Nu blander statsministeren sig i VM-debatten

Statsminister Mette Frederiksen vil ikke tage VM i Qatar op med sine EU-kollegaer. Sporten må selv løse sine problemer, siger hun.



Selv om Mette Frederiksen (S) udmærket forstår kritikken af Qatar som VM-vært, har hun ikke tænkt sig at blande sig. Det sagde hun i dag i Folketinget.

Jens Rohde (KD) spurgte hende, hvorvidt hun og regeringen ville “adressere denne problemstilling i Det Europæiske Råd”. Det korte svar fra Frederiksen var, at det ville hun ikke.

Hun erklærede sig dog enig i “problematiseringen af Qatar”, og hun slog fast, at hun forstod den kritik, som DBU mandag rejste. Men:

– Jeg er usikker på det sidste, der bliver sagt her, nemlig om det er rigtigt, at sporten har bedt om politisk hjælp. For hvis sporten i dag finder, at man har truffet en forkert beslutning, så kan sporten vel træffe en anden og bedre beslutning, sagde statsministeren.

Spørgsmålet og svaret kan ses hos Folketingets egen web-tv. Det er det sidste spørgsmål på dagsordenen.

DBU har ved flere lejligheder slået fast, at forbundet ikke kommer til at boykotte VM-slutrunden – med mindre boykotten kommer fra øverste politiske niveau i Danmark.

Tidligere har kulturminister Joy Mogensen også slået fast på regeringens vegne, at den vil lade sportens organisationer tage stilling til VM.

Der er dog ikke noget, der tyder på, at sporten – her i form af FIFA – kommer frem til en anden beslutning, end at Qatar skal være VM-vært. Sådan lød det fra DBU’s direktør så sent som tidligere tirsdag.

Læs dén historie her.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering