Nu blander statsministeren sig i VM-debatten

Statsminister Mette Frederiksen vil ikke tage VM i Qatar op med sine EU-kollegaer. Sporten må selv løse sine problemer, siger hun.



Selv om Mette Frederiksen (S) udmærket forstår kritikken af Qatar som VM-vært, har hun ikke tænkt sig at blande sig. Det sagde hun i dag i Folketinget.

Jens Rohde (KD) spurgte hende, hvorvidt hun og regeringen ville “adressere denne problemstilling i Det Europæiske Råd”. Det korte svar fra Frederiksen var, at det ville hun ikke.

Hun erklærede sig dog enig i “problematiseringen af Qatar”, og hun slog fast, at hun forstod den kritik, som DBU mandag rejste. Men:

– Jeg er usikker på det sidste, der bliver sagt her, nemlig om det er rigtigt, at sporten har bedt om politisk hjælp. For hvis sporten i dag finder, at man har truffet en forkert beslutning, så kan sporten vel træffe en anden og bedre beslutning, sagde statsministeren.

Spørgsmålet og svaret kan ses hos Folketingets egen web-tv. Det er det sidste spørgsmål på dagsordenen.

DBU har ved flere lejligheder slået fast, at forbundet ikke kommer til at boykotte VM-slutrunden – med mindre boykotten kommer fra øverste politiske niveau i Danmark.

Tidligere har kulturminister Joy Mogensen også slået fast på regeringens vegne, at den vil lade sportens organisationer tage stilling til VM.

Der er dog ikke noget, der tyder på, at sporten – her i form af FIFA – kommer frem til en anden beslutning, end at Qatar skal være VM-vært. Sådan lød det fra DBU’s direktør så sent som tidligere tirsdag.

Læs dén historie her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Forventer rekord i Superliga-klub