Kritik af regeringen: Det er meget problematisk

Amnesty International vil have regeringen på banen i forhold til VM i Qatar.



Den danske regering ved endnu ikke, hvordan den skal gribe fodbold-VM i Qatar an, selv om værtskabet blev tildelt i 2010. Det er meget problematisk, siger Amnesty International Danmarks Annette Stubkjær Rimmer til mediet dontt.dk.

Her bliver hun spurgt, om det er urimeligt, at landsholdets spillere og trænere jævnligt bliver afkrævet svar om deres syn på VM-værten. Det er det ifølge Stubkjær Rimmer ikke. Men Amnesty vil gerne have regeringen på banen.

– Vi synes ikke, at det er urimeligt, at DBU bliver forholdt de spørgsmål. Det er dem, der er medlemmer af FIFA, siger hun til dontt.dk.

– Vi synes til gengæld, at der mangler en politik på området. Man har vidst det i 12 år nu, og alligevel ved den danske regering ikke, om de vil deltage til VM. Det er meget problematisk. Sport og politik ER blevet blandet sammen forlængst.

Udover at regeringen ikke har taget stilling til, om den vil sende repræsentanter for det officielle Danmark, har den konsekvent styret uden om at tage stilling til, om DBU bør boykotte slutrunden. I fjor sagde statsminister Mette Frederiksen eksempelvis, at sporten selv måtte rydde op efter de problemer, som sporten skaber.

– Jeg er usikker på det sidste, der bliver sagt her, nemlig om det er rigtigt, at sporten har bedt om politisk hjælp. For hvis sporten i dag finder, at man har truffet en forkert beslutning, så kan sporten vel træffe en anden og bedre beslutning.

Tipsbladets chefredaktør stillede forleden et forslag til, hvordan man slipper ud af at afholde VM i Qatar.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg