Prominent dansker i tænkeboks: Skal VM boykottes?

Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen ved endnu ikke, om det officielle Danmark kommer til at boykotte VM-slutrunden.



Mens DBU og det danske landshold holder fast i, at de ikke vil boykotte det skandaleramte VM senere på året, er Danmarks politiske ledere mere i tvivl. Det fortæller kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til Ekstra Bladet.

Regeringen har endnu ikke taget stilling til, om det officielle Danmark kommer til at sende repræsentanter til Qatar, eller om man bliver hjemme i protest mod slutrunden, der blev tildelt værtslandet efter omfattende korruption, og som har kostet et ukendt antal mennesker livet.

– Det er ærligt en beslutning, der ikke er truffet endnu. Det er med åbne kort, jeg siger, at for os handler det også om at bidrage til det fokus, der er. Om det så er ved en boykot eller ved at være til stede, siger Ane Halsboe-Jørgensen til Ekstra Bladet.

Den slingrekurs har Amnesty International tidligere kritiseret. Som politisk rådgiver Annette Stubkjær Rimmer sagde på vegne af organisationen i januar:

– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA.

– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.

DBU har i denne uge været på besøg i Qatar. Her kunne forbundet konstatere, at det stadig kniber med at føre de ellers højtbesungne reformer ud i virkeligheden.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde