Forleden kom Nadia Nadims agent, Michael Kallbäck, sin klient til undsætning, efter den danske fodboldspiller fik hård kritik for sin promovering af Qatar. Men en del af hans udtalelser passer simpelthen ikke, siger ekspert til B.T.
Kallbäck sagde blandt andet:
– Nadia rejste til Qatar på grund af et lægebesøg, og hun optrådte på WISE-topmødet, som var en betalt optræden. Den optræden har intet at gøre med hverken Qatar eller det kommende VM. Hvad hun derudover gjorde under sit besøg, har været uden nogen form for betaling eller økonomisk kompensation.
Det stemmer dog ikke, at World Innovation Summit for Education ikke har noget med Qatar at gøre. Tværtimod har topmødet tætte forbindelser til landets regering, emirfamilien og til selve VM-slutrunden.
Bag WISE står Qatar Foundation, som blev stiftet af den tidligere emir Hamad Bin Khalifa Al Thani og hans hustru Moza bint Nasser. Sidstnævnte er stadig bestyrelsesformand. Fem af seks medlemmer af bestyrelsen består af den regerende Al Thani-familie.
Qatar Foundation er også med til at finansiere og udvikle mindst ét af VM-stadionerne, Education City Stadium. Derudover har Qatar Foundation og den komité, der arrangerer VM, et samarbejde, der blandt andet handler om, at QF skal “støtte komitéen, mens den udvikler VM i Qatar 2022’s besøgsoplevelse, som vil promovere landet for et globalt publikum”.
Hassan Al-Thawadi, der er generalsekretør for VM-komitéen, har også tidligere talt i WISE-regi.
Derfor konkluderer Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, at Michael Kallbäcks udtalelse ikke holder vand.
– Det giver mening ud fra en agents synspunkt, hvor man meget gerne vil have vasket den uheldige historie af sig. Og det er en uskøn historie, når man er en del af Qatars propaganda. På den måde giver det mening, men det giver ikke mening i sig selv, fordi det er totalt infiltreret og en del af et meget stort maskineri, som Qatar ruller ud i øjeblikket, siger han til B.T.
Tidligere har DBU undsagt sig at blive forbundet med Nadia Nadims tur til Qatar.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
