Peter Schmeichel var torsdag til en FIFA-konference i Qatar, hvor den tidligere danske landsholdskeeper var en af 80 fodboldlegender, der var inviteret til at vende fodboldforbundets plan om en ændring af VM-strukturen.
FIFA undersøger nemlig muligheden for at afholde VM hvert andet år frem for hvert fjerde år – og den plan er Peter Schmeichel fortaler for. Det sagde den nu 57-årige legende på et virtuelt pressemøde fra FIFA-konferencen.
– Jeg kommer fra et lille land med fem millioner mennesker. Vi har ingen garanti – i en svær miljø i Europa – om at kvalificere os til VM, sagde Peter Schmeichel og fortsatte:
– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé.
– Kalenderen er “outdated”
Samtidig vil FIFA’s plan ændre fodboldkalenderen, således at der er færre landskampsperioder.
I øjeblikket er der nu fire landskampsperioder i løbet af året, men hvis FIFA’s plan effektueres, skal det kun være en eller to. Samtidig vil spillerne få en obligatorisk pause på hele 25 dage efter hver slutrunde ifølge planen.
Det er godt nyt, mener Peter Schmeichel.
– Kalenderen er også lidt “outdated”. Jeg har personligt oplevet, hvor jeg kom tilbage fra VM og skulle spille to af de vigtigste kampe i en sæson for at kvalificere os til Champions League. Og jeg havde ingen pause. Noget af det vigtigste i dette forslag er den obligatoriske 25 dages pause, som forhåbentlig skal skrives ind i reglerne. At man som fodboldspiller får det. Det er et problem, at hvis man er succesfuld, spiller man i de sene kampe i Champions League og skal også til VM, EM, AFCON eller noget andet, og så spiller man enormt mange kampe. Hvis man ikke får pause, brænder man ud på et tidspunkt, sagde han.
UEFA er imidlertid ikke fortalere. De truer med at boykotte VM, hvis planen bliver til virkelighed – læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Ny Neymar nedtur
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
