På slap line i Qatar: Stjerne scorer på Schmeichel

Peter Schmeichel er sammen med en række andre tidligere fodboldspillere i Qatar for at se Formel 1 og promovere VM-slutrunden.



Dags dato er på flere måde en vigtig en af slagsen for Qatar. Den 21. november 2021 afholder landet Formel 1-grandprix, og om præcis et år venter åbningskampen ved fodbold-VM.

Derfor er en række tidligere fodboldspillere, herunder Peter Schmeichel, i Qatar i disse dage. Her skal de blandt andet se motorløb og være med til at reklamere for slutrunden næste år.

Som en del af festlighederne deltog Peter Schmeichel tidligere i en straffesparkskonkurrence. Blandt sparkerne var Formel 1-køreren Carlos Sainz, der scorede stensikkert, som man kan se i videoen her:

Det er dog ikke kun forbundet med sjov og ballade, at Schmeichel, en række andre tidligere topspillere og FIFA-præsident er i Qatar. De kommer nemlig til at indgå i det lokale diktaturs propaganda med VM-slutrunden i centrum.

Sådan siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.

– Weekendens Formel 1-løb i Qatar har vist, hvor dygtige Qatar er i deres evne til at bruge sporten i deres propaganda. Det ene minut forsøger Peter Schmeichel at redde straffespark fra Carlos Sainz i et straffesparkshow i anledning af, at der et år til at VM i Qatar begynder. Så ser vi fodboldstjerner som Cafu, John Terry, Andrea Pirlo og Samuel Eto’o på plads til Qatars første Formel 1-løb.

– Kronen på værket er selvfølgelig David Beckham, Qatars nyudnævnt ambassadør for VM, der det ene øjeblik fanger alverdens fotografers blitzlys, mens han fotograferes med alle Formel 1-stjernerne, for bagefter at stille op til den ene selfie efter den anden med den qatarske elite.

– Endeligt har han sikkert også fået muligheden for at snakke med FIFA’s præsident Gianni Infantino, som også var tilstede, om “The best world cup ever” næste år i Qatar, som alverdens fodboldkoryfæerne nu glædeligt stiller sig til rådighed for at promovere – og det sker jo fuldstændig ukritisk i forhold til de massive menneskerettighedsproblemer, som omgiver slutrunden, for ikke at tale om den tunge korruptionssky, som forsat hænger over Qatar.

Foruden de nævnte Yaya Touré, Nigel De Jong, Tim Cahill, Patrick Kluivert og Juan Pablo Angel blandt de tidligere spillere, der deltager





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil