Det danske fodboldlandshold bliver i næste uge udtaget frem mod EM-kvalifikationskampene mod Finland og Kasakhstan, og dermed samles spillerne og trænerteamet for første gang, siden man skuffende måtte forlade VM-slutrunden efter gruppespillet.
Landstræner Kasper Hjulmand er nu begyndt at tale lidt ud om skuffelsen, og hvad der gik galt, og til Mediano-podcasten "Det taktiske værksted" fortæller Hjulmand, hvordan han havde svært ved at kende sit landshold i anden halvleg af sidste gruppekamp mod Australien – et opgør, Danmark skuffende tabte med 0-1.
– Det, jeg er mest bange for, når jeg siger de her ting, er, at det bliver dårlige undskyldninger. Det er ikke tilfældet. Vi lægger os fladt ned og siger, at det var for dårligt, at vi ikke gik videre fra den her pulje. Specielt anden halvleg i kampen mod Australien tabte vi os selv. Det er det vigtigste at tage fat i, det må ikke ske, siger Kasper Hjulmand til Mediano og får spørgsmålet, hvad han mener med ordene "tabe os selv":
– Vi må aldrig gå fra en bane og føle, at vi ikke har vist, hvem vi er. Og en af grundpillerne i vores historie sammen har været, at vi spiller til sidste sekund, og at vi kigger
på hinanden, når det gør ondt, holder sammen og ofrer os endnu mere for hinanden. Vi sætter endnu mere tempo i vores eget spil, og vi er som offensiv pågående og får skabt noget.
– Havde vi scoret et enkelt mål, skulle Australien have scoret uanset hvor sent vi scorede, og det havde gjort det vildt (fordi Australien kun ville gå videre med en sejr, red.) Vi tabte vores positioner, og det har vi (landstrænerteamet, red.) heller ikke set på den måde før. Vi har haft kampe, hvor vi har set det i glimt, men grundlæggende mistede vi os selv for meget.
– Vi kan godt tabe, men vi kan ikke gå fra en bane med en følelse af, at vi ikke efterlod alt på banen. Der er mange årsager til det (at det gik galt ved VM, red.), men jeg kan ikke sige, at der er 10 procent her og to procent der. Der er dog ingen tvivl om, at det helt klart var for dårligt, og det kommer vi også til at slå tilbage fra. Det er der ingen tvivl om.
Foruden den spillemæssige fiasko, famlede DBU og landsholdet også uden for banen, hvor man kom til Qatar med en mission om at føre en kritisk dialog, men endte med ikke at foretage sig noget nævneværdigt, fordi FIFA stak en kæp i hjulet på de danske planer.
Danmark er foruden Finland og Kasakhstan i pulje med Slovenien, Nordirland og San Marino. EM i 2024 spilles i Tyskland.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG