Hjulmand parat til at satse: Det har noget at sige

De danske muligheder for at blive topseedet til VM-lodtrækningen kan komme til at spille ind på landstræner Kasper Hjulmands ageren under aftenens landskamp.



Det danske landshold lever fortsat i forhold til at blive topseedet til VM-lodtrækningen 1. april. Hvis Nordmakedonien igen kan skabe sensationen, som det skete mod Italien – og sende Portugal ud tirsdag aften, kan Danmark ende i det bedste seedningslag til selve lodtrækningen.

Det vil dog blandt andet også kræve, at Danmark ikke taber til Holland lørdag, da det vil sende hollænderne frem foran Danmark på ranglisten, hvorfra seedningerne også tager udgangspunkt.

Kasper Hjulmand er helt klar over situationen, men som udgangspunkt er han mere interesseret i at se sit hold og de mange udskiftninger i formationerne lykkes i aftenens kamp mod Holland.

Men selv om den danske landstræner altså holder fokus på sit eget – så kan tanken om topseedningen alligevel godt snige sig ind i forhold til beslutningerne undervejs i kampen mod Holland.

– Det kan have noget at sige til sidst i kampen. Hvor meget spytter man i det til sidst, hvis nu det står 2-1 til Holland og vi skal frem og skabe noget. Eller hvis den er lige, og vi kan nøjes med uafgjort. Så kan det være, at vi skifter ind efter det, så det sidste kvarter eller 20 minutter.

– Så det har helt sikkert noget at sige – det har det

Hør hele interviewet med Kasper Hjulmand øverst i videoen – og få det store overblik i forhold til Danmarks chancer for topseedning her







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker vil væk fra RB Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Uventet skifte?