Hylder Danmark: Blandt Europas fire bedste hold

Det franske landshold har stor respekt for Danmark inden lørdagens møde.



Europæiske nationer som Belgien, Frankrig, England, Italien, Spanien, Holland og Portugal er alle sammen foran Danmark på Fifa’s verdensrangliste.

Listen tæller iøvrigt også de to sydamerikanske nationer Brasilien og Argentina, men i den franske landsholdslejr har man lige nu fokus på Danmark, som man møder lørdag.

Her har den franske landsholdsspiller Matteo Guendouzi også bemærket Danmarks placering på verdensranglisten, hvilken han ikke er helt enig i. Det fortæller han til elDiarioAR før nationernes møde.

– Vi skal understrege modstanderens kvaliteter. De er undervurderede. De er nummer 10 på Fifa’s verdensrangliste, men jeg mener, at de er blandt de fire bedste landshold i Europa, siger Guendouzi.

Frankrig fik ganske vist en bedre start end Danmark ved verdensmesterskaberne, men i nationernes indbyrdes regnskab, så har Danmark overhånden i år. Det er dog ikke noget, som man lægger vægt på i den franske lejr.

– Vores nederlag til dem i Nations League er placeret i fortiden. Nu er det et VM, og vi er klar til at møde dem. De ved, hvordan de skal bringe en masse intensitet, aflevere og så er de meget farlige på dødbolde. Vi er klar til på lørdag, fastslår Matteo Guendouzi.

Selvom midtbanespilleren fra Marseille føler sig klar til lørdagens møde, så står han på trods af flere skader ikke forrest i køen til spilletid på Didier Deschamps mandskab.

I Frankrigs første kamp mod Australien, som de forsvarende verdensmestre vandt med 4-1, så Guendouzi alle 90 minutter fra bænken. Seks gange har den tidligere Arsenal-spiller repræsenteret sit land. 

Lørdag gælder det altså Danmark, inden Frankrig i den sidste puljekamp møder Tunesien, der overraskende fik et enkelt point mod Danmark i deres åbningskamp.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Målmagert i Farum

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Barcelona – Real Madrid

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl