Modsiger Nadim-udtalelse: Det giver ikke mening

Nadia Nadims agent forsvarede forleden sin klient, men en del af forsvaret “giver ikke mening”, lyder det fra ekspert.



Forleden kom Nadia Nadims agent, Michael Kallbäck, sin klient til undsætning, efter den danske fodboldspiller fik hård kritik for sin promovering af Qatar. Men en del af hans udtalelser passer simpelthen ikke, siger ekspert til B.T.

Kallbäck sagde blandt andet: 

– Nadia rejste til Qatar på grund af et lægebesøg, og hun optrådte på WISE-topmødet, som var en betalt optræden. Den optræden har intet at gøre med hverken Qatar eller det kommende VM. Hvad hun derudover gjorde under sit besøg, har været uden nogen form for betaling eller økonomisk kompensation.

Det stemmer dog ikke, at World Innovation Summit for Education ikke har noget med Qatar at gøre. Tværtimod har topmødet tætte forbindelser til landets regering, emirfamilien og til selve VM-slutrunden.

Bag WISE står Qatar Foundation, som blev stiftet af den tidligere emir Hamad Bin Khalifa Al Thani og hans hustru Moza bint Nasser. Sidstnævnte er stadig bestyrelsesformand. Fem af seks medlemmer af bestyrelsen består af den regerende Al Thani-familie.

Qatar Foundation er også med til at finansiere og udvikle mindst ét af VM-stadionerne, Education City Stadium. Derudover har Qatar Foundation og den komité, der arrangerer VM, et samarbejde, der blandt andet handler om, at QF skal “støtte komitéen, mens den udvikler VM i Qatar 2022’s besøgsoplevelse, som vil promovere landet for et globalt publikum”.

Hassan Al-Thawadi, der er generalsekretør for VM-komitéen, har også tidligere talt i WISE-regi.

Derfor konkluderer Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, at Michael Kallbäcks udtalelse ikke holder vand.

– Det giver mening ud fra en agents synspunkt, hvor man meget gerne vil have vasket den uheldige historie af sig. Og det er en uskøn historie, når man er en del af Qatars propaganda. På den måde giver det mening, men det giver ikke mening i sig selv, fordi det er totalt infiltreret og en del af et meget stort maskineri, som Qatar ruller ud i øjeblikket, siger han til B.T.

Tidligere har DBU undsagt sig at blive forbundet med Nadia Nadims tur til Qatar.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘FC København er Danmarks gigant’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Her kan du se de danske hold i Europa

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FC København – Lyngby BK

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski