Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt

Peter Schmeichel støtter FIFA’s kontroversielle plan for VM.



Peter Schmeichel var torsdag til en FIFA-konference i Qatar, hvor den tidligere danske landsholdskeeper var en af 80 fodboldlegender, der var inviteret til at vende fodboldforbundets plan om en ændring af VM-strukturen.

FIFA undersøger nemlig muligheden for at afholde VM hvert andet år frem for hvert fjerde år – og den plan er Peter Schmeichel fortaler for. Det sagde den nu 57-årige legende på et virtuelt pressemøde fra FIFA-konferencen.

– Jeg kommer fra et lille land med fem millioner mennesker. Vi har ingen garanti – i en svær miljø i Europa – om at kvalificere os til VM, sagde Peter Schmeichel og fortsatte:

– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé.

– Kalenderen er “outdated”
Samtidig vil FIFA’s plan ændre fodboldkalenderen, således at der er færre landskampsperioder.

I øjeblikket er der nu fire landskampsperioder i løbet af året, men hvis FIFA’s plan effektueres, skal det kun være en eller to. Samtidig vil spillerne få en obligatorisk pause på hele 25 dage efter hver slutrunde ifølge planen.

Det er godt nyt, mener Peter Schmeichel.

– Kalenderen er også lidt “outdated”. Jeg har personligt oplevet, hvor jeg kom tilbage fra VM og skulle spille to af de vigtigste kampe i en sæson for at kvalificere os til Champions League. Og jeg havde ingen pause. Noget af det vigtigste i dette forslag er den obligatoriske 25 dages pause, som forhåbentlig skal skrives ind i reglerne. At man som fodboldspiller får det. Det er et problem, at hvis man er succesfuld, spiller man i de sene kampe i Champions League og skal også til VM, EM, AFCON eller noget andet, og så spiller man enormt mange kampe. Hvis man ikke får pause, brænder man ud på et tidspunkt, sagde han.

UEFA er imidlertid ikke fortalere. De truer med at boykotte VM, hvis planen bliver til virkelighed – læs mere her





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Norges kronprins rejser til USA