Hjulmand parat til at satse: Det har noget at sige

De danske muligheder for at blive topseedet til VM-lodtrækningen kan komme til at spille ind på landstræner Kasper Hjulmands ageren under aftenens landskamp.



Det danske landshold lever fortsat i forhold til at blive topseedet til VM-lodtrækningen 1. april. Hvis Nordmakedonien igen kan skabe sensationen, som det skete mod Italien – og sende Portugal ud tirsdag aften, kan Danmark ende i det bedste seedningslag til selve lodtrækningen.

Det vil dog blandt andet også kræve, at Danmark ikke taber til Holland lørdag, da det vil sende hollænderne frem foran Danmark på ranglisten, hvorfra seedningerne også tager udgangspunkt.

Kasper Hjulmand er helt klar over situationen, men som udgangspunkt er han mere interesseret i at se sit hold og de mange udskiftninger i formationerne lykkes i aftenens kamp mod Holland.

Men selv om den danske landstræner altså holder fokus på sit eget – så kan tanken om topseedningen alligevel godt snige sig ind i forhold til beslutningerne undervejs i kampen mod Holland.

– Det kan have noget at sige til sidst i kampen. Hvor meget spytter man i det til sidst, hvis nu det står 2-1 til Holland og vi skal frem og skabe noget. Eller hvis den er lige, og vi kan nøjes med uafgjort. Så kan det være, at vi skifter ind efter det, så det sidste kvarter eller 20 minutter.

– Så det har helt sikkert noget at sige – det har det

Hør hele interviewet med Kasper Hjulmand øverst i videoen – og få det store overblik i forhold til Danmarks chancer for topseedning her






Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub