Norsk fodboldforbund skal drøfte Qatar-boykot

Ståle Solbakken mener, at DBU-formand Jesper Møller ikke er “tydelig nok” i debatten om fodbold-VM i Qatar.



Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU) Jesper Møller og Møllers sidestykke i Sverige, Karl-Erik Nilsson, skal træde mere i karakter, når det gælder næste års VM i Qatar.

Det siger Ståle Solbakken i forbindelse med debatten i Norge angående verdensmesterskaberne, som flere norske topklubber mener, Norge bør boykotte.

Både Møller og Nilsson er medlem af Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) magtfulde eksekutiv komité, og ifølge Solbakken, som er norsk landstræner, har de ikke kritiseret VM nok.

– Jeg mener, at den skandinaviske og nordiske alliance er for slap. Der burde være meget mere tryk i det samarbejde – ikke mindst fordi Jesper Møller og Karl-Erik Nilsson sidder i UEFA-styret.

– De må jo i meget større grad være tydelige. Begge er vældigt vage i kommunikationen. De snakker et vagt politikersprog, som næsten er provokerende, lyder det fra Solbakken i den norske avis VG ifølge bold.dk.

Kommunikationschef i DBU Jakob Høyer afviser over for VG at kommentere kritikken og den norske VM-debat. Karl-Erik Nilsson påpeger, at Sverige som én af få nationer har været klar i spyttet angående kritik af forholdene i Qatar.

Ståle Solbakken har tidligere sat spørgsmålstegn ved, om en boykot er den rigtige måde at protestere mod værtsnationen og forholdene omkring VM på.

Solbakken er dog klar til at vise sin utilfredshed i forbindelse med Norges kommende kampe. Her vil Solbakken bruge sit mandskab til at sætte fokus på problemerne i Qatar, sagde han torsdag.

20. juni kan det blive afgjort, om Norge boykotter næste års VM i fodbold i Qatar.

Norges Fodboldforbund (NFF) har fredag besluttet, at det den dato vil afholde et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema.

Det skriver det norske nyhedsbureau NTB.

– Vi skal belyse alle sider af spørgsmål om en eventuel boykot og lave en god sagsfremstilling. Det bliver et bredt sammensat udvalg, som vi ikke har valgt endnu, der skal behandle spørgsmålet, lyder det fra NFF-præsident Terje Svendsen.

Mødet 20. juni kommer dog ikke til at afholde parterne i norsk fodbold fra at diskutere VM i Qatar, når de søndag samles til et i forvejen planlagt møde, siger Terje Svendsen til den norske avis VG.

Svendsen kan ikke afvise, at der søndag tages en beslutning, men mener ikke, det vil være “forsvarlig sagsbehandling”.

– Derfor ønsker vi at samle udvalget – med repræsentanter med forskellige holdninger – som skal vurdere det her frem mod et ekstraordinært møde 20. juni, siger han.

Adskillige klubber i Norges bedste fodboldrække har på det seneste opfordret forbundet til at boykotte VM, fordi 6500 migrantarbejde ifølge den britiske avis The Guardian har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM-værtskabet.

NFF-ledelsen har tidligere sagt, at man i forbundets top er imod en boykot.

/ritzau/





Revser Brøndby-profil: Det er uklædeligt




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Skuffelse for Eriksen i debut

Endelig – første gang i fem måneder

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘Det var aldrig sket i Champions League’

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Mareridtskamp af FC København-stjerne

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Stikker til FC København-ledelsen 

Rodrigo Huescas vækker opsigt i Champions League

– Det var outstanding, FCK!

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Lyngby stryger til tops efter trænerskifte

David Nielsen: – Det er et helvede

Skidt, Holger Rune!

Niels Frederiksen jubler: Han er et klubikon!



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk tennis-ydmygelse

Nedtur: Dolberg skadet i comeback

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Premier League-fyring på vej? 

Lover FCK-modstander nye biler ved sejr

Viborg-spillers familie kom grædende ned på banen

Kæmpe magtdemonstration

Hvem ellers? Alle pengene værd

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

VAR-drama og straffespark: AGF på førstepladsen

EM-guld: Kæmpe dansk magtdemonstration

Farligt vejr truer – brag udsat

Bizar sag i Norge: Jeg var bare på joggingtur

VM-form: Mattias Skjelmose med fint resultat

Neestrup skifter tre mand

VIDEO: Målene vælter ind i Vejle

VIDEO: Isoleret i bunden? Her kommer Vejle bagud

LIVE: AGF slår Brøndby

Krise i danskerklub – panikstemning på stadion

– Vi skal bare mose dem!

Her er Brøndbys trup til braget mod AGF