Nu blander statsministeren sig i VM-debatten

Statsminister Mette Frederiksen vil ikke tage VM i Qatar op med sine EU-kollegaer. Sporten må selv løse sine problemer, siger hun.



Selv om Mette Frederiksen (S) udmærket forstår kritikken af Qatar som VM-vært, har hun ikke tænkt sig at blande sig. Det sagde hun i dag i Folketinget.

Jens Rohde (KD) spurgte hende, hvorvidt hun og regeringen ville “adressere denne problemstilling i Det Europæiske Råd”. Det korte svar fra Frederiksen var, at det ville hun ikke.

Hun erklærede sig dog enig i “problematiseringen af Qatar”, og hun slog fast, at hun forstod den kritik, som DBU mandag rejste. Men:

– Jeg er usikker på det sidste, der bliver sagt her, nemlig om det er rigtigt, at sporten har bedt om politisk hjælp. For hvis sporten i dag finder, at man har truffet en forkert beslutning, så kan sporten vel træffe en anden og bedre beslutning, sagde statsministeren.

Spørgsmålet og svaret kan ses hos Folketingets egen web-tv. Det er det sidste spørgsmål på dagsordenen.

DBU har ved flere lejligheder slået fast, at forbundet ikke kommer til at boykotte VM-slutrunden – med mindre boykotten kommer fra øverste politiske niveau i Danmark.

Tidligere har kulturminister Joy Mogensen også slået fast på regeringens vegne, at den vil lade sportens organisationer tage stilling til VM.

Der er dog ikke noget, der tyder på, at sporten – her i form af FIFA – kommer frem til en anden beslutning, end at Qatar skal være VM-vært. Sådan lød det fra DBU’s direktør så sent som tidligere tirsdag.

Læs dén historie her.





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Uventet skifte?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Premier League-dansker skal have ny manager

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Bekræfter kæmpebud