PC hylder Danmark-modstander: Det er undervurderet

FC Københavns sportschef har et blødt punkt for australsk fodbold.



Gennem 2010'erne og frem til i dag er man begyndt at se endnu flere australiere i dansk topfodbold, og én mand har særligt været central i denne udvikling; FC Københavns nuværende sportschef Peter 'PC' Christiansen. 

I 2011 da han var head scout i Randers, tog han til Australien for første gang, og det var en tur som åbnede hans øjne, og som siden har dannet grobund for, at han har hentet australske spillere i samtlige af de klubber, han har været sportschef i. 

– Jeg synes, at talentmassen i Australien som helhed er undervurderet, når os europæere kigger den vej. Jeg synes, der er en masse talent dernede, fortæller 'PC' i et interview med The Guardian

Tilbage i 2011 fik Peter Christiansen adgang til markedet i Australien, som han kalder for et nichemarked, hvilket ifølge ham gav ham en fordel over for de større klubber. Hans første australske handel kom dog først i 2015, da han hentede Mustafa Amini til Randers. 

– Det kickstartede det hele. Jeg har ikke haft en eneste dårlig oplevelse i forhold til spillere eller medarbejdere fra Australien, siger 'PC', som beskriver australiernes kerneværdier som hårdtarbejdende, intelligente og professionelle spillere. 

Det er dog afgørende for australsk fodbolds fremtid, at de kan levere på den største scene, og såfremt de får point mod Danmark på onsdag og går videre til knockoutkampene ved VM, så vil dette kunne gøre en enorm forskel. 

– Jeg tror, at det australske landshold har et stort ansvar for at gøre det godt, for det er også unge talenters fremtid, som er på spil. Hvis Socceroos gør det godt til VM, så vil australsk fodbold få mere anerkendelse i Europa, lyder det fra FCK-chefen, som stadig den dag i dag har et øje på det australske marked. 

Det kom særligt til udtryk, da FC København i sommer hentede Mathew Ryan, der er landsholdsanfører. Derudover har man også tilknyttet Andrew Clark som fysisk træner, og han kom til fra en stilling på Australiens landshold. 





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mohamed Daramy vender tilbage

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mareridt for FC Augsburg

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Meldes på vej mod nyt skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Arsenal ansætter dansk toptræner

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Frendrup scorer for første gang i et år

Peter Schmeichel taget på sengen

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afviser millionbud fra Brøndby

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FC København-boss i smuttur

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter