Den danske regering ved endnu ikke, hvordan den skal gribe fodbold-VM i Qatar an, selv om værtskabet blev tildelt i 2010. Det er meget problematisk, siger Amnesty International Danmarks Annette Stubkjær Rimmer til mediet dontt.dk.
Her bliver hun spurgt, om det er urimeligt, at landsholdets spillere og trænere jævnligt bliver afkrævet svar om deres syn på VM-værten. Det er det ifølge Stubkjær Rimmer ikke. Men Amnesty vil gerne have regeringen på banen.
– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA, siger hun til dontt.dk.
– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.
Udover at regeringen ikke har taget stilling til, om den vil sende repræsentanter for det officielle Danmark, har den konsekvent styret uden om at tage stilling til, om DBU bør boykotte slutrunden. I fjor sagde statsminister Mette Frederiksen eksempelvis, at sporten selv måtte rydde op efter de problemer, som sporten skaber.
– Jeg er usikker på det sidste, der bliver sagt her, nemlig om det er rigtigt, at sporten har bedt om politisk hjælp. For hvis sporten i dag finder, at man har truffet en forkert beslutning, så kan sporten vel træffe en anden og bedre beslutning.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER