Forleden kom Nadia Nadims agent, Michael Kallbäck, sin klient til undsætning, efter den danske fodboldspiller fik hård kritik for sin promovering af Qatar. Men en del af hans udtalelser passer simpelthen ikke, siger ekspert til B.T.
Kallbäck sagde blandt andet:
– Nadia rejste til Qatar på grund af et lægebesøg, og hun optrådte på WISE-topmødet, som var en betalt optræden. Den optræden har intet at gøre med hverken Qatar eller det kommende VM. Hvad hun derudover gjorde under sit besøg, har været uden nogen form for betaling eller økonomisk kompensation.
Det stemmer dog ikke, at World Innovation Summit for Education ikke har noget med Qatar at gøre. Tværtimod har topmødet tætte forbindelser til landets regering, emirfamilien og til selve VM-slutrunden.
Bag WISE står Qatar Foundation, som blev stiftet af den tidligere emir Hamad Bin Khalifa Al Thani og hans hustru Moza bint Nasser. Sidstnævnte er stadig bestyrelsesformand. Fem af seks medlemmer af bestyrelsen består af den regerende Al Thani-familie.
Qatar Foundation er også med til at finansiere og udvikle mindst ét af VM-stadionerne, Education City Stadium. Derudover har Qatar Foundation og den komité, der arrangerer VM, et samarbejde, der blandt andet handler om, at QF skal “støtte komitéen, mens den udvikler VM i Qatar 2022’s besøgsoplevelse, som vil promovere landet for et globalt publikum”.
Hassan Al-Thawadi, der er generalsekretør for VM-komitéen, har også tidligere talt i WISE-regi.
Derfor konkluderer Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, at Michael Kallbäcks udtalelse ikke holder vand.
– Det giver mening ud fra en agents synspunkt, hvor man meget gerne vil have vasket den uheldige historie af sig. Og det er en uskøn historie, når man er en del af Qatars propaganda. På den måde giver det mening, men det giver ikke mening i sig selv, fordi det er totalt infiltreret og en del af et meget stort maskineri, som Qatar ruller ud i øjeblikket, siger han til B.T.
Tidligere har DBU undsagt sig at blive forbundet med Nadia Nadims tur til Qatar.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
TOPNYHED
