Argentinas landsholdsanfører, Lionel Messi, mener, at Frankrig og Brasilien er favoritter til at vinde VM i Qatar i år.
Ifølge den sydamerikanske fodboldstjerne er der flere store fodboldnationer, der som regel bliver nævnt, når snakken falder på en eventuel VM-vinder.
Brasilien, Tyskland, Frankrig, England og Spanien løber som regel med favoritkåringerne, men heriblandt er der to nationer, som spås særligt gode chancer af Lionel Messi.
– Vi nævner altid de samme store hold. Men hvis jeg nu skal pege på nogen, er Brasilien og Frankrig de to store kandidater til at vinde VM, siger han til mediet Directv.
Begge hold har ifølge Messi en meget klar spillestil, og begge har efterhånden haft deres træner ved roret i en længere årrække.
– De har haft den samme gruppe (af spillere, red.) i lang tid, og det fungerer godt. Frankrig, som ud over sidste EM, hvor de blev slået ud i ottendedelsfinalen, har nogle imponerende spillere, siger Messi.
Anføreren, som spiller for den franske klub PSG, smider ikke sit eget landshold i hatten, på trods af at holdet er ubesejret i 35 kampe og sidste år slog Brasilien i finalen af Copa America.
Argentinas landshold har dog døjet med skader på det sidste, hvor nøglespillere som Paulo Dybala og Angel di Maria har været ramt.
Ifølge landstræner Lionel Scaloni kan det have noget at gøre med de mange kampe, som skal afvikles på klubniveau for at gøre plads til en VM-turnering midt i sæsonen. VM afholdes som regel om sommeren, mens der er pause for de fleste klubturneringer.
– Vi er i et ret vanskeligt stadie. Spillerne spiller mange kampe, siger Scaloni til mediet Afaestudio, men slår dog fast, at "det er en del af at være elitespiller og landsholdsspiller".
– Det bekymrer mig, men der er jo ikke så meget, man kan gøre ved det. Jeg tror på, at man skal lade spillerne gå på banen og spille og ikke tænke på, hvad der sker bagefter – det kan være altafgørende. Lad dem spille helt naturligt.
VM i Qatar går i gang 20. november, hvor turneringen åbnes med et opgør mellem værtslandet og Ecuador. Argentina spiller dets første kamp to dage senere, når det mødes med De Forenede Arabiske Emirater.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED