Frankrig eller Argentina kan på søndag vinde deres tredje VM-trofæ i historien.
I 1998 og 2018 løftede franskmændene trofæet, mens man skal lidt længere tilbage i historiebøgerne for at finde Argentinas triumfer i 1978 og 1986. Lionel Messi kan vinde et af de eneste trofæer han mangler i sin samling, mens Kylian Mbappé kan kalde sig verdensmester for anden gang.
Når man til finalen ved et VM, så er det svært at finde svagheder, men den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand mener alligevel, at Argentina bør se Danmarks kamp mod Frankrig fra gruppespillet.
– Frankrig har ikke mange svagheder, men måske er det alligevel deres venstreside, som jeg mener, at modstanderen skal angribe. En tredjedel af de chancer, som de får imod sig, kommer fra denne del af banen. Det er uheldigt, at Lucas Hernandez [Frankrigs normale venstre back, red.] fik en grim skade, men det har de affundet sig med gennem VM.
– Danskerne angreb med det samme den side af banen. En af grundende til det er, at du har Mbappé i den side, hvilket hjælper dig med at stå højere opppe på banen. Det skaber pres på den side. Mod England fik Harry Kane og Bukayo Saka dem til at lave en fejl i den side, som gav det første straffespark, siger Rio Ferdinand, der er ekspert under VM for BBC, ifølge Senegal Direct i sin analyse.
Argentina skal dog ikke gøre Danmark hele kunsten efter, da Lionel Scalonis tropper helst skal stå med en sejr fremfor et nederlag, som Danmark rendte ind i mod Frankrig.
I det hele taget blev det til et skuffende dansk VM for Danmark, der med et enkelt point havnede sidst i gruppen bag Tunesien, Australien og Frankrig. Søndag klokken 16.00 findes den 22. vinder af det prestigefyldte VM-trofæ.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
