Simon Kjærs navn var fraværende fra startopstillingen, da Danmark mødte Frankrig, selv om Kasper Hjulmand stillede op med en trebackkæde.
Forklaringen var, at Simon Kjær døjede med en mindre skade, hvilket betød, at han ikke kunne spille fra start, men at han godt kunne skiftes ind mod slutningen af kampen, hvis det var nødvendigt. Han betonede efterfølgende selv, at han er klar til kampen mod Australien på onsdag.
Her mener TV2-ekspert og tidligere professionel fodboldspiller Morten Bruun, at den danske landsholdsanfører skal sættes på bænken. Det skriver han i sin klumme hos TV 2. Han forventer, at Kasper Hjulmand skifter til en 4-3-3-opstilling, hvilket betyder én midtstopper færre, og her trækker Simon Kjær det korteste strå, da han ifølge Bruun ikke er lige så god som Joachim Andersen og Andreas Christensen.
Så er spørgsmålet; Kan Kasper Hjulmand sætte sin landsholdsanfører af? Ja, er svaret ifølge Morten Bruun.
– Kan en landstræner sætte sin anfører af midt under en VM-slutrunde? Selvfølgelig kan han det. Men det kræver da nogen ekstra overvejelser. Det er noget andet at bænke Simon Kjær end Kasper Dolberg, skriver Morten Bruun.
Han uddyber det med, at Morten Olsen gjorde det samme i 2002, da Niclas Jensen blev foretrukket foran anfører Jan Heintze i den tredje gruppekamp, fordi at Niclas Jensen simpelthen bare var bedre. En nødvendig beslutning, lyder det fra TV 2-eksperten.
Selv var Simon Kjær ude efter Frankrig-kampen og sige, at han hader at sidde på bænken. Derfor bliver det spændende at følge med i, om han starter på banen, når Danmark skal bruge en sejr mod Australien for at gå videre til ottendedelsfinalen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
