Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt

Peter Schmeichel støtter FIFA’s kontroversielle plan for VM.



Peter Schmeichel var torsdag til en FIFA-konference i Qatar, hvor den tidligere danske landsholdskeeper var en af 80 fodboldlegender, der var inviteret til at vende fodboldforbundets plan om en ændring af VM-strukturen.

FIFA undersøger nemlig muligheden for at afholde VM hvert andet år frem for hvert fjerde år – og den plan er Peter Schmeichel fortaler for. Det sagde den nu 57-årige legende på et virtuelt pressemøde fra FIFA-konferencen.

– Jeg kommer fra et lille land med fem millioner mennesker. Vi har ingen garanti – i en svær miljø i Europa – om at kvalificere os til VM, sagde Peter Schmeichel og fortsatte:

– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé.

– Kalenderen er “outdated”
Samtidig vil FIFA’s plan ændre fodboldkalenderen, således at der er færre landskampsperioder.

I øjeblikket er der nu fire landskampsperioder i løbet af året, men hvis FIFA’s plan effektueres, skal det kun være en eller to. Samtidig vil spillerne få en obligatorisk pause på hele 25 dage efter hver slutrunde ifølge planen.

Det er godt nyt, mener Peter Schmeichel.

– Kalenderen er også lidt “outdated”. Jeg har personligt oplevet, hvor jeg kom tilbage fra VM og skulle spille to af de vigtigste kampe i en sæson for at kvalificere os til Champions League. Og jeg havde ingen pause. Noget af det vigtigste i dette forslag er den obligatoriske 25 dages pause, som forhåbentlig skal skrives ind i reglerne. At man som fodboldspiller får det. Det er et problem, at hvis man er succesfuld, spiller man i de sene kampe i Champions League og skal også til VM, EM, AFCON eller noget andet, og så spiller man enormt mange kampe. Hvis man ikke får pause, brænder man ud på et tidspunkt, sagde han.

UEFA er imidlertid ikke fortalere. De truer med at boykotte VM, hvis planen bliver til virkelighed – læs mere her



Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København