Den britiske avis The Guardian bringer tirsdag et overraskende højt tal. Den har opgjort, hvor mange arbejdere der er døde i Qatar, siden FIFA tildelte det lille Golf-land VM-slutrunden for over 10 år siden.
Tallet viser, at blandt gæstearbejdere fra bare fem forskellige lande er 6.750 døde. Det svarer ifølge The Guardian til 12 nye dødsfald hver uge.
Med i beregningen er “kun” arbejdere fra Indien, Bangladesh, Nepal, Sri Lanka og Pakistan. Det reelle tal er dermed endnu højere, da lande som Filippinerne og Kenya, som sender mange gæstearbejdere til Qatar, ikke er talt med.
Tallet omfatter alle døde fra de respektive lande og altså ikke kun dem, der arbejder med at bygge eksempelvis VM-stadioner. Det ligger dog samtidig fast, at Qatar bygger masser af veje, hoteller, offentlig transport og sågar en ny by for at gøre klar til VM. Derfor hænger slutrunden uløseligt sammen med de tusindvis af døde.
– En meget stor andel af de migrantarbejdere, som er døde siden 2011, var kun i landet, fordi Qatar vandt retten til at afholde VM, konkluderer Nicholas McGeehan, som står i spidsen for NGO’en FairSquare Projects, der beskæftiger sig med arbejderrettigheder i Golfen, til The Guardian.
Qatars regering anfægter ikke tallet, men hævder, at det er proportionalt med antallet af gæstearbejdere i landet.
De 6.750 døde er langt over det tal, der typisk er blevet anvendt. Det var på 4.000 døde frem mod slutrunden. Derfor kommer dagens tal, som den britiske avis har fra de enkelte landes regeringer, som en ubehagelig overraskelse.
Tipsbladet satte i efteråret fokus på netop arbejdernes slavelignende og livsfarlige forhold. Læs om en af dem, der frygter for sit liv, her.

Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Tour de France-hold lukker og slukker

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Vil sprænge banken for Harry Kane

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Brøndby-darling chokerer

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Stor mystik omkring Emil Højlund

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

– Han er en toptræner

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

– Det skal I ikke sige til FCK!

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’
