Morten Bruun: Selvfølgelig kan Hjulmand gøre det

TV 2-eksperten er ikke i tvivl om, at Kasper Hjulmand kan sætte Simon Kjær af.



Simon Kjærs navn var fraværende fra startopstillingen, da Danmark mødte Frankrig, selv om Kasper Hjulmand stillede op med en trebackkæde. 

Forklaringen var, at Simon Kjær døjede med en mindre skade, hvilket betød, at han ikke kunne spille fra start, men at han godt kunne skiftes ind mod slutningen af kampen, hvis det var nødvendigt. Han betonede efterfølgende selv, at han er klar til kampen mod Australien på onsdag. 

Her mener TV2-ekspert og tidligere professionel fodboldspiller Morten Bruun, at den danske landsholdsanfører skal sættes på bænken. Det skriver han i sin klumme hos TV 2. Han forventer, at Kasper Hjulmand skifter til en 4-3-3-opstilling, hvilket betyder én midtstopper færre, og her trækker Simon Kjær det korteste strå, da han ifølge Bruun ikke er lige så god som Joachim Andersen og Andreas Christensen. 

Så er spørgsmålet; Kan Kasper Hjulmand sætte sin landsholdsanfører af? Ja, er svaret ifølge Morten Bruun.

– Kan en landstræner sætte sin anfører af midt under en VM-slutrunde? Selvfølgelig kan han det. Men det kræver da nogen ekstra overvejelser. Det er noget andet at bænke Simon Kjær end Kasper Dolberg, skriver Morten Bruun. 

Han uddyber det med, at Morten Olsen gjorde det samme i 2002, da Niclas Jensen blev foretrukket foran anfører Jan Heintze i den tredje gruppekamp, fordi at Niclas Jensen simpelthen bare var bedre. En nødvendig beslutning, lyder det fra TV 2-eksperten. 

Selv var Simon Kjær ude efter Frankrig-kampen og sige, at han hader at sidde på bænken. Derfor bliver det spændende at følge med i, om han starter på banen, når Danmark skal bruge en sejr mod Australien for at gå videre til ottendedelsfinalen. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

José Mourinho vil have dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

UEFA med vild ændring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK