Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt

Peter Schmeichel støtter FIFA’s kontroversielle plan for VM.



Peter Schmeichel var torsdag til en FIFA-konference i Qatar, hvor den tidligere danske landsholdskeeper var en af 80 fodboldlegender, der var inviteret til at vende fodboldforbundets plan om en ændring af VM-strukturen.

FIFA undersøger nemlig muligheden for at afholde VM hvert andet år frem for hvert fjerde år – og den plan er Peter Schmeichel fortaler for. Det sagde den nu 57-årige legende på et virtuelt pressemøde fra FIFA-konferencen.

– Jeg kommer fra et lille land med fem millioner mennesker. Vi har ingen garanti – i en svær miljø i Europa – om at kvalificere os til VM, sagde Peter Schmeichel og fortsatte:

– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé.

– Kalenderen er “outdated”
Samtidig vil FIFA’s plan ændre fodboldkalenderen, således at der er færre landskampsperioder.

I øjeblikket er der nu fire landskampsperioder i løbet af året, men hvis FIFA’s plan effektueres, skal det kun være en eller to. Samtidig vil spillerne få en obligatorisk pause på hele 25 dage efter hver slutrunde ifølge planen.

Det er godt nyt, mener Peter Schmeichel.

– Kalenderen er også lidt “outdated”. Jeg har personligt oplevet, hvor jeg kom tilbage fra VM og skulle spille to af de vigtigste kampe i en sæson for at kvalificere os til Champions League. Og jeg havde ingen pause. Noget af det vigtigste i dette forslag er den obligatoriske 25 dages pause, som forhåbentlig skal skrives ind i reglerne. At man som fodboldspiller får det. Det er et problem, at hvis man er succesfuld, spiller man i de sene kampe i Champions League og skal også til VM, EM, AFCON eller noget andet, og så spiller man enormt mange kampe. Hvis man ikke får pause, brænder man ud på et tidspunkt, sagde han.

UEFA er imidlertid ikke fortalere. De truer med at boykotte VM, hvis planen bliver til virkelighed – læs mere her





VM-LIVE: ‘De er ALT det, jeg hader i fodbold!’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

Historien taler for norsk triumf 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Brasiliansk boost før Norge

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansker på blokken i ny storklub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Mexico – England

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen