Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt

Peter Schmeichel støtter FIFA’s kontroversielle plan for VM.



Peter Schmeichel var torsdag til en FIFA-konference i Qatar, hvor den tidligere danske landsholdskeeper var en af 80 fodboldlegender, der var inviteret til at vende fodboldforbundets plan om en ændring af VM-strukturen.

FIFA undersøger nemlig muligheden for at afholde VM hvert andet år frem for hvert fjerde år – og den plan er Peter Schmeichel fortaler for. Det sagde den nu 57-årige legende på et virtuelt pressemøde fra FIFA-konferencen.

– Jeg kommer fra et lille land med fem millioner mennesker. Vi har ingen garanti – i en svær miljø i Europa – om at kvalificere os til VM, sagde Peter Schmeichel og fortsatte:

– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé.

– Kalenderen er “outdated”
Samtidig vil FIFA’s plan ændre fodboldkalenderen, således at der er færre landskampsperioder.

I øjeblikket er der nu fire landskampsperioder i løbet af året, men hvis FIFA’s plan effektueres, skal det kun være en eller to. Samtidig vil spillerne få en obligatorisk pause på hele 25 dage efter hver slutrunde ifølge planen.

Det er godt nyt, mener Peter Schmeichel.

– Kalenderen er også lidt “outdated”. Jeg har personligt oplevet, hvor jeg kom tilbage fra VM og skulle spille to af de vigtigste kampe i en sæson for at kvalificere os til Champions League. Og jeg havde ingen pause. Noget af det vigtigste i dette forslag er den obligatoriske 25 dages pause, som forhåbentlig skal skrives ind i reglerne. At man som fodboldspiller får det. Det er et problem, at hvis man er succesfuld, spiller man i de sene kampe i Champions League og skal også til VM, EM, AFCON eller noget andet, og så spiller man enormt mange kampe. Hvis man ikke får pause, brænder man ud på et tidspunkt, sagde han.

UEFA er imidlertid ikke fortalere. De truer med at boykotte VM, hvis planen bliver til virkelighed – læs mere her





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Superliga-klub tæt på FCK’er