Journalister: Udsat for underlig fransk opførsel

Tipsbladets to udsendte i Qatar blev ignoreret fra start til slut, da de onsdag tog til pressemøde i den franske VM-lejr.



Tipsbladet i Qatar. 

Det virkede som en god idé, men det endte som spild af tid. 

Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, var onsdag på plads, da det franske landshold afholdte pressemøde i Doha. Her fik de dog ikke den mest venskabelige behandling af Danmarks næste modstander under VM i Qatar.  

– Vi havde jo simpelthen fået en god idé i går. Vi tænkte, at nu hvor det hele ligger meget centralt her i Doha, hvor vi befinder os, så var der ikke så langt ud til det franske pressemøde. Så vi tænkte, at det kunne vi da godt lige besøge. De stillede med Ousmane Dembélé og Dayot Upamecano. Så vi tog derud, og vi havde forberedt nogle spørgsmål, lyder det fra Ole Hoffskov.  

– Vi ender jo med at støde på det her begreb ‘fransk arrogance’. Det tror jeg godt, vi kan tillade os at sige. Vi sad med hånden oppe i 45 minutter på det her pressemøde, men vi fik ikke lov til at stille ét eneste spørgsmål. 

Det virkede som en helt bevidst strategi fra det franske landshold, at man ikke gad spilde på tid på udenlandske journalister. 

– På et tidspunkt blev vi faktisk givet mikrofonen, men den franske pressechef gelejdede den ud af hånden på os igen og videre til en franskmand. Han ville ikke have spørgsmål fra den internationale presse. Så det var et på mange måder håbløst arrangement, vi blev en del af der, siger Ole Hoffskov.  

Ifølge Tipsbladets udsendte står oplevelsen i den franske VM-lejr i skarp kontrast til fremgangsmåden i den danske VM-lejr, hvor man er mere imødekommende overfor udenlandske medier. 

– Der var mange spørgsmål til Wieghorst og kompagni i dag fra især franske journalister. Så ja, vi må sige, at vi blev udsat for en underlig opførsel fra det franske landshold i går, siger Ole Hoffskov. 

Ole Hoffskov og Victor Risager har efter dagens pressemøde i Danmarks VM-lejr også analyseret Kasper Hjulmands muligheder efter Thomas Delaneys exit. Den video kan du se HER.  





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Tæt på kæmpetransfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skifter til Rangers

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

FC København jagter Romane Amane

Afslører vilde kontraktdetaljer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen