Gennem 2010'erne og frem til i dag er man begyndt at se endnu flere australiere i dansk topfodbold, og én mand har særligt været central i denne udvikling; FC Københavns nuværende sportschef Peter 'PC' Christiansen.
I 2011 da han var head scout i Randers, tog han til Australien for første gang, og det var en tur som åbnede hans øjne, og som siden har dannet grobund for, at han har hentet australske spillere i samtlige af de klubber, han har været sportschef i.
– Jeg synes, at talentmassen i Australien som helhed er undervurderet, når os europæere kigger den vej. Jeg synes, der er en masse talent dernede, fortæller 'PC' i et interview med The Guardian.
Tilbage i 2011 fik Peter Christiansen adgang til markedet i Australien, som han kalder for et nichemarked, hvilket ifølge ham gav ham en fordel over for de større klubber. Hans første australske handel kom dog først i 2015, da han hentede Mustafa Amini til Randers.
– Det kickstartede det hele. Jeg har ikke haft en eneste dårlig oplevelse i forhold til spillere eller medarbejdere fra Australien, siger 'PC', som beskriver australiernes kerneværdier som hårdtarbejdende, intelligente og professionelle spillere.
Det er dog afgørende for australsk fodbolds fremtid, at de kan levere på den største scene, og såfremt de får point mod Danmark på onsdag og går videre til knockoutkampene ved VM, så vil dette kunne gøre en enorm forskel.
– Jeg tror, at det australske landshold har et stort ansvar for at gøre det godt, for det er også unge talenters fremtid, som er på spil. Hvis Socceroos gør det godt til VM, så vil australsk fodbold få mere anerkendelse i Europa, lyder det fra FCK-chefen, som stadig den dag i dag har et øje på det australske marked.
Det kom særligt til udtryk, da FC København i sommer hentede Mathew Ryan, der er landsholdsanfører. Derudover har man også tilknyttet Andrew Clark som fysisk træner, og han kom til fra en stilling på Australiens landshold.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Bekymring om Lionel Messi før VM
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL