Tipsbladet i Qatar.
Alt imens VM-slutrunden har nærmet sig med hastige skridt, begyndte fodbolfeberen tilsyneladende at rase i Qatar.
Videoer fra Qatars gader har vist fodboldfans i Englands, Brasiliens og flere andre landes trøjer i Qatars gader floreret. Noget, der normalvis ville høre til en slutrunde.
Der er bare lige et aber dabei i denne omgang. Meget tyder nemlig på, at det er iscenesat fra Qatars side, lyder kritikken, mens der er blevet spekuleret i, at de er blevet betalt for at klæde sig ud som fans.
– Det er jo latterligt, siger Kasper Hjulmand onsdag til den fremmødte presse om de “falske fans”.
– Hvis det er, som det ser ud, er det jo teater. Jeg synes, jeg kan huske noget lignende… Jeg var ikke selv med og var ikke så gammel, men var det ikke også sådan i Sydkorea, at der var fans, der var inddelt til at være danske fans nu og noget andet bagefter? Så det er ikke første gang i historien, hvor lokalbefolkningen ligesom bliver delt op.
– Jeg synes, der bliver talt ned til os, hvis man virkelig tror, at man kan bilde folk ind, at det er nogle, der er galopperende glade for at være fans af Danmark eller England. Det, synes jeg, er at tale ned til folk, og jeg synes, det er et teater.
Billederne af de påståede fodboldfans er fra gaderne i Doha, og netop det hurlumhej, der vil være i Qatars hovedstad, er en af årsagen til, at DBU har valgt et hotel et stykke fra byen.
– Det er helt bevidst. Det var for at komme væk fra alle de ting, der foregår inde i Doha. Det er også nogle steder, hvor du ikke kan åbne vinduer, og hvor der ikke er balkoner, og det hele ligger tæt.
– For at få ro på har vi valgt et hotel, der på mange måder ikke er overdådigt – der er nogle klinker, der er ved at falde ud på mit toilet – men hvor vi er væk og kan åbne til en altan og kan lave en players lounge. Vi kan skabe det miljø, vi godt kan lide og vil have, siger landstræneren.
“Hvad fanden er det rigtige?”
VM-slutrunden har netop også været meget omtalt på grund af de kår, migrantarbejdere lever under i Qatar, og visheden om, hvilket land slutrunden afvikles i, gør det ikke til en ubetinget fed oplevelse for landstræneren.
– Når jeg har tid til at komme ud af boblen, er der, når jeg kigger på det udefra, problemer med det. Også for mig.
– Men jeg er også i boble, hvor det siden jeg stod op har handlet om forberedelse. Det har handlet om at få træningsbanerne til at være rigtige, det har handlet om at få den enkelte spiller klar og holde møder. Vi kommer ind i en faglig boble, siger Hjulmand.
– Min fornemmelse er, at spillerne har det lidt ligesom jeg har det. Jeg synes, det er svært. Fordi jeg har også en opgave i at beskytte spillerne og sige, at det er okay, at vi skal spille fodbold. Og samtidig har jeg lyst til at råbe og skrige og lave en masse rabalder.
– Jeg ved jo godt, hvordan jeg vil blive set på af jer, hvis jeg laver en masse rabalder, og vi taber til Tunesien. Så vil jeg få at vide, at jeg har fokuseret på det forkert. Så vi føler, at uanset, hvad vi gør vil der være en del, der synes, at vi gør for meget eller for lidt. Det er svært at gøre det rigtige. Hvad fanden er det rigtige for ikke atblive kritiseret? Hvad kan vi gøre for ikke at blive kritiseret for noget som helst? Det kan ikke lade sig gøre. Hvis I kommer på det, må I gerne ringe til mig, for jeg ved ikke, hvad vi skal gøre.
Danmark spiller mod Tunesien den 22. november.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
‘Det er dramatisk!’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED