Kasper Hjulmand om VM-fiasko: Vi mistede os selv

Kasper Hjulmand taler ud flere måneder efter den skuffende VM-slutrunde.



Det danske fodboldlandshold bliver i næste uge udtaget frem mod EM-kvalifikationskampene mod Finland og Kasakhstan, og dermed samles spillerne og trænerteamet for første gang, siden man skuffende måtte forlade VM-slutrunden efter gruppespillet.

Landstræner Kasper Hjulmand er nu begyndt at tale lidt ud om skuffelsen, og hvad der gik galt, og til Mediano-podcasten "Det taktiske værksted" fortæller Hjulmand, hvordan han havde svært ved at kende sit landshold i anden halvleg af sidste gruppekamp mod Australien – et opgør, Danmark skuffende tabte med 0-1.

– Det, jeg er mest bange for, når jeg siger de her ting, er, at det bliver dårlige undskyldninger. Det er ikke tilfældet. Vi lægger os fladt ned og siger, at det var for dårligt, at vi ikke gik videre fra den her pulje. Specielt anden halvleg i kampen mod Australien tabte vi os selv. Det er det vigtigste at tage fat i, det må ikke ske, siger Kasper Hjulmand til Mediano og får spørgsmålet, hvad han mener med ordene "tabe os selv":

– Vi må aldrig gå fra en bane og føle, at vi ikke har vist, hvem vi er. Og en af grundpillerne i vores historie sammen har været, at vi spiller til sidste sekund, og at vi kigger
på hinanden, når det gør ondt, holder sammen og ofrer os endnu mere for hinanden. Vi sætter endnu mere tempo i vores eget spil, og vi er som offensiv pågående og får skabt noget.

– Havde vi scoret et enkelt mål, skulle Australien have scoret uanset hvor sent vi scorede, og det havde gjort det vildt (fordi Australien kun ville gå videre med en sejr, red.) Vi tabte vores positioner, og det har vi (landstrænerteamet, red.) heller ikke set på den måde før. Vi har haft kampe, hvor vi har set det i glimt, men grundlæggende mistede vi os selv for meget.

– Vi kan godt tabe, men vi kan ikke gå fra en bane med en følelse af, at vi ikke efterlod alt på banen. Der er mange årsager til det (at det gik galt ved VM, red.), men jeg kan ikke sige, at der er 10 procent her og to procent der. Der er dog ingen tvivl om, at det helt klart var for dårligt, og det kommer vi også til at slå tilbage fra. Det er der ingen tvivl om.

Foruden den spillemæssige fiasko, famlede DBU og landsholdet også uden for banen, hvor man kom til Qatar med en mission om at føre en kritisk dialog, men endte med ikke at foretage sig noget nævneværdigt, fordi FIFA stak en kæp i hjulet på de danske planer.

Danmark er foruden Finland og Kasakhstan i pulje med Slovenien, Nordirland og San Marino. EM i 2024 spilles i Tyskland. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Ivan Toney klar på choktransfer

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Ringet op af Brøndby-træner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

– Han vinder Ballon d’Or!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Kan koste Brøndby flere millioner

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Brøndby IF – Sønderjyske