udskiftninger i formationerne lykkes i aftenens kamp mod Holland.

Men selv om den danske landstræner altså holder fokus på sit eget – så kan tanken om topseedningen alligevel godt snige sig ind i forhold til beslutningerne undervejs i kampen mod Holland.

– Det kan have noget at sige til sidst i kampen. Hvor meget spytter man i det til sidst, hvis nu det står 2-1 til Holland og vi skal frem og skabe noget. Eller hvis den er lige, og vi kan nøjes med uafgjort. Så kan det være, at vi skifter ind efter det, så det sidste kvarter eller 20 minutter.

– Så det har helt sikkert noget at sige – det har det

Hør hele interviewet med Kasper Hjulmand øverst i videoen – og få det store overblik i forhold til Danmarks chancer for topseedning her





TransferLIVE: Han kommer ikke til FCM




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Skotland – Brasilien

Dansk træner reagerer på VM-nederlag

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Marokko – Haiti

Chokskifte på vej?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FC Barcelona køber VM-angriber

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne