PC hylder Danmark-modstander: Det er undervurderet

FC Københavns sportschef har et blødt punkt for australsk fodbold.



Gennem 2010'erne og frem til i dag er man begyndt at se endnu flere australiere i dansk topfodbold, og én mand har særligt været central i denne udvikling; FC Københavns nuværende sportschef Peter 'PC' Christiansen. 

I 2011 da han var head scout i Randers, tog han til Australien for første gang, og det var en tur som åbnede hans øjne, og som siden har dannet grobund for, at han har hentet australske spillere i samtlige af de klubber, han har været sportschef i. 

– Jeg synes, at talentmassen i Australien som helhed er undervurderet, når os europæere kigger den vej. Jeg synes, der er en masse talent dernede, fortæller 'PC' i et interview med The Guardian

Tilbage i 2011 fik Peter Christiansen adgang til markedet i Australien, som han kalder for et nichemarked, hvilket ifølge ham gav ham en fordel over for de større klubber. Hans første australske handel kom dog først i 2015, da han hentede Mustafa Amini til Randers. 

– Det kickstartede det hele. Jeg har ikke haft en eneste dårlig oplevelse i forhold til spillere eller medarbejdere fra Australien, siger 'PC', som beskriver australiernes kerneværdier som hårdtarbejdende, intelligente og professionelle spillere. 

Det er dog afgørende for australsk fodbolds fremtid, at de kan levere på den største scene, og såfremt de får point mod Danmark på onsdag og går videre til knockoutkampene ved VM, så vil dette kunne gøre en enorm forskel. 

– Jeg tror, at det australske landshold har et stort ansvar for at gøre det godt, for det er også unge talenters fremtid, som er på spil. Hvis Socceroos gør det godt til VM, så vil australsk fodbold få mere anerkendelse i Europa, lyder det fra FCK-chefen, som stadig den dag i dag har et øje på det australske marked. 

Det kom særligt til udtryk, da FC København i sommer hentede Mathew Ryan, der er landsholdsanfører. Derudover har man også tilknyttet Andrew Clark som fysisk træner, og han kom til fra en stilling på Australiens landshold. 



Overraskende bejler til Mads Døhr Thychosen

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Brøndby sparer millioner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Legende om Højlund: Her er problemet

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

– En undskyldning for tabere

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet