Mens DBU og det danske landshold holder fast i, at de ikke vil boykotte det skandaleramte VM senere på året, er Danmarks politiske ledere mere i tvivl. Det fortæller kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til Ekstra Bladet.
Regeringen har endnu ikke taget stilling til, om det officielle Danmark kommer til at sende repræsentanter til Qatar, eller om man bliver hjemme i protest mod slutrunden, der blev tildelt værtslandet efter omfattende korruption, og som har kostet et ukendt antal mennesker livet.
– Det er ærligt en beslutning, der ikke er truffet endnu. Det er med åbne kort, jeg siger, at for os handler det også om at bidrage til det fokus, der er. Om det så er ved en boykot eller ved at være til stede, siger Ane Halsboe-Jørgensen til Ekstra Bladet.
Den slingrekurs har Amnesty International tidligere kritiseret. Som politisk rådgiver Annette Stubkjær Rimmer sagde på vegne af organisationen i januar:
– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA.
– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.
DBU har i denne uge været på besøg i Qatar. Her kunne forbundet konstatere, at det stadig kniber med at føre de ellers højtbesungne reformer ud i virkeligheden.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
LIVE: AGF klarede presset!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
FCM-transfer i fare
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE