Simon Kjærs navn var fraværende fra startopstillingen, da Danmark mødte Frankrig, selv om Kasper Hjulmand stillede op med en trebackkæde.
Forklaringen var, at Simon Kjær døjede med en mindre skade, hvilket betød, at han ikke kunne spille fra start, men at han godt kunne skiftes ind mod slutningen af kampen, hvis det var nødvendigt. Han betonede efterfølgende selv, at han er klar til kampen mod Australien på onsdag.
Her mener TV2-ekspert og tidligere professionel fodboldspiller Morten Bruun, at den danske landsholdsanfører skal sættes på bænken. Det skriver han i sin klumme hos TV 2. Han forventer, at Kasper Hjulmand skifter til en 4-3-3-opstilling, hvilket betyder én midtstopper færre, og her trækker Simon Kjær det korteste strå, da han ifølge Bruun ikke er lige så god som Joachim Andersen og Andreas Christensen.
Så er spørgsmålet; Kan Kasper Hjulmand sætte sin landsholdsanfører af? Ja, er svaret ifølge Morten Bruun.
– Kan en landstræner sætte sin anfører af midt under en VM-slutrunde? Selvfølgelig kan han det. Men det kræver da nogen ekstra overvejelser. Det er noget andet at bænke Simon Kjær end Kasper Dolberg, skriver Morten Bruun.
Han uddyber det med, at Morten Olsen gjorde det samme i 2002, da Niclas Jensen blev foretrukket foran anfører Jan Heintze i den tredje gruppekamp, fordi at Niclas Jensen simpelthen bare var bedre. En nødvendig beslutning, lyder det fra TV 2-eksperten.
Selv var Simon Kjær ude efter Frankrig-kampen og sige, at han hader at sidde på bænken. Derfor bliver det spændende at følge med i, om han starter på banen, når Danmark skal bruge en sejr mod Australien for at gå videre til ottendedelsfinalen.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
