Prominent dansker i tænkeboks: Skal VM boykottes?

Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen ved endnu ikke, om det officielle Danmark kommer til at boykotte VM-slutrunden.



Mens DBU og det danske landshold holder fast i, at de ikke vil boykotte det skandaleramte VM senere på året, er Danmarks politiske ledere mere i tvivl. Det fortæller kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til Ekstra Bladet.

Regeringen har endnu ikke taget stilling til, om det officielle Danmark kommer til at sende repræsentanter til Qatar, eller om man bliver hjemme i protest mod slutrunden, der blev tildelt værtslandet efter omfattende korruption, og som har kostet et ukendt antal mennesker livet.

– Det er ærligt en beslutning, der ikke er truffet endnu. Det er med åbne kort, jeg siger, at for os handler det også om at bidrage til det fokus, der er. Om det så er ved en boykot eller ved at være til stede, siger Ane Halsboe-Jørgensen til Ekstra Bladet.

Den slingrekurs har Amnesty International tidligere kritiseret. Som politisk rådgiver Annette Stubkjær Rimmer sagde på vegne af organisationen i januar:

– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA.

– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.

DBU har i denne uge været på besøg i Qatar. Her kunne forbundet konstatere, at det stadig kniber med at føre de ellers højtbesungne reformer ud i virkeligheden.







LIVE

TransferLIVE: Hatzidiakos ankommet til ny klub

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Donald Trump bekræfter

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

‘Det var verdens undergang’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland