Prominent dansker i tænkeboks: Skal VM boykottes?

Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen ved endnu ikke, om det officielle Danmark kommer til at boykotte VM-slutrunden.



Mens DBU og det danske landshold holder fast i, at de ikke vil boykotte det skandaleramte VM senere på året, er Danmarks politiske ledere mere i tvivl. Det fortæller kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til Ekstra Bladet.

Regeringen har endnu ikke taget stilling til, om det officielle Danmark kommer til at sende repræsentanter til Qatar, eller om man bliver hjemme i protest mod slutrunden, der blev tildelt værtslandet efter omfattende korruption, og som har kostet et ukendt antal mennesker livet.

– Det er ærligt en beslutning, der ikke er truffet endnu. Det er med åbne kort, jeg siger, at for os handler det også om at bidrage til det fokus, der er. Om det så er ved en boykot eller ved at være til stede, siger Ane Halsboe-Jørgensen til Ekstra Bladet.

Den slingrekurs har Amnesty International tidligere kritiseret. Som politisk rådgiver Annette Stubkjær Rimmer sagde på vegne af organisationen i januar:

– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA.

– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.

DBU har i denne uge været på besøg i Qatar. Her kunne forbundet konstatere, at det stadig kniber med at føre de ellers højtbesungne reformer ud i virkeligheden.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham