Tipsbladet i Qatar.
Det virkede som en god idé, men det endte som spild af tid.
Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, var onsdag på plads, da det franske landshold afholdte pressemøde i Doha. Her fik de dog ikke den mest venskabelige behandling af Danmarks næste modstander under VM i Qatar.
– Vi havde jo simpelthen fået en god idé i går. Vi tænkte, at nu hvor det hele ligger meget centralt her i Doha, hvor vi befinder os, så var der ikke så langt ud til det franske pressemøde. Så vi tænkte, at det kunne vi da godt lige besøge. De stillede med Ousmane Dembélé og Dayot Upamecano. Så vi tog derud, og vi havde forberedt nogle spørgsmål, lyder det fra Ole Hoffskov.
– Vi ender jo med at støde på det her begreb ‘fransk arrogance’. Det tror jeg godt, vi kan tillade os at sige. Vi sad med hånden oppe i 45 minutter på det her pressemøde, men vi fik ikke lov til at stille ét eneste spørgsmål.
Det virkede som en helt bevidst strategi fra det franske landshold, at man ikke gad spilde på tid på udenlandske journalister.
– På et tidspunkt blev vi faktisk givet mikrofonen, men den franske pressechef gelejdede den ud af hånden på os igen og videre til en franskmand. Han ville ikke have spørgsmål fra den internationale presse. Så det var et på mange måder håbløst arrangement, vi blev en del af der, siger Ole Hoffskov.
Ifølge Tipsbladets udsendte står oplevelsen i den franske VM-lejr i skarp kontrast til fremgangsmåden i den danske VM-lejr, hvor man er mere imødekommende overfor udenlandske medier.
– Der var mange spørgsmål til Wieghorst og kompagni i dag fra især franske journalister. Så ja, vi må sige, at vi blev udsat for en underlig opførsel fra det franske landshold i går, siger Ole Hoffskov.
Ole Hoffskov og Victor Risager har efter dagens pressemøde i Danmarks VM-lejr også analyseret Kasper Hjulmands muligheder efter Thomas Delaneys exit. Den video kan du se HER.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Brøndby fyrer Steve Cooper
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
OPTAKT
