Hylder Danmark: Blandt Europas fire bedste hold

Det franske landshold har stor respekt for Danmark inden lørdagens møde.



Europæiske nationer som Belgien, Frankrig, England, Italien, Spanien, Holland og Portugal er alle sammen foran Danmark på Fifa’s verdensrangliste.

Listen tæller iøvrigt også de to sydamerikanske nationer Brasilien og Argentina, men i den franske landsholdslejr har man lige nu fokus på Danmark, som man møder lørdag.

Her har den franske landsholdsspiller Matteo Guendouzi også bemærket Danmarks placering på verdensranglisten, hvilken han ikke er helt enig i. Det fortæller han til elDiarioAR før nationernes møde.

– Vi skal understrege modstanderens kvaliteter. De er undervurderede. De er nummer 10 på Fifa’s verdensrangliste, men jeg mener, at de er blandt de fire bedste landshold i Europa, siger Guendouzi.

Frankrig fik ganske vist en bedre start end Danmark ved verdensmesterskaberne, men i nationernes indbyrdes regnskab, så har Danmark overhånden i år. Det er dog ikke noget, som man lægger vægt på i den franske lejr.

– Vores nederlag til dem i Nations League er placeret i fortiden. Nu er det et VM, og vi er klar til at møde dem. De ved, hvordan de skal bringe en masse intensitet, aflevere og så er de meget farlige på dødbolde. Vi er klar til på lørdag, fastslår Matteo Guendouzi.

Selvom midtbanespilleren fra Marseille føler sig klar til lørdagens møde, så står han på trods af flere skader ikke forrest i køen til spilletid på Didier Deschamps mandskab.

I Frankrigs første kamp mod Australien, som de forsvarende verdensmestre vandt med 4-1, så Guendouzi alle 90 minutter fra bænken. Seks gange har den tidligere Arsenal-spiller repræsenteret sit land. 

Lørdag gælder det altså Danmark, inden Frankrig i den sidste puljekamp møder Tunesien, der overraskende fik et enkelt point mod Danmark i deres åbningskamp.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Supercomputer: De vinder VM

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard