Dags dato er på flere måde en vigtig en af slagsen for Qatar. Den 21. november 2021 afholder landet Formel 1-grandprix, og om præcis et år venter åbningskampen ved fodbold-VM.
Derfor er en række tidligere fodboldspillere, herunder Peter Schmeichel, i Qatar i disse dage. Her skal de blandt andet se motorløb og være med til at reklamere for slutrunden næste år.
Som en del af festlighederne deltog Peter Schmeichel tidligere i en straffesparkskonkurrence. Blandt sparkerne var Formel 1-køreren Carlos Sainz, der scorede stensikkert, som man kan se i videoen her:
Is it Bernabeu? No, it’s Losail Circuit 😎
— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) November 21, 2021
With a year to go to the start of @FIFAWorldCup in Qatar, a special penalty shoot-out between @CarlosSainz55 and @Pschmeichel1 🇶🇦🏆#essereFerrari 🔴 #QatarGP pic.twitter.com/OP7TqvcwaK
Det er dog ikke kun forbundet med sjov og ballade, at Schmeichel, en række andre tidligere topspillere og FIFA-præsident er i Qatar. De kommer nemlig til at indgå i det lokale diktaturs propaganda med VM-slutrunden i centrum.
Sådan siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.
– Weekendens Formel 1-løb i Qatar har vist, hvor dygtige Qatar er i deres evne til at bruge sporten i deres propaganda. Det ene minut forsøger Peter Schmeichel at redde straffespark fra Carlos Sainz i et straffesparkshow i anledning af, at der et år til at VM i Qatar begynder. Så ser vi fodboldstjerner som Cafu, John Terry, Andrea Pirlo og Samuel Eto’o på plads til Qatars første Formel 1-løb.
– Kronen på værket er selvfølgelig David Beckham, Qatars nyudnævnt ambassadør for VM, der det ene øjeblik fanger alverdens fotografers blitzlys, mens han fotograferes med alle Formel 1-stjernerne, for bagefter at stille op til den ene selfie efter den anden med den qatarske elite.
– Endeligt har han sikkert også fået muligheden for at snakke med FIFA’s præsident Gianni Infantino, som også var tilstede, om “The best world cup ever” næste år i Qatar, som alverdens fodboldkoryfæerne nu glædeligt stiller sig til rådighed for at promovere – og det sker jo fuldstændig ukritisk i forhold til de massive menneskerettighedsproblemer, som omgiver slutrunden, for ikke at tale om den tunge korruptionssky, som forsat hænger over Qatar.
Foruden de nævnte Yaya Touré, Nigel De Jong, Tim Cahill, Patrick Kluivert og Juan Pablo Angel blandt de tidligere spillere, der deltager
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Joakim Mæhle åbner op
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Kæk Wass: Han filmede!
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Undskylder efter italiensk fiasko
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER