Forleden kom Nadia Nadims agent, Michael Kallbäck, sin klient til undsætning, efter den danske fodboldspiller fik hård kritik for sin promovering af Qatar. Men en del af hans udtalelser passer simpelthen ikke, siger ekspert til B.T.
Kallbäck sagde blandt andet:
– Nadia rejste til Qatar på grund af et lægebesøg, og hun optrådte på WISE-topmødet, som var en betalt optræden. Den optræden har intet at gøre med hverken Qatar eller det kommende VM. Hvad hun derudover gjorde under sit besøg, har været uden nogen form for betaling eller økonomisk kompensation.
Det stemmer dog ikke, at World Innovation Summit for Education ikke har noget med Qatar at gøre. Tværtimod har topmødet tætte forbindelser til landets regering, emirfamilien og til selve VM-slutrunden.
Bag WISE står Qatar Foundation, som blev stiftet af den tidligere emir Hamad Bin Khalifa Al Thani og hans hustru Moza bint Nasser. Sidstnævnte er stadig bestyrelsesformand. Fem af seks medlemmer af bestyrelsen består af den regerende Al Thani-familie.
Qatar Foundation er også med til at finansiere og udvikle mindst ét af VM-stadionerne, Education City Stadium. Derudover har Qatar Foundation og den komité, der arrangerer VM, et samarbejde, der blandt andet handler om, at QF skal “støtte komitéen, mens den udvikler VM i Qatar 2022’s besøgsoplevelse, som vil promovere landet for et globalt publikum”.
Hassan Al-Thawadi, der er generalsekretør for VM-komitéen, har også tidligere talt i WISE-regi.
Derfor konkluderer Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, at Michael Kallbäcks udtalelse ikke holder vand.
– Det giver mening ud fra en agents synspunkt, hvor man meget gerne vil have vasket den uheldige historie af sig. Og det er en uskøn historie, når man er en del af Qatars propaganda. På den måde giver det mening, men det giver ikke mening i sig selv, fordi det er totalt infiltreret og en del af et meget stort maskineri, som Qatar ruller ud i øjeblikket, siger han til B.T.
Tidligere har DBU undsagt sig at blive forbundet med Nadia Nadims tur til Qatar.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
