Krav før udtagelse: Nadim skal udtale sig om Qatar

Der er snart EM i fodbold for kvinder, og her melder landstræneren klart ud i forhold til Nadia Nadim.



Det er ikke fordi, det bugner med danskere, som har det godt med, at VM skal afholdes i Qatar sidst på året. Det er dog noget, som en af kvindelandsholdets største profiler i form af Nadia Nadim er glad for.

Hun er sågar ambassadør for slutrunden, hvor hun skal være med til at promovere turneringen. Tilbage i februar udtalte hun sig om valget i de bløde sofaer i Go’ Morgen Danmark, men siden har hun ikke ville udtale sig. Det slår landstræner Lars Søndergaad nu fast er et krav, hvis hun vil med dem til EM i juli. Det fortæller han til DR Sporten.

– Og så håber jeg, at hvis hun svarer tilfredsstillende og bliver udtaget, at man lægger det til side og kan acceptere, at vi i vores kreds kan acceptere forskelligheder, og at vi kan have forskellige meninger, lyder det fra Søndergaard.

Han understreger efterfølgende, at det i forhold til kravet også er i alles interesse, at der bliver lagt låg på, men at det er klart, at hun skal ud og give nogle svar.

Overfor DR har Nadims manager Michael Kallbäck meddelt, at hun ikke vil kommentere på sagen.

Nadia Nadim er desuden lige kommet tilbage fra en korsbåndsskade, og det lykkedes for hende at spille 30 minutter for hendes amerikanske klub Racing Louisville. Det er selvsagt en timing, som glæder landstræneren.

Han peger også på, at mens nogle spillere kan have det svært ved slutrunder, så trives Nadim i dem – men at det udover svarene om Qatar også kræver, at hun har et fysisk niveau, hvor hun kan hjælpe dem.

Angriberen har spillet 99 kampe for Danmark med 38 mål til følge.

Ståle Solbakken er den seneste i rækken, som har været ude med kritik af Nadim, som han kalder for et gigantisk selvmål. Læs mere om det her.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Kedelig returkamp i Kosova

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen