Dags dato er på flere måde en vigtig en af slagsen for Qatar. Den 21. november 2021 afholder landet Formel 1-grandprix, og om præcis et år venter åbningskampen ved fodbold-VM.
Derfor er en række tidligere fodboldspillere, herunder Peter Schmeichel, i Qatar i disse dage. Her skal de blandt andet se motorløb og være med til at reklamere for slutrunden næste år.
Som en del af festlighederne deltog Peter Schmeichel tidligere i en straffesparkskonkurrence. Blandt sparkerne var Formel 1-køreren Carlos Sainz, der scorede stensikkert, som man kan se i videoen her:
Is it Bernabeu? No, it’s Losail Circuit 😎
— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) November 21, 2021
With a year to go to the start of @FIFAWorldCup in Qatar, a special penalty shoot-out between @CarlosSainz55 and @Pschmeichel1 🇶🇦🏆#essereFerrari 🔴 #QatarGP pic.twitter.com/OP7TqvcwaK
Det er dog ikke kun forbundet med sjov og ballade, at Schmeichel, en række andre tidligere topspillere og FIFA-præsident er i Qatar. De kommer nemlig til at indgå i det lokale diktaturs propaganda med VM-slutrunden i centrum.
Sådan siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.
– Weekendens Formel 1-løb i Qatar har vist, hvor dygtige Qatar er i deres evne til at bruge sporten i deres propaganda. Det ene minut forsøger Peter Schmeichel at redde straffespark fra Carlos Sainz i et straffesparkshow i anledning af, at der et år til at VM i Qatar begynder. Så ser vi fodboldstjerner som Cafu, John Terry, Andrea Pirlo og Samuel Eto’o på plads til Qatars første Formel 1-løb.
– Kronen på værket er selvfølgelig David Beckham, Qatars nyudnævnt ambassadør for VM, der det ene øjeblik fanger alverdens fotografers blitzlys, mens han fotograferes med alle Formel 1-stjernerne, for bagefter at stille op til den ene selfie efter den anden med den qatarske elite.
– Endeligt har han sikkert også fået muligheden for at snakke med FIFA’s præsident Gianni Infantino, som også var tilstede, om “The best world cup ever” næste år i Qatar, som alverdens fodboldkoryfæerne nu glædeligt stiller sig til rådighed for at promovere – og det sker jo fuldstændig ukritisk i forhold til de massive menneskerettighedsproblemer, som omgiver slutrunden, for ikke at tale om den tunge korruptionssky, som forsat hænger over Qatar.
Foruden de nævnte Yaya Touré, Nigel De Jong, Tim Cahill, Patrick Kluivert og Juan Pablo Angel blandt de tidligere spillere, der deltager
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Afviser kæmpebud
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
INTERVIEW