Journalister: Udsat for underlig fransk opførsel

Tipsbladets to udsendte i Qatar blev ignoreret fra start til slut, da de onsdag tog til pressemøde i den franske VM-lejr.



Tipsbladet i Qatar. 

Det virkede som en god idé, men det endte som spild af tid. 

Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, var onsdag på plads, da det franske landshold afholdte pressemøde i Doha. Her fik de dog ikke den mest venskabelige behandling af Danmarks næste modstander under VM i Qatar.  

– Vi havde jo simpelthen fået en god idé i går. Vi tænkte, at nu hvor det hele ligger meget centralt her i Doha, hvor vi befinder os, så var der ikke så langt ud til det franske pressemøde. Så vi tænkte, at det kunne vi da godt lige besøge. De stillede med Ousmane Dembélé og Dayot Upamecano. Så vi tog derud, og vi havde forberedt nogle spørgsmål, lyder det fra Ole Hoffskov.  

– Vi ender jo med at støde på det her begreb ‘fransk arrogance’. Det tror jeg godt, vi kan tillade os at sige. Vi sad med hånden oppe i 45 minutter på det her pressemøde, men vi fik ikke lov til at stille ét eneste spørgsmål. 

Det virkede som en helt bevidst strategi fra det franske landshold, at man ikke gad spilde på tid på udenlandske journalister. 

– På et tidspunkt blev vi faktisk givet mikrofonen, men den franske pressechef gelejdede den ud af hånden på os igen og videre til en franskmand. Han ville ikke have spørgsmål fra den internationale presse. Så det var et på mange måder håbløst arrangement, vi blev en del af der, siger Ole Hoffskov.  

Ifølge Tipsbladets udsendte står oplevelsen i den franske VM-lejr i skarp kontrast til fremgangsmåden i den danske VM-lejr, hvor man er mere imødekommende overfor udenlandske medier. 

– Der var mange spørgsmål til Wieghorst og kompagni i dag fra især franske journalister. Så ja, vi må sige, at vi blev udsat for en underlig opførsel fra det franske landshold i går, siger Ole Hoffskov. 

Ole Hoffskov og Victor Risager har efter dagens pressemøde i Danmarks VM-lejr også analyseret Kasper Hjulmands muligheder efter Thomas Delaneys exit. Den video kan du se HER.  



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

AGF på rov i Hobro IK

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Lars Friis får ikke stort job

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Randers FC og OB spiller uafgjort

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Pogba er lettet

– Det havde været en større katastrofe

Thomas Frank siger undskyld

Randers FC – OB

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’