Pas på ham, Danmark: Møder midtstopper-målmaskine

VM's vel nok farligste midstopper tørner ud for Australien og kan blive en mundfuld for Danmark på onsdag.



Tipsbladet i Qatar

Seks mål i 11 landskampe er godt for en angriber, fremragende for en midbanespiller og uhørt for en central forsvarsspiller.

Ikke desto mindre er det, hvad Australiens Harry Souttar kan fremvise. Han er midtstopper og en klassisk én af slagsen – høj som en silo og bred som et køleskab. Og så har han rødder i Skotland – landet, hvor en syngende tackling høster samme applaus som en rabona-finte gør på Copacabana. 

Men score mål kan han altså også. 

Mod Danmark spiller Souttar fra Stoke City sin 12. landskamp for Australien og kan score sit mål nummer syv, så Hjulmand og co. skal holde godt øje med midtstopperen på dødbolde.

Da Tipsbladet spørger Harry Souttar til de mange scoringer, begynder han straks at grine.

– Men det hører med til historien, at jeg scorede en del mål i den tidlige del af VM-kvalifikationen, og jeg fornærmer nok ikke nogen ved at sige, at modstanden var begrænset, fastslår midtstopperen, der blandet andet har scoret tre mål mod Kinesisk Taipei og to mål mod Nepal.

Nu skal han forsøge at pande bolden forbi Kasper Schmeichel, når Danmark byder op til dans onsdag eftermiddag. Her kan Socceroos tage et kænguruhop ind i ottendedelsfinalen ved blot at få uafgjort.

– Man skal jo bare tage et kig på navnene på det danske landshold for at konstatere, at det er et rigtig godt hold. De seneste to-tre år har været fantastiske for Danmark, og jeg må sige, at jeg synes, de er gode. 

– Derfor bliver det en enorm svær opgave for os, men vi har masser af selvtillid efter de første to kampe. Det er et stort opgør mod Danmark, og det er sådan en kamp, alle fodboldspillere drømmer om at være en del af. Vi glæder os, lyder det fra 24-årige Harry Souttar. 

Opgøret mellem Danmark og Australien fløjtes i gang onsdag klokken 16.00.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub