DBU sender budskab til FIFA: Skal øge Qatar-pres

DBU: Fifa skal øge pres på Qatar for at sikre bedre arbejdsforhold og overholdelse af menneskerettighederne.



Dansk Boldspil-Union (DBU) vil øge presset på VM-værtslandet Qatar for at få ørkenstaten til at overholde menneskerettighederne og blandt andet forbedre vilkårene for de migrantarbejdere, der er med til at stable næste års VM-slutrunde på benene.

Derfor har DBU i fredags sendt et brev til Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) præsident, Gianni Infantino, og generalsekretær, Fatma Samoura, med en række opfordringer og ønsker til, hvad Fifa bør gøre for at øge presset på Qatar.

Af brevet fremgår det, at DBU vil have sikkerhed for, at menneskerettighederne bliver overholdt både før, under og efter VM-slutrunden, og at arbejdsforholdene hvad angår løn, sikkerhed og lignende er i orden.

Det gælder ikke kun på infrastrukturelle byggeprojekter eller stadionbyggerier, men også på de hoteller, restauranter og andre faciliteter, som de forskellige landshold vil benytte under VM-slutrunden.

Samtidig ønsker DBU, at Fifa går i gang med at undersøge og finder en forklaring på, hvordan flere tusinde migrantarbejdere har mistet livet i forbindelse med VM-byggerier.

The Guardian er via indsigtsfulde kilder kommet frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet blev tildelt VM-værtskabet i 2010.

DBU's administrerende direktør, Jakob Jensen, mener, at Fifa allerede har bidraget til bedre arbejdsforhold for migrantarbejdere i Qatar, men at der stadig er behov et øget pres på VM-værtslandet.

Derfor er brevet til Fifa oplagt i en tid, hvor debatten omkring Qatar har momentum, siger han.

– Det er Fifa, som har et arrangement i Qatar, det er ikke DBU eller andre fodboldforbund. Derfor må Fifa være den organisation, som tager det allermest alvorligt og må udøve det maksimale pres for at få forbedret situationen dernede.

– Jeg synes ikke, at Fifa har været usynlige, men jeg synes, at der er et behov for, at Fifa stepper yderligere op, så vi har sikkerhed for, at forholdene i Qatar forbedrer sig, siger Jakob Jensen.

Spørgsmål: Skal det her brev forstås som nogle krav, I har til Fifa, for at I kan se jer selv deltage ved et VM i Qatar, eller er det her opfordringer mere end et egentlig krav?

– Vi stiller jo nogle krav i brevet, men vi skriver jo ikke, at hvis de ikke opfylder de krav, så deltager vi ikke ved VM. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi gerne vil spille VM, for vi er en fodboldorganisation, og vi elsker fodbold, og det fineste sted vi kan spille fodbold, det er ved et VM.

– Men vi giver et klart signal om, at hvis VM skal afvikles i Qatar som planlagt, så er man nødt til at få forbedret menneskerettighedssituationen, få implementeret ny lovgivning, få undersøgt de ting der er sket, og få fremmet de frihedsrettigheder, der er afgørende for mennesker.

– Det er tanken med brevet, siger Jakob Jensen.

Spørgsmål: Hvis Fifa ikke kan efterkomme jeres ønsker eller give jer de svar, I håber på, hvad er så næste træk for DBU?

– Det tager vi ikke stilling til endnu. Nu har vi sendt et brev til Fifa, og så må vi se, hvad de svarer os. Jeg håber, at de kan se, hvor tydeligt vi taler i det brev, siger Jakob Jensen.

VM i Qatar afvikles i november og december 2022.

/ritzau/





Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing



Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 



Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt