Dags dato er på flere måde en vigtig en af slagsen for Qatar. Den 21. november 2021 afholder landet Formel 1-grandprix, og om præcis et år venter åbningskampen ved fodbold-VM.
Derfor er en række tidligere fodboldspillere, herunder Peter Schmeichel, i Qatar i disse dage. Her skal de blandt andet se motorløb og være med til at reklamere for slutrunden næste år.
Som en del af festlighederne deltog Peter Schmeichel tidligere i en straffesparkskonkurrence. Blandt sparkerne var Formel 1-køreren Carlos Sainz, der scorede stensikkert, som man kan se i videoen her:
Is it Bernabeu? No, it’s Losail Circuit 😎
— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) November 21, 2021
With a year to go to the start of @FIFAWorldCup in Qatar, a special penalty shoot-out between @CarlosSainz55 and @Pschmeichel1 🇶🇦🏆#essereFerrari 🔴 #QatarGP pic.twitter.com/OP7TqvcwaK
Det er dog ikke kun forbundet med sjov og ballade, at Schmeichel, en række andre tidligere topspillere og FIFA-præsident er i Qatar. De kommer nemlig til at indgå i det lokale diktaturs propaganda med VM-slutrunden i centrum.
Sådan siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.
– Weekendens Formel 1-løb i Qatar har vist, hvor dygtige Qatar er i deres evne til at bruge sporten i deres propaganda. Det ene minut forsøger Peter Schmeichel at redde straffespark fra Carlos Sainz i et straffesparkshow i anledning af, at der et år til at VM i Qatar begynder. Så ser vi fodboldstjerner som Cafu, John Terry, Andrea Pirlo og Samuel Eto’o på plads til Qatars første Formel 1-løb.
– Kronen på værket er selvfølgelig David Beckham, Qatars nyudnævnt ambassadør for VM, der det ene øjeblik fanger alverdens fotografers blitzlys, mens han fotograferes med alle Formel 1-stjernerne, for bagefter at stille op til den ene selfie efter den anden med den qatarske elite.
– Endeligt har han sikkert også fået muligheden for at snakke med FIFA’s præsident Gianni Infantino, som også var tilstede, om “The best world cup ever” næste år i Qatar, som alverdens fodboldkoryfæerne nu glædeligt stiller sig til rådighed for at promovere – og det sker jo fuldstændig ukritisk i forhold til de massive menneskerettighedsproblemer, som omgiver slutrunden, for ikke at tale om den tunge korruptionssky, som forsat hænger over Qatar.
Foruden de nævnte Yaya Touré, Nigel De Jong, Tim Cahill, Patrick Kluivert og Juan Pablo Angel blandt de tidligere spillere, der deltager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
Steve Cooper varsler store ændringer
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
