Joakim Mæhle har været rygtet til Juventus i de seneste dage, men parterne er tilsyneladende ikke helt enige om prisen for den danske landsholdsstjerne.
Således skriver medier som Tutto Atalanta og L’Eco di Bergamo nu, at Atalanta vil have mindst 110 millioner kroner for Joakim Mæhle, der har kontrakt med Bergamo-klubben frem til 2025.
Det er omtrent samme pris, som Atalanta betalte, da de i januar 2020 hentede Joakim Mæhle i Genk. Ifølge L’Eco di Bergamo er det dog mere end Juventus er klar til at betale for en spiller, der ses som en mulig aflastning for 34-årige Juan Cuadrado. En lejeaftale er desuden ikke attraktiv for Atalanta, forlyder det.
Tuttosport har skrevet om Juventus’ interesse for Joakim Mæhle, og ifølge Torino-mediet handler det blandt andet om danskerens evne til at spille på begge kanter.
– Der er hårdt brug for ‘en ny Cuadrado’. Blandt navnene, som man synes godt om, er Mæhle, en dansk spiller fra Atalanta, som spiller for Danmark i Qatar. Knægten er, blandt flere ting, lige god med begge ben, og han ved, hvordan man bryder igennem i både højre og venstre side, skriver Tuttosport således.
Mens Joakim Mæhle i de seneste to år har udviklet til at være en stor profil på landsholdet, så har tilværelsen i klubregi været præget af lidt større udfordringer for Mæhle, der allerede i sommer undersøgte muligheden for at komme væk fra Atalanta.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
