Kasper Hjulmand om VM-fiasko: Vi mistede os selv

Kasper Hjulmand taler ud flere måneder efter den skuffende VM-slutrunde.



Det danske fodboldlandshold bliver i næste uge udtaget frem mod EM-kvalifikationskampene mod Finland og Kasakhstan, og dermed samles spillerne og trænerteamet for første gang, siden man skuffende måtte forlade VM-slutrunden efter gruppespillet.

Landstræner Kasper Hjulmand er nu begyndt at tale lidt ud om skuffelsen, og hvad der gik galt, og til Mediano-podcasten "Det taktiske værksted" fortæller Hjulmand, hvordan han havde svært ved at kende sit landshold i anden halvleg af sidste gruppekamp mod Australien – et opgør, Danmark skuffende tabte med 0-1.

– Det, jeg er mest bange for, når jeg siger de her ting, er, at det bliver dårlige undskyldninger. Det er ikke tilfældet. Vi lægger os fladt ned og siger, at det var for dårligt, at vi ikke gik videre fra den her pulje. Specielt anden halvleg i kampen mod Australien tabte vi os selv. Det er det vigtigste at tage fat i, det må ikke ske, siger Kasper Hjulmand til Mediano og får spørgsmålet, hvad han mener med ordene "tabe os selv":

– Vi må aldrig gå fra en bane og føle, at vi ikke har vist, hvem vi er. Og en af grundpillerne i vores historie sammen har været, at vi spiller til sidste sekund, og at vi kigger
på hinanden, når det gør ondt, holder sammen og ofrer os endnu mere for hinanden. Vi sætter endnu mere tempo i vores eget spil, og vi er som offensiv pågående og får skabt noget.

– Havde vi scoret et enkelt mål, skulle Australien have scoret uanset hvor sent vi scorede, og det havde gjort det vildt (fordi Australien kun ville gå videre med en sejr, red.) Vi tabte vores positioner, og det har vi (landstrænerteamet, red.) heller ikke set på den måde før. Vi har haft kampe, hvor vi har set det i glimt, men grundlæggende mistede vi os selv for meget.

– Vi kan godt tabe, men vi kan ikke gå fra en bane med en følelse af, at vi ikke efterlod alt på banen. Der er mange årsager til det (at det gik galt ved VM, red.), men jeg kan ikke sige, at der er 10 procent her og to procent der. Der er dog ingen tvivl om, at det helt klart var for dårligt, og det kommer vi også til at slå tilbage fra. Det er der ingen tvivl om.

Foruden den spillemæssige fiasko, famlede DBU og landsholdet også uden for banen, hvor man kom til Qatar med en mission om at føre en kritisk dialog, men endte med ikke at foretage sig noget nævneværdigt, fordi FIFA stak en kæp i hjulet på de danske planer.

Danmark er foruden Finland og Kasakhstan i pulje med Slovenien, Nordirland og San Marino. EM i 2024 spilles i Tyskland. 





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

‘Han snakker ikke om andet!’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Randers FC – FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Tottenham under stregen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Silkeborg IF – OB

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano