Dags dato er på flere måde en vigtig en af slagsen for Qatar. Den 21. november 2021 afholder landet Formel 1-grandprix, og om præcis et år venter åbningskampen ved fodbold-VM.
Derfor er en række tidligere fodboldspillere, herunder Peter Schmeichel, i Qatar i disse dage. Her skal de blandt andet se motorløb og være med til at reklamere for slutrunden næste år.
Som en del af festlighederne deltog Peter Schmeichel tidligere i en straffesparkskonkurrence. Blandt sparkerne var Formel 1-køreren Carlos Sainz, der scorede stensikkert, som man kan se i videoen her:
Is it Bernabeu? No, it’s Losail Circuit 😎
— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) November 21, 2021
With a year to go to the start of @FIFAWorldCup in Qatar, a special penalty shoot-out between @CarlosSainz55 and @Pschmeichel1 🇶🇦🏆#essereFerrari 🔴 #QatarGP pic.twitter.com/OP7TqvcwaK
Det er dog ikke kun forbundet med sjov og ballade, at Schmeichel, en række andre tidligere topspillere og FIFA-præsident er i Qatar. De kommer nemlig til at indgå i det lokale diktaturs propaganda med VM-slutrunden i centrum.
Sådan siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.
– Weekendens Formel 1-løb i Qatar har vist, hvor dygtige Qatar er i deres evne til at bruge sporten i deres propaganda. Det ene minut forsøger Peter Schmeichel at redde straffespark fra Carlos Sainz i et straffesparkshow i anledning af, at der et år til at VM i Qatar begynder. Så ser vi fodboldstjerner som Cafu, John Terry, Andrea Pirlo og Samuel Eto’o på plads til Qatars første Formel 1-løb.
– Kronen på værket er selvfølgelig David Beckham, Qatars nyudnævnt ambassadør for VM, der det ene øjeblik fanger alverdens fotografers blitzlys, mens han fotograferes med alle Formel 1-stjernerne, for bagefter at stille op til den ene selfie efter den anden med den qatarske elite.
– Endeligt har han sikkert også fået muligheden for at snakke med FIFA’s præsident Gianni Infantino, som også var tilstede, om “The best world cup ever” næste år i Qatar, som alverdens fodboldkoryfæerne nu glædeligt stiller sig til rådighed for at promovere – og det sker jo fuldstændig ukritisk i forhold til de massive menneskerettighedsproblemer, som omgiver slutrunden, for ikke at tale om den tunge korruptionssky, som forsat hænger over Qatar.
Foruden de nævnte Yaya Touré, Nigel De Jong, Tim Cahill, Patrick Kluivert og Juan Pablo Angel blandt de tidligere spillere, der deltager

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

– Jeg kan ikke lide Højlund

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Brøndby IF – FC København

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

FC Midtjylland henter spændende back

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Legende: Han er en top, top manager!

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Han fyrede Hjulmand: Nu kommer han med sin spådom

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Jess Thorup har givet besked

– Eriksen var 100 procent klar på denne klub

Superliga-scoop: ‘Jeg smider en bombe’

Bodø/Glimt godkender investering på 800 mio.

Svarer journalist igen: ‘Hør her!’

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Spottet i lufthavn – FCK’er landet før skifte

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Afsløring: Kæmpe Lyon-bud på Noah Nartey

UEFA straffer Mainz – det kan blive værre

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

FCK’s German Onugkha-salg vækker stor opsigt

Ny Brøndby-juvel? ‘Han er virkelig hurtig’

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

– De har Superligaens bedste trup

Står frem i selvbiografi: Jeg var et elendigt køb

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Mads Pedersen bliver nummer to

Udelukket på ubestemt tid

Her er FC Københavns trup til derby

Chelsea køber Brøndby-bøddel

Shoppede i FCK – transfervindue til topkarakter

Kræver tålmodighed omkring rekordtransfer

– Jeg elsker fodbold, men afskyr vold

Voldsomme tiltag: Her er den nye hooligan-pakke
