Journalister: Udsat for underlig fransk opførsel

Tipsbladets to udsendte i Qatar blev ignoreret fra start til slut, da de onsdag tog til pressemøde i den franske VM-lejr.



Tipsbladet i Qatar. 

Det virkede som en god idé, men det endte som spild af tid. 

Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, var onsdag på plads, da det franske landshold afholdte pressemøde i Doha. Her fik de dog ikke den mest venskabelige behandling af Danmarks næste modstander under VM i Qatar.  

– Vi havde jo simpelthen fået en god idé i går. Vi tænkte, at nu hvor det hele ligger meget centralt her i Doha, hvor vi befinder os, så var der ikke så langt ud til det franske pressemøde. Så vi tænkte, at det kunne vi da godt lige besøge. De stillede med Ousmane Dembélé og Dayot Upamecano. Så vi tog derud, og vi havde forberedt nogle spørgsmål, lyder det fra Ole Hoffskov.  

– Vi ender jo med at støde på det her begreb ‘fransk arrogance’. Det tror jeg godt, vi kan tillade os at sige. Vi sad med hånden oppe i 45 minutter på det her pressemøde, men vi fik ikke lov til at stille ét eneste spørgsmål. 

Det virkede som en helt bevidst strategi fra det franske landshold, at man ikke gad spilde på tid på udenlandske journalister. 

– På et tidspunkt blev vi faktisk givet mikrofonen, men den franske pressechef gelejdede den ud af hånden på os igen og videre til en franskmand. Han ville ikke have spørgsmål fra den internationale presse. Så det var et på mange måder håbløst arrangement, vi blev en del af der, siger Ole Hoffskov.  

Ifølge Tipsbladets udsendte står oplevelsen i den franske VM-lejr i skarp kontrast til fremgangsmåden i den danske VM-lejr, hvor man er mere imødekommende overfor udenlandske medier. 

– Der var mange spørgsmål til Wieghorst og kompagni i dag fra især franske journalister. Så ja, vi må sige, at vi blev udsat for en underlig opførsel fra det franske landshold i går, siger Ole Hoffskov. 

Ole Hoffskov og Victor Risager har efter dagens pressemøde i Danmarks VM-lejr også analyseret Kasper Hjulmands muligheder efter Thomas Delaneys exit. Den video kan du se HER.  



‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Kæmpe triumf for Frank

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Trækker overskrifter i Sydkorea

Stjerner sender besked til Froholdt

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danskerscoringerne væltede ind

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Det har man nok aldrig set før

Dansk bomber i tårevædet afsked

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december